Hakkımda

2005 yılından üşenmenin ve tembelliğin ağır basmaya başladığı 2009 yılına kadar kendi çapımda bir günlük/blog tutmuştum. Neden sonra araya bir şeyler girdi, yazmayı bıraktım.

Ve neden sonra yeniden yazmaya başlamaya çalıştım. Yazılacak, çizilecek, paylaşılacak, okunmuş çok kitap, seyredilmiş çok dizi/film, zaman içinde alınmış çok not, yenilmiş çok yemek, gezilmiş çok yer, tırmanılmış çok -yok yok bu o kadar da çok değil- yer var. Sanırım yazmaya üşenme nedenlerimden biri artık anlık/hızlıca bir şeyler yazmak yerine biraz daha uzun, detaylı, içeriğinin geri dönülüp yararlanılası olmasını istediğimden olsa gerek. Çünkü bu sefer oturup yazmak yeterli olmayacak. Araştırma yapılıp doğru görseller ve bağlantıları da içerecek olması gerek.

Bir hocamın güzide bir lafı vardır; O’na her mazeret sunmaya başladığımda söylediği bir şey.

“Mazeret totoya benzer, herkeste vardır.”

Umut ediyorum ki bu sefer üzerimdeki ataleti yenip, bir sonraki yazımda yeni mazeretleri değil de yeni şeyleri yazıyor olacağım. Ne yiyip içtiğimi ise zaten an be an paylaşmaktayım.

MeraKlı Gezgin – Gezi Günlüğü

Bizzat Ben

2 Replies to “Hakkımda

 1. Merhaba Murat İpad mini konusundaki incelemeni ilgiyle okudum ve beğendim, Bende İpad mini kullanıcısıyım yıllarca notebook kullandıktan sonra miniye geçince insan doğal olarak o koca aleti cantaya koyup yanında taşımak istemiyor ve sıkılıyor taşımaktan, sürekli ipadi yanımda taşıyorum ve yoğun olarak yazı yazıyorum bu nedenle bir klavye alma düşüncesindeyim senden bir konuda yardım istiyorum. ipadde notları not defteri harici alabileceğimiz bir program önerir misin bana, notları alıp daha sonra istediğimde dosya olarak veya pdf ye çevirip mail atabileceğim bir uygulama olabilir. Eğer yardımcı olursan sevinirim iyi çalışmalar…

  1. Mehmet merhabalar,

   Gerçekten bahsettiğin sorunsalı herkes yaşıyor. Ben de ilk iPad’i aldığımda “Acaba ihtiyacım var mı? Kullanır mıyım ki?” diyordum. Bir vakit sonra farkettim ki evde/yolda hep iPad’i kullanır olmuşum; bilgisayarı açmak bana eziyet gelmeye başlamış. O yüzden alıştıktan sonra bırakması zor oluyor.

   Klavye konusunda, direkt olarak tecrübeden diyebileceğim bir şey yok ama alırken 3-5 kuruş fazla verip iyisini almaya gayret et. Bir dönem elime 3-5 günlüğüne Logitech’in klavyeleri geçmişti; oldukça başarılıydı. Fiyatları bir parça tuzlu. Onun dışında aslında ebay vb. sitelerden alabileceğin uygun fiyatlı klavyeler de işini görcektir.

   Klavye seçerken tek dikkat etmen gereken büyüklüğü aslında. Zira ben iPad Mini’den iPad’e sırf sanal klavye küçük diye geçmiştim. Benzer şekilde o klavyeler de küçük olabiliyor. O yüzden fırsatın varsa bir yerde dene/boyutlarına bak; ona göre çekinmeden al.

   Ben not alma/yazı yazma amaçlı olarak iA Writer uygulamasını kullanıyordum. Çok basit/sade bir arabiirimi var. Markdown desteği sayesinde yazım işlemi vs. de kolaylıkla oluyor. Üstelik uygulama da Universal ve iCloud desteği de var. Böylece -eğer kullanıyorsanız- iOS / MacOS’ta da otomatik olarak paylaşma, yazmaya devam imkanı da sunuyor.

   Bu benim kullandığım uygulama. Onun dışında da çok değişik, ücretli/ücretsiz bir sürü uygulama mevcut. Yazı yazarken beklentilerinizin neler olduğunu belirleyip ona göre çözüm/uygulama aramak sanırım daha doğru olur. Yoksa bu kadar alternatifin bulunduğu bir ortamda işiniz zor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir