Erasmus için Vize Başvurusu

Güncellendi: 20.12.2013

Daha önceden kendi hikayemi anlatmıştım.

Burada ise sonraki süreçte Erasmus programı ile Macaristan’a gitmeyi düşünenler için genel vize sürecinden, toplanması gereken evraklardan, yapılması ve dikkat edilmesi gerekenlerden kısaca bahsedeceğim. Umarım ki vize başvurusu aşamasında ve sonrasında sıkıntı yaşamadan vizenizi hızlı bir şekilde alırsınız.

Vize sürecine başlamadan önceki en büyük yardımcınız ve size yol gösterecek bilgileri içeren site, tahmin edeceğiniz üzere, Macaristan Büyükelçiliği‘nin web sitesi. Aslında hiç bir ek bilgi veya yardıma ihtiyaç olmadan büyükelçiliğin web sayfasına yer alan bilgi ve örnek formla başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Macaristan, özellikle Erasmus öğrencilerine başvuru aşamasında büyük kolaylıklar sağlıyor. Web sayfalarında yer alan ve gerekli belgeleri basitçe listeledikleri bir bölüm neye ihtiyacınız olduğunu basit bir şekilde görmeniz açısından çok faydalı. Benzer şekilde doldurmanız gereken formun da örnek doldurulmuş hali yine web sayfasından indirilebiliyor. Hepsinden daha da önemlisi normalde alınan 60 Avro’luk vize ücreti öğrencilerden alınmamaktadır. Bu da özellikle kısıtlı bütçeyle giden bizler için çok güzel bir jest.

Az önce de söylediğim gibi Erasmus öğrencileri için başvuru süreciyle ilgili olarak bilgi verdikleri siteye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Burada nasıl rezervasyon yapacağınız, ne tür belgeleri toplamanız gerektiği ve sonra olarak da doldurmanız gereken başvuru formunun bir örneği bulunmaktadır.

Vize başvurusu için Ankara veya İstanbul’a gitmeden önce 7-8 tane belgeyi bir araya getirmeniz gerekiyor.

 1. Tam ve doğru şekilde doldurulmuş “Oturma İzni Talep Formu
 2. Talep edilen oturma izninin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli pasaport
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf (6 aydan eski olmayacak)
 4. Türkiye’deki üniversitenizden alacağınız, Erasmus Değişim Programı ile gittiğinizi gösteren ve alacağınız aylık burs miktarını gösteren belge
 5. Gideceğiniz üniversiteden gelen kabul belgesi
 6. Macaristan’da kalacağınız yerin adresini gösterir belge
 7. Talep edilen oturma süresini kapsayan, en az 30000 Avro teminatlı seyahat sağlık sigortası

Başlamadan önce tavsiye kendinize bir kontrol listesi oluşturmanız. Hatta bunu sadece vize için değil tüm Erasmus süreciniz için yapmanız. Böylece belge takibiniz daha kolay olur. Herhangi bir şey unutmaz, gözden kaçırmazsınız.

İstenen belgelere ve nasıl/nereden temin edeceğimize geçmeden önce şunu aklımızda tutalım. Tüm belgelerimiz İngilizce olarak hazırlanacaktır. Türkçe hazırlanan belgelerde problem çıkabiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere eğer Ankara veya İstanbul’dan başvuru yapmıyorsanız başvuru süreci de oldukça masraflı. Başvuru için Ankara/İstanbul‘a gitmeniz gerekiyor. Oturma izni başvurusu

 • Ankara için sadece Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma günleri 9-12 saatleri arasında
  • başvuru esnasında “Residence Permit (except family reunion and work)” seçeneği seçilerek
 • İstanbul için de yinesadece Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma günleri 9-12 saatleri arasında (Teşekkürler Memduha!)
  • başvuru esnasında “Tartózkodási engedély iránti kérelem (Applications for Residence Permit)” seçeneği seçilerek

yapılmaktadır. Yani olası bir belge eksikliği/hatası size hem yol masrafı hem de zaman kaybı olarak geri dönecektir. Bu yüzden tüm belgelerin düzgün olmasına, işlemlerinizin hızlı/sorunsuz yürümesi açısından dikkat etmek gerekiyor.

[learn_more caption=”1. Oturma İzni Talep Formu”]

Erasmus öğrencisi olarak Macaristan’a giderken normal turistik vize değil de D Tipi Oturma İzinli Vize alınıyor. Biz de bu tip vizeye başvuracağız. Bir diğer önemli not ise D tip vize başvurularının Ankara ve İstanbul için sadece Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma günleri 09:00-12:00 saatleri arasında yapılıyor olmasıdır. Bu yüzden randevu alırken ve zaman planlamalarınızı yaparken buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Oturma izni için gerekli olan formu konsolosluğun sitesinden indirebilir ve çıktı alabilirsiniz. Formu el yazınızla doldurmanız gerekiyor. Formu doldurmaya başlamadan önce mutlaka yine aynı sayfada yer alan Örnek Oturma İzni Talep Formu‘na göz atın ve hatta onun da çıktısını alıp kontrol ederek, istenen tüm alanları doldurun ve fotoğrafınızı keserek ilk sayfadaki ilgili bölüme yapıştırın.

Formu doldururken bir kaç noktaya dikkat edin:

 • Örnek formda da yazmasına rağmen, başvuru için konsolosluğa gidenler fotoğraflarını yapıştırmamış oluyor ve başvuru esnasında kesip yapıştırmaya çalışıyor. Siz siz olun, önceden işlerinizi halledin, görevliyle ters düşmeyin: Fotoğrafınızı yapıştırın, imzanızı atın.
 • Forma yapıştıracağınız fotoğrafın biyometrik olma zorunluluğu yok. Normal vesikalık fotoğraf da yapıştırabiliyorsunuz, sorun çıkarmıyorlar. (Teşekkürler Büşra!)
 • Form, İngilizce. Doldururken de mutlaka İngilizce doldurun. Türkçe doldurulmuş formlar kabul edilmiyor ve yine problem olabiliyor.
 • İlk sayfanın en altına, örnek formda da belirtildiği gibi 3 adet sadece cep telefonu numarası yazın. Bu numaralar, daha sonra vizeniz çıktığında arayıp size bilgi vermek için gerekiyor. Cep telefonu, ev telefonu veya anne-baba-arkadaş telefonu olabilir. Önemli olan size ulaşabilmeleri.
 • İkinci sayfadaki Macaristan’da İkamet Edeceğiniz adres kısmını yine uygun şekilde doldurun. Ev, yurt veya hostel adresini uygun bilgiler uygun kutucuklara gelecek şekilde yazın.
 • Formdaki tarihleri yazarken, belirtilen tarih formatına dikkat edin. Biz genelde gün/ay/yıl formatında kullanırken, formdaki alanlarda yıl/ay/gün şeklinde yazılması gerekmekte; karıştırmayın.
 • Yine ikinci sayfanın en altındaki bölümleri de doldurun. Bana çok ilginç gelmişti o kısım. Geriye, ülkeme dönecektim ne vizesi gerekiyor ki diye düşünüyordum?! İlgili yerleri doldurup en sona da 200 Avro gibi genel bir rakam yazabilirsiniz; dikkat ettiklerini zannetmiyorum.

Formu doldururken dikkatli olun ve eksiksiz doldurun. Yazılmış örnek mevcut ve tahmin edebileceğiniz üzere bir üniversite öğrencisi için doldurması gayet basit bir form. Lakin Ankara’daki konsolos görevlisiyle biraz dertleşince durumun hiç de öyle olmadığını gördüm. Bu konuda cidden çok şikayetçiler. Çok basit bir form olduğundan ve Türkçe detaylı olarak anlatılmasına rağmen hala daha bir çok yanlışla öğrencilerin başvuruda bulunduklarını söyledi.

Bu belgeler, Türkiye’de işlendikten sonra Macaristan’a gönderilmekte ve oraya gittiğinizde oturma izni başvurusu aşamasında da değerlendirilmektedir. Bu yüzden bu belgeye çok dikkat ediyorlar ve vizenizin sonucuna doğrudan etki edecektir. Görevliye yardımcı olun, belgenizi güzelce doldurun. Aksi halde siz de “Çok kaba insanlar! Hiç yardımcı olmuyorlar! Zor vize veriyorlar! Hep işleri yokuşa sürüyorlar!” diyenler kervanına katılırsınız.

[/learn_more]

[learn_more caption=”2. Pasaport”]

Başvuru için yanınızda geçerli bir pasaport muhakkak ki olması gerekiyor. Pasaport başvuru işlemlerinizi E-Pasaport sitesindeki bilgiler doğrultusunda yapabilirsiniz. Üniversiteler 1 veya 2 yıllık harçtan muaf pasaport almanız konusunda size mutlaka yardımcı olacaktır. Bu konuyu Erasmus Ofisi ile mutlaka görüşün ve pasaport başvurunuzu ofisten alacağınız ve harçtan muaf olmanızı sağlayacak belge ile yapın. Böylece sadece defter parası olarak 72 TL civarında bir ücret ödeyip pasaportunuzu alabilirsiniz. Pasaport başvurularınızı, vize başvurusundan en az 2 hafta ve hatta 3 hafta önce yapın. Zaman zaaman yoğunluk olabiliyor ve pasaportun size ulaşması gecikebiliyor. Vize başvurusu için rezervasyon yaptıracağınızı düşünürsek, sıranızı kaybetmemek için önceden pasaportunuzu elinize alın.

[/learn_more]

[learn_more caption=”3. Biyometrik Fotoğraf”]

Herhangi bir fotoğrafçıya gidip 10 dakika için çektirip alabilirsiniz. Hem pasaport alırken hem vize alırken hem de Macaristan’da oturma izni alırken biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır. Başvuru esnasında istenen fotoğraflardan birinin arkasına konsolosluk tarafından bir mühür basılmaktadır ve bu mühürlü fotoğraf size iade edilmektedir. O fotoğraf ile Macaristan’da oturma iznine başvuracaksınız ve oraya vereceksiniz. Bu yüzden bu fotoğrafı da kaybetmemeye dikkat edin.

[/learn_more]

[learn_more caption=”4. Erasmus Değişim Programı ile Gittiğinizi ve Aylık Alacağınızı Gösterir Belge”]

Bu belgeyi de üniversitenizdeki Erasmus Ofisi’nizden temin edebilirsiniz. Keza üniversitenin sizden istediği/isteyeceği onlarca belge arasında mutlaka bu belge de olacaktır. İngilizce hazırlanmış olması gerekiyor. Başvuru esnasında orijinal bir kopyasını isteyecekler. Bu yüzden belgelerinizi imzalatırken vize başvurusunda da kullanmak üzere bir nüsha orijinal/ıslak imzalı elinizde olacak şekilde planlayın. Bu belgeler zaten standart bir şablona sahiptir. Siz yine de belge üzerinde Erasmus programı ile gittiğinizin ve kaç ay kalıp / aylık ne kadar alacağınızın yazdığından emin olun.

[/learn_more]

[learn_more caption=”5. Karşı Üniversiteden Gelen Kabul Belgesi”]

Bu belgenin orijinaline gerek yok. Fotokopisi veya çıktısını kabul ediyorlar. Bu belge olmadan başvurunuzu yapmıyorlar. O yüzden mutlaka vize başvurusundan çok önce yazışmalara başlayın ve kabul belgesini alın. Ben bu noktada biraz tembel davranmıştım ve kabul belgem neredeyse başvurudan 1-2 gün önce elime ancak ulaştı. Siz siz olun, son dakikaya bırakmayın.

[/learn_more]

[learn_more caption=”6. Macaristan’da Kalacağınız Yeri Gösterir Belge”]

Burada üç farklı belge kullanabilirsiniz.

 1. Eğer bir evde kalacaksanız ve anlaştıysanız, ev sahibinden rica edip bir kontrat doldurtup imzalatıp tarafınıza göndermesini isteyebilirsiniz ve onu verebilirsiniz. Oldukça uzun ve sıkıntılı bir süreç olacaktır.
 2. Yurtta kalacaksanız işiniz daha kolay. Yurttan alacağınız ve orada kalacağınız tarihlerin yazılı olduğu bir belge işinizi görecektir.
 3. Veya daha da basiti 10 günlük bir hostel rezervasyonu yapabilirsiniz. Booking.com gibi bir siteden bulabileceğiniz ücretsiz rezervasyon yapmanıza imkan tanıyan bir hostel bulup buradan 10 günlük bir rezervasyon yapın ve çıktısını belgelerinizi arasına ekleyin. Hostel bilgilerini de Oturma İzni Talep Formu’ndaki ilgili yerlere yazın. Bu belgelere muhtemelen dikkat bile etmiyorlar. Zira size verilecek vize her ne kadar 5-6 aylık da olsa, bu vizeyle ilk girişinizden itibaren 30 gün ülkede kalabiliyorsunuz. Daha uzun sürelerde konaklama için oturma izni başvurusu yapmanız gerekiyor. O yüzden buradaki başvuruda çok problem çıkartmıyorlar. Sorarlarsa, oraya gittiğimde ev/yurt bulacağım tarzında bir açıklama yapabilirsiniz. Rezervasyon yaptıktan sonra ilgili sayfanın çıktısını alıp belgelere eklemeniz yeterli olacaktır.

[/learn_more]

[learn_more caption=”7. 30.000 Avro Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası”]

Bu belgenin de fotokopisini kabul ediyorlar. Siz yine her ihtimale -eğer elinizde varsa- karşı orijinal kopyasını da yanınızda bulundurun.

Bu sigorta aslında oldukça klasik ve her sigorta acentesinde yaptırılabilecek bir sigorta türü. Zaten yurtdışına çıkmak istediğiniz an bundan bir adet almanız gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gerek bir nokta var sadece. 5-6 aylık yurtdışı çıkışları için bize yaklaşık 150-180 günlük seyahat sağlık sigortası gerekiyor. Bunu da, evet doğru, tüm sigorta acenteleri veriyor. Yalnız yapılan poliçelerinde bilgi kısmında, bazı sigortalarda, “En fazla, tek girişte 90 güne kadar…” gibisinden bir madde var. Yani şunu diyor: “Evet bu sigorta 180 gün boyunca geçerli. Ama 90 gün içinde Türkiye’ye giriş-çıkış yapman gerekiyor, aksi halde geçersiz olacaktır.” İşte bunu konsolosluk kabul etmeyebiliyor. O yüzden yaptırdığınız poliçede mutlaka buna dikkat edin. Bununla ilgili ek olarak bir şey yazmasına gerek yok. Sadece poliçenin geçerlilik süresi, sizin istediğiniz gün sayısı kadar olsun ve herhangi bir yerinde bu şekilde “90 gün içinde…” tarzında bir ibare olmasın.

Ben sigortayı Güneş Sigorta’dan yaptırdım. Bir çok firma, belirttiğim tarzda ek maddeler koyuyorlardı. Güneş Sigorta’da ise böyle bir madde yoktu, herhangi bir sorun çıkmadı.

Fiyatları çok astronomik değil. Mesela ben 180 günlük sigorta için yaklaşık 95 TL verdim.

Diğer taraftan hatırlatmakta fayda var, bu sigortalar acil durumları karşılıyor genelde. Acil olmayan hastalık vb. durumlar geçerli değil. Ya bol bol mandalina-portakal yiyip sağlıklı kalmaya dikkat edeceksiniz veya gittiğinizde yerel bir firmayla konuşup sağlık sigortası yaptıracaksınız. En ekonomik yolu bu.

[/learn_more]

Belgelerimizi toparladıktan sonra internet üzerinden başvuru için rezervasyon yaptırmamız gerekiyor. Rezervasyonu https://ifr.mfa.gov.hu/ adresinden online olarak kendiniz yapabilirsiniz. Sadece dikkat edeceğiniz nokta, oturma izni başvurusunda bulanacağımız için rezervasyonumuzu Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma günleri saat 09:00-12:00 arasında bir saate almamız gerekiyor. Zaman planlamanızı yaparken bunu da göz önünde bulundurun. Evraklar oluşacak bir eksilik/hata 1 hafta gecikmenize sebep olacaktır.

Rezervasyonunuzu yaptırdıktan sonra Ankara veya İstanbul’daki büyükelçilikte tam saatinde olmaya gayret edin. Rezervasyon yaparken de göreceğiniz üzere her kişi için yaklaşık 10 dakika ayrılmış vaziyette. Olası bir sıra kaçırma durumunda yine 1 hafta bekleyebilirsiniz.

Ben başvurumu Ankara’dan yaptım ve başvurudan 2 hafta sonra telefonla aranıp vizemin çıktığını söylediler. Genel olarak da sonuçlanması 10-15 günü bulabiliyor. Uçak biletinizi ve gidişinizi buna göre planlayın. Mümkün olduğunca, olası bir gecikme ihtimaline karşı, zamanı geniş tutun. Vize başvurusunda uçak bilet onayı istemiyorlar ama tabiki önceden almakta her zaman için fayda var. Son dakika kalınca hoş olmuyor. Dediğim gibi zamanı dikkatli planlayın. Çok ucu ucuna ayarlayıp da bazı arkadaşların başına geldiği gibi uçağınızı kaçırıp biletinizi yakmayın.

Süreç biraz uzun ve yorucu olsa da önünüzde sizi bekleyen çok güzel 5-6 ay olacağını aklınızcan çıkarmayın. Beklenen gün gelecekse -ki gelecek- o halde çekilen çile kutsaldır diyip düşeceksiniz yollara.

Murat Eray KORKMAZ

Yer içer, gezer tozar, okur yazar. Biriktirir. #kitapmeraki #saatmeraki #kalemmeraki.

104 Replies to “Erasmus için Vize Başvurusu

 1. Geri bildirim: Oturma İzni
 2. Online basvuru sırasında sadece persembe gunlerine randevu alabiliyoruz vize için, değişmiş olabilir mi acaba gün ?

  1. Macaristan Konsolosluğu’nun web sayfasını yeniden kontrol ettim: http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/TR/tr/tr_Konzuliinfo/otorum.htm

   Web sayfasında yer alan mevcut bilgiye göre halen “Cuma günler 9-12 arası”nda oturma izinli vize başvurularını kabul alıyorlar ve bu tarihler dışında yapılan başvuruların değerlendirilmeyeceğini belirtiyorlar.

   İsterseniz gitmeden önce telefonla bilgili alıp tarihleri/saatleri netleştirin; boşuna git-gel yapmayın. Eğer tarihler/saatler farklı ise bana da bilgi verebilirseniz ben de bu vesileyle yazıyı güncellerim.

   Teşekkürler, kolay gelsin şimdiden.

 3. Bahsettiğiniz link Ankara daki Konsolosluk ben ona dikkat etmemişim sanırım, İstanbuldan alıyorum randevuyu persembe gunlerine veriyor. Websitesinde de cuma günü diye bir ibare göremedim ama yanlış da bilgilendirmek istemem. Fakat cuma gunu durumu sadece Ankara için geçerli de olabilir. Teşekkürler tekrar bilgilendirme için.

  1. Doğru. Ben hiç o kısma dikkat etmemişim. Bilgilendirme için teşekkürler. Ben de şimdi yazıyı da güncelleyip İstanbul için güncel bilgiyi de ekledim.

 4. istanbul için en geç 29 ağustosa randevu veriyo sistem ama cok geç.yapılabilicek başka bişey var mı?yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

  1. Ankara’yı da bir kontrol edin isterseniz? Gerçi bazı ülke konsoloslukları illere göre ayırıyorlar. Eğer ki başvurabiliyorsanız Ankara’dan başvurmayı deneyin, oranın tarihlerini kontrol edin. Onun dışında yapılabilecek -bildiğim kadarıyla- maalesef pek bir şey yok.

   Ortalama 10-15 gün içerisinde vize onaylıyor. Gidiş tarihlerinizi planlarken bunu da göz önünde bulundurun.

   1. aynen dediğiniz gibi yaşadığın bölgeye göre ayırıyorlar başvuru yapabiliceğimiz yerleri.ankara dan başvuru yapıp yapamayacağımızı nerden öğrenebiliriz tam olarak?

    1. Konsoloslukla görüşüp onlardan en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Telefon numaraları konsolosluğun web sayfasında mevcut.

     Denemekten/sormaktan zarar gelmez.

     1. Şimdi bir yazıya/hatırlatmaya denk geldim. Konuyla ilgili konsoloslukla görüşenler olmuş. Söylediklerine göre Ankara’dan da başvuru yapabilmek mümkünmüş.

      Bilginiz olsun.

     2. ankara için randevu alırken hergüne randevu veriyo .yani sadece cuma günlerine değil.değişmiş olabilme ihtimali varmıdır?

     3. Diğer tarihler normal vize başvuruları için. Oturma izinli başvurular sadece Cuma günü 9-12 arasında kabul ediliyor.

     4. kusura bakma cok fazla soru sordum.bişey daha var.vize müracatında ucak bileti rezervasyonu istendiğini duydum.ama sitede yazmıyo.ucak rezervasyonunu vizeden önce yaptırmamıza gerek var mı?

 5. Arkadaşım çok güzel bir iş ortaya koymuşsun Allah razı olsun :). Sağdan soldan okuduğum kadarıyla 2 şey de ben söylemek isterim izninle:
  1) Erasmus’a hibesiz gidenler için istenen belgeler arasında ayrıca banka hesabınızın son 3 ayki hesap dökümü de isteniyor.

  2) 15 günlük otel rezervasyonu yaptıran bir arkadaşa en az 3 haftalık olması lazım denmiş.Sorun çıkarmamışlar işleminde sadece sonrasında ivedilikle onlara 1 haftalık daha rezervasyon emailini göndermelerini istemişler.Bir sorun çıkmamış ancak bilginiz olsun.

  1. Ek/güncel bilgiler için çok teşekkürler Çağrı, faydalı oluyorsa ne ala.

   En kısa zamanda yazıyı güncelleyip bu bilgileri de ekleyeceğim.

 6. Merhaba, öncelikle bu harika ve detaylı bilgiler için çok teşekkür ediyorum.
  Detaylı olması zaten bulunmaz nimet.

  Ben de randevuyu 29’una alabildim anca o tarihe veriyolardı.
  Eğer 15 gün maximum süreyse 13 Eylül’de çıkması lazım en geç. 17’sinde okulda olmam lazım ve malesef 15’inde uçağım var. ve vize o tarihte çıkmaz diye çok endişeleniyorum şu an. 15 günü aşma ihtimali nedir ki acaba :/

  1. Harun merhabalar,

   Endişe etmene gerek yok. Tabii ki pasaport eline ulaşana kadar hiç bir şekilde net bir şey söyleyebilmek mümkün değil ama takip ettiğim kadarıyla şu aralar oldukça hızlı geri dönüş yapıyorlar. 3-4 gün içinde vizeleri çıkanlar dahi var. Tahminim o ki bir problem olmadan, 15 güne kalmadan vizeni alacaksındır.

   Şimdiden kolay gelsim.

   1. inşallah.
    bir de ben Budapeşte’de evimi tuttum. ve karşı taraf imzalı kontratımı maille yolladı. Mail çıktısı yeterli olur mu acaba vizede?

    1. Vize başvurusu için yeterli olur. Zaten önemli olan Budapeşte’ye gittikten sonra yapacağın Oturma İzni Başvurusu ve orada vereceğin belgeler. Onlarla ilgili detaylı bilgiyi de burada bulabilirsin.

 7. öncelikle faydalı ve detaylı bilgiler için teşekkürler, benim sormak istediğim başvuru sonrasında vize onaylandıktan sonra pasaportun teslimi için ankaraya tekrar gitmemiz gerekiyor mu? yoksa posta yada biri vasıtasıyla aldırabiliyor muyuz. ???
  teşekkürler

  1. Bilgehan merhabalar,

   Kargo/posta ile göndermiyorlardı benim bildiğim. Ya kendiniz ya da bir yakınınız/tanıdığınız teslim alabilir diye düşünüyorum. Benim kardeşim almıştı pasaportumu.

 8. bilgiler için çok teşekkürler. oldukça özenli ve açıklayıcı yazmışsın. benim sorum sağlık sigortasıyla ilgili. bunu 1 kereye mahsus çıkarmtak yeterli oluyor mu. yoksa macaristan’da da ayrıyetten çıkarmamız gerekiyor mu? gideceğim üniversitenin sitesinde aylık sağlık sigortası 50-60€ civarındadır diyordu. yoksa o başka birşey mi?

  1. 1 kereye mahsus çıkarmak vize aşaması için yeterli. Seyahat sağlık sigortası için şöyle bir durum var lakin. Bu sigorta sadece “acil” durumları kapsayan bir sigorta. Normal bir hastalık vb. durum için hastaneye gittiğinizde yaptığınız harcamaları vs karşılamıyorlar. Bu yüzden gittiğiniz ülkedeki yerel sigorta firmalarından sağlık sigortası almanız tavsiye ediliyor. Bahsettiğiniz ücret de muhtemelen bu tür bir sigortanın ücretidir. Bunu alıp almamanız biraz size kalmış oluyor. Bol bol C vitamini ve biraz dikkatle atlatırım diyorsanız seyahat sağlık sigortası yeterli olacaktır.

 9. Çok acil bir şey sormak istiyorum, Evet Ankara konsolosluğu için erasmus vize başvurusu saat 9-12 arasında yapılmalıdır diyor ancak İstanbul konsolosluğu için öyle bir şey söylemiyor. Siz bu bilgiyi nerden biliyorsunuz? Ayrıca ben randevu almak için oturma izni vize işlemini seçtiğimde bana saat 4e kadar bütün randevuları gösterdi. Ama mesela Ankaradan oturma izni randevusu alınca saat 12ye kadar randevu veriyor. Bu durumda İstanbul’la Ankara aynı olamaz. Bununla ilgili kesin bir bilgin var mı? Çünkü dediğim gibi konsoloslukta öyle bir bilgi yazmıyor.

  1. Biraz geç bir cevap olacak, kusura bakmayın. İnşallah sorunsuz halletmişsinizdir. Bundan sonra konuyla ilgili bilgi almak isteyenler için belirtmek gerekirse, esas olan durum randevu sayfasında “Residence Permit (except family reunion and work) / Tartózkodási engedély iránti kérelem (Applications for Residence Permit)” seçeneği ile randevu almanız. Bu seçenek seçildikten sonra gerek Ankara için gerekse de İstanbul için hangi tarih/saati veriyorsa o tarih/saatler geçerlidir. Zaman zaman Ankara ve İstanbul için uygulama/saat değişiklik gösterebiliyor. İlgili seçenekle randevu alındıktan sonra endişe edecek bir şey yok.

 10. Merhaba,
  Ben yüksek lisans için Macaristan a gidiceğim. Sormak istediğim sağlık sigortasini 24 aylık mi yaptirmam gerekiyor ? Bununla ilgili bilginiz varsa cok sevinirim.

  1. Bu konuda konsolosluktan daha net/doğru bilgi alabilirsiniz aslında. Normalde, vize için başvuru yaptığınız tüm süreyi kapsıyor olması lazım hali hazırda alacağınız seyahat sağlık sigortasının. Ancak sizinki gibi bir durum için farklı bir uygulama yapıyorlar mı, emin değilim. Dediğim gibi konsolosluğu arayıp bilgi almanız daha doğru olur. Buradan da edindiğiniz bilgiyi paylaşırsanız sevinirim.

 11. Merhaba
  Kalınacak yerle ilgili olarak booking.com dan 10 rezervasyon yaptırırsam vize başvurusu sırasında bir sıkıntıyla karşılaşırmıyım ? teşekkürler

  1. Macaristan’a gittiğinizde yeniden oturum iznine başvurmanız gerektiğinden, ilk vize başvurusu esnasında çok dikkat etmiyorlar. Ben de 5-6 günlük hostel rezervasyonuyla başvurup, vizeyi aldıktan sonra iptal ettirmiştim. Bir problem olacağını düşünmüyorum.

 12. Hocam merhaba, oturma izni talep formu örneğine baktım, fakat diğer indirdiğim oturma izni talep formu ile örneği arasında bazı farklılıklar var ve örnekte doldurulmayan yerlerde var, oraları doldurmuyor muyuz, doldurmamamız gereken kısımlara çarpı atmışlar zaten o yüzden soruyorum, şimdi o çarpı haricindeki boşluklardan doldurmadığımız olupta vize başvurusuna gittiğimizde sıkıntı çıkarmasınlar :/

  1. Evraklarda zaman zaman güncellemeler yapılıyor. Belirttiğiniz tarzda bir değişiklik varsa örnek forma en yakın/uygun şekilde doldurmaya çalışın. Örnek formda yer almayan bölümleri de gözden geçirin. Verebileceğiniz uygun cevaplar varsa yazın yoksa boş geçin. Zaten evrakları sizden alırken göz atıyorlar. Bir eksiklik vs. olursa size yardımcı olurlar, endişelenmenize gerek yok inanın.

 13. Merhaba, 5 Şubatta erasmus için macaristana gidiyorum, 19 ocak için “Tartózkodási engedély iránti kérelem” seçeneğiyle randevu aldım. Ayrıca erasmus hibesi almaya da hak kazandım. Sorum şu yukarıda belirttiğiniz başvuru için gereken 7 temel belge dışında, sponsor bilgileri gibi, anne ya da baba tarafından imzalanmış, Macaristan’daki tüm masraflarımızı karşıladıklarını belirtir noter onaylı taahhütname ve taahütnameyi veren kişinin banka hesabının son 3 aylık dökümü ve bunun dışında daha da ekstra belgelere ihtiyacım var mıdır?

  1. Daha önceden okuldan alınan belge dışında masraflarınızı karşılamak içi hesap bilgileri vb. istiyorlardı. Ama artık sadece okuldan alacağınız erasmus hibe evrakınız yeterli oluyor. Ek olarak herhangi bir sponsorluk belgesi, anne-baba imzası vb. gerekmemektedir. Yine de kolayca edinebilirseniz/dilerseniz yanınızda getirmeniz elbette ki süreçte size kolaylık sağlayacaktır.

 14. Merhaba. Bende oturma izni için başvuru randevusu aldım ancak çarşamba gününe verdi.Sistem değişmiş olabilirmi ? Birde oturma izni esnasında aldığımız vize schengen vizesimi ? Ben viyanadan macaristana geçmeyi düşünüyordum ilk girişte nasıl yapmamı önerirsiniz?

  1. Burak merhabalar,

   Gün/saatlerde zaman zaman değişiklikler yapılabiliyor. O yüzden en güncel bilgi için her zaman konsolosluğun sitesini takip etmek gerekiyor. Vize başvuru sisteminde önemli olan oturum izni için başvuruda bulunmak ve seçim olarak oturum iznini içeren seçeneği seçmek. Daha sonrasında sistem hangi gün/saatleri veriyorsa onlar içerisinden dilediğini seçebilirsin; problem olmaz. Normal vize için gün alıp giden bazı arkadaşların başvurularını da kabul ettiklerini söyleniyor. Ama aksi durumda söz konusu. O yüzden ilk başvuru esnasında oturum izinli başvuruyu seçmek gerekiyor.

   Aldığınız vize schengen vizesi ve tüm schengen bölgesinde geçerli. Ancak ilk etapta bize tek girişlik vize veriliyor. Macaristan’da oturum izni almadan schengen bölgesinden çıkarsanız pasaportunuzdaki vizeyle tekrar giriş yapamazsınız. Ben de Almanya aktarmalı gitmiştim ve schengen bölgesine Münih’ten girmiştim. Siz de benzer şekilde Viyana’dan giriş yapabilirsiniz. Eğitim için geldiğinizi belirttiğinizde sorun çıkarmıyorlar.

 15. Merhaba size Facebook sayfanız dan ulaşmaya çalışdım. Ben Türkmenistan uyruklu öğrenciyim. Erasmus için Macaristan’a gideceğim ama hiç bir sayfada yabancı uyruklu öğrenciler için bilgi bulamadım. Benim yurt dışı pasaportum var zaten. Bu pasaport Macaristan ülkesi içinde geçerli midir bunu nereden öğrenebilirim. Emniyet Müdürlüğü bununla ilgili bilgi verebilir mi sizce?

 16. Önümüzdeki sene erasmus için BME yi düşünüyodum ben de. Yazılarınızın hepsini soluksuz okudum. Belki elli tane siteden elde edemeyeceğim tüm bilgilere ulaştım. Şimdi düşünmekten fazlası oldu BME benim için. Teşekkürler

 17. Merhabalar,
  Bilgilendirmelerinizden ötürü gerçekten çok teşekkürler. Yazınızı okuduktan sonra aklımda işlemler kısmı daha sistemli hale geldi, yoksa neresinden başlayacağız telaşına kapılmaya başlamıştım 🙂 Ağustos sonuna ders dönemimiz başlıyor bizimde. Ağustos ortalarında gidelim diye düşündüğümüz için de işlemlere başlayalım dedik bu haftadan itibaren. umarım zamanlama olarak doğru hesaplayabilmişizdir.:) Daha önceden Erasmusla Macaristana giden bir arkadaşıma vizeyle ilgili bazı şeyleri sormuştum. O da, Ankara’nın hostel rezervasyonu kısmında sorun çıkardıklarını, kendisinden 1 yıl sonra İstanbul konsolosluğundan başvuran arkadaşının ise hiç sıkıntı yaşamadan vizesini aldığını söyledi. Böyle bir fark var mıdır cidden. Bursa’dayım şu an ama Ailem de Ankara’da olduğu için Ankara’yı düşünmüştüm baştan beri. Eğer bu konuda bi bilginiz varsa, aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. Hiç bir problem yaşamazsınız. Ben de -ücretsiz, iade edilebilir- 2 haftalık hostel rezervasyonu yaptırıp çıktısıyla beraber başvuruda bulunmuştum, hiç bir sorun çıkarmadılar.

   Zaten bizim aldığımız vize oturum izinli vize ve Macaristan’a gittikten sonra 1 ay içerisinde oturum belgesi almamız gerekiyor. O yüzden açıkçası ilk başta verilecek hostel rezervasyonu, kira kontratı vs aslında çok da bir anlam ifade etmiyor. Siz 2 hafta bir hostel rezervasyonu yapıp çıktısını alın. Sorarsalar da bir kaç ev baktım, gittiğimde kiralayacağım dersiniz olur biter.

   1. cevabınız için çok teşekkürler, tavsiyelerinize uyacağız inşallah. ( vize randevumu aldım, önümüzdeki haftaya bu arada) Birde dediğiniz gibi en zoru ev bulma kısmıymış gerçekten. Şu an size o kadar hak veriyorum ki.. ev bakma işi, hergün düzenli yaptığım bi aktivite haline dönüştü ama hala içimize sinen bi yer bulamadık. Gitmeden halledelim istiyoruz biraz da.. Ama biraz eli yüzü düzgün olsun falan derken fiyat en aşağı 600 euro+diğer ücretler+ 1- 2 aylık depozitoyu buluyor. ( iki kişilik tabi bu bahsettiğim.) Normal mi bu fiyat aralığı bilmiyorum ama bulamazsak başka razı olacak gibiyiz. Bu konuda da fikrinizi almak isterim.

    1. Kira konusunda o dönem ve sonrasında aklıma gelenleri şurada yazmıştım: http://www.merakligezgin.com/budapestede-ev-kiralama-ve-konaklama/

     Bakmadıysanız bir göz atın. Kötü semt/kötü evler haricinde belirttiğiniz fiyatlar nispeten normal. Belki biraz daha detaylı harcamayla 500 avrolara düşebilirsiniz. Geri kalan depozito vb. kısımları ise ev sahibiyle bir şekilde anlaşıp ayarlayacaksınız. Ben 1 kira depozito vermiştim ve son kira olarak da o depozitoyu saydırmıştım. Siz de bu şekilde yapabilirsiniz mesela. En azından depozitom iade olur mu kalır mı diye düşünmezsiniz.

     1. İnceleme imkanım oldu yazınızı, hatta yüzümde bi tebessümle okudum tamamını.. Çünkü içimden bi ses sanki bizim sonumuzda böyle olacakmış demiyor değildi hani 🙂 (internetteki afilli görünen fotoların, gidince hüsranla sonuçlanması noktasında en azından ). Aslında, bizi en zorlayan kısım, kontratların en az bi yıl seklinde olması. ve çoğu ev sahibi bundan daha az bi süreyi kabul etmiyor. Biz sadece bir dönemlik kalacağız, Bu da secenekleri baya kısıtlıyor.İçimize sinen bi yer bulabilirz en kısa zamanda diye umut ediyoruz artık:)

 18. merhabalar. bilgiler gerçekten çok yardımcı oldu teşekkürler. güz dönemi için budapeşte de olacağım. kabul mektubumda açık biçimde dönem bitiş tarihi olan 29 ocak’a kadar ağırlayacakları yazmaktadır. ancak ben ikinci dönem için de orada öğrenim görmek için istekte bulunacağım. bunun için oturma iznim için 1 yıllık istekte bulunsam bir sıkıntı yaşar mıyım? bir diğer sorum; orada kalacağım yurt ile sözleşme yaptım ancak kesin olarak gideceğim belli değil, daha rahat edebileceğim bir yer bakıyorum. oturma izni için istenen kalınacak adres yerine bu yurdun adresini şimdilik yazsam ve oraya gidip başka bir yer bulduğumda değiştirsem, hem Türkiye’de hem Macaristan’da bir sıkıntıyla karşılaşır mıyım vize işlemleri sırasında?
  teşekkür ederim.

  1. Ayrıca, sigortamı da oturma izni süresiyle aynı sürede almak zorunda mıyım? Kısacası; aklımda olan iki dönem kalma düşüncesine yönelik işlemleri hemen şimdi mi yapmalı yoksa bir dönemden sonra gelip aynı işlemleri yinelemeli miyim?

  2. Vize süresini direkt olarak kabul mektubundaki tarihlere göre veriyorlar. Ona yapabileceğiniz çok bir şey yok ilk etapta. Keza oturum izni için de o tarihleri baz alıyorlar. İkinci dönem kalmanız durumunda okuldan alacağınız bir yazı ile hem vize hem de oturum iznini uzatabilirsiniz, problem olmaz.

   Vize başvuru esnasında vereceğiniz konaklama ile ilgili belgeler çok önemli/bağlayıcı değil. Önemli olan Macaristan’da oturum iznine başvururken sunacağınız belgeler. İlk etapta yurt bilgilerini kullanın. Daha sonra kalacağınız yer netleştirdikten sonra oturum izni başvurusu esnasında yeni yerinizin adresini verebilirsiniz.

   Seyahat sağlık sigortasını da vize süresini kapsayacak şekilde yaptırın. İlk etapta 6 aylık vize yetecektir ama ileriye yönelik herhangi bir sıkıntı yaşamamak için 1 yıllık yaptırabilirsiniz.

   1. sigortamı 1 yıllık yaptırdım ancak -Güneş Sigorta dahil- tüm sigorta şirketlerinin poliçelerinde ne yazık ki 92 günlük kullanım sınırlaması vardı. dolayısıyla 3 ay sonra sigorta kapsamında çıkacağım. bu bir sıkıntı oluşturur mu? ayrıca hem İngilizce hem de Türkçe poliçe aldım. konsolosluğun bir koşulu var mı dile dair?

    1. Dil ile ilgili olarak özel bir koşul yok. İngilizce olanı işinizi görecektir.

     Her ne kadar sigorta yaptırıyoruz gibi gözükse de aslında pratikte o sigortanın vize alımı hariç çok da bir işe yaradığı söylenemez. O yüzden çok dert etmeyin. Yalnız eskiden o 92 günlük ibarenin yer almaması gerektiğini, direkt olarak tüm süreyi kapsayacak şekilde olmasını istiyorlardı. Bu konuyla ilgili konsoloslukla veya sigorta şirketiyle görüşmekte fayda var.

 19. Merhaba,

  Bilgilerini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim. Bize cidden çok yardımcı oluyor.

  Önümüzdeki fall dönemi benle arkadaşım King Sigismund Business School’da olacağız. Haftaya da vize görüşmemiz var. Hemen hemen tüm belgelerimiz hazır. Sana sormak istediğim şu; Bu yıl Ulusal Ajans hibeleri Eylül ayı içerisinde açıklayacak. Yani şuan da bize hibe çıktı mı çıkmadı bilmiyoruz. Dolayısıyla vize görüşmesinde bunu sunamayacağız. Sitelerinde şöyle bir ibare var; Hibesiz gidiyorsanız Macaristanda kaldığınız süre içinde hayatınızı idame ettirebilecek kadar paranızın olduğunu kanıtlar banka hesabınızın son 3 aylık dökümü. Sanırım bizi bu kategoriye koyacaklar biz yaklaşık 5 ay orada kalacağız 🙂 Sence banka hesabına göstermelik ne kadar yatırmalıyız ?! ( 1.000tl – 5.000tl )Ya da daha doğrusu döviz hesabı kabul ederler sanırım? Birde sen pek önem vermiyorlar demişsin ama biz evimizi tuttuk kira sözleşmesini yaptık ama çok basit duruyor.( Anlaşma maddelerini, ücreti, evin adresi, bizim kişisel bilgilerimiz yazıyor ama karşı tarafın sadece ismi var tabii en arkada da karşılıklı imzalarımız var) Bu şekilde kabul ederler mi?

  En azından tavsiye verebilirsen sevinirim iyi günler.

  1. Mesajını biraz geç gördüm, kusura bakma Oğuzhan. Umuyorum ki sorunsuz bir şekilde halletmişsindir işlerini. Kolay gelsin. Şimdiden keyifli bir Erasmus süreci geçirmeni dilerim. Eğlemene bak! 🙂

 20. Merabalar yazı için teşekkürler hostelden alınan teyit mail inin çıktısı vize için yeterli mi karşı otelden belge gönderilmesi lazım diye birşey duydum. Ve de konsolosluk sayfasında en az 5 gün yazıyor burda 10 gün demişsiniz ? Teşekkürler

  1. Çıktı yeterli olacaktır Gülçin. Herhangi bir şey gönderilmesine gerek yok. Eğer belirttiğiniz gibi konsolosluk sayfasın bir bilgi varsa doğrudur. Ben başvurduğumda net bir bilgi yoktu, sağlam olsun diye ben 10 günlük yapmıştım.

 21. Konsolosluğun sitesinde Türkiyedeki üniversiteden Erasmus Değişim Programı ile gittiğinizi ve aylık alacağınız burs miktarını belirtir belge yazıyordu. Orada belirtiğimiz burs miktarı alacağımız aylık hibe miktarı değil mi? Ayrıca hibeli gittiğimizi gösterir belge mi hazırlamalıyız?

  1. Evet bahsettiğiniz gibi burs miktarı, aylık hibe miktarına eşit. Okuldan size verilecek olan belgede zaten burs miktarınız yazıyor olacak. Vize başvurusu için bu belge yeterli.

 22. Merhaba,

  Bilgilerini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim. Bize cidden çok yardımcı oluyor.

  ben güz döneminde macaristana gideceğim.gideceğim okul kabul mektubunu geç gönderdi bu sebeple benimde vize için randevu tarihim cok geç zamana kaldı.benim 7 eylulde macaristanda olmam gerekiyor ancak benim en erken bulabildiğim tarih 4 eylul. en yakın o zamana randevu verebiliyorlarmış.benim randevuyu daha erken bi zamana aldırma imkanım var mı ? varsa bunu nasıl yapabilirim ? teşekkürler.

  1. Bu konuyla ilgili olarak konsoloslukla veya aracı acentelerle görüşmeyi deneyin. En net bilgiyi onlar verebilir.

   1. Konsolosluğa maduriyetimi anlatan ingilizce mail attım. Ertesi gün randevuyu 2 hafta öne çektiklerine dair geri dönüş yaptılar. Diğer konsoloslukları bilmiyorum ama Macaristan konsolosluğunda sıkıntı yaşayanların bu yola başvurmasını tavsiye ederim.

 23. Romanya konsolosluğu hakkında da bi bilginiz var mı ? Konsolosluğu arıyoruz ama ner bişey söylemiyorlar kafam çok karıştı. Randevu veriyorlar mı bilmiyorum. Git gel yapmakda istemiyorum. Yardım edebilir misiniz ?

  1. Maalesef o konuda bir bilgim yok. Bir şekilde konsolosluktan bilgi almaya çalışın, varsa o şehirde bir arkadaşınız direkt konsolosluğa gitsin. Veya internetten Romanya vizesi veren bir acente ile iletişime geçip bilgi almayı deneyin.

   Kolay gelsin şimdiden. İnşallah sorunsuz bir şekilde halledersiniz tüm süreci.

 24. Merhaba. Yazilarini okudum ve gercekten de cok bilgilendirici olmus tesekkurler 🙂 Ben bu sene 2 senelik olmak uzere master icin Budapeste´ye gidecegim. Evi buldum anlastim her sey guzel ama vizeye basvururken kontratla mi basvurmak iyi yoksa gecici bi otel rezervasyonu mu? bir de kontratla basvuracaksam orjinaline gerek var mi? ben de mail olarak gonderilmis hali var cunku. bir de kontratim 6 ayli. Daha sonra bir sorun cikmazsa evde uzatacagiz. Oturum iznini buna gore mi veriyorlar yoksa okulun kabul mektubuna gore mi?

  Cok tesekkurler.

  1. Gizem merhabalar,

   Oturum izni ve vizenin süresini elindeki kabul mektubuna göre veriyorlar ilk etapta. Örneğin 6 aylık kabul mektubun varsa 6 aylık izin/vize alabiliyorsun. Sonrasında okuldan alacağın yeni yazıyla birlikte hem vizeyi hem de oturma iznini uzatabiliyorsun.

   Biz oturum izinli vizeye başvurduğumuzdan dolayı ve Macaristan’a gittikten sonraki 1 ay süre içerisinde oturum iznine başvurmamız gerektiğinden dolayı ilk vize başvurusunda konaklama belgeleri üzerinde çok durmuyorlar. Ücretsiz iptal edilebilir hostellerden alacağın 5-7 günlük bir rezervasyon bilgisi yeterli olacaktır. Kontratı ise oturum izni için zaten kullanacaksın.

   Bu arada oturum izni için her ne kadar kabul mektubuna göre süre veriyorlar desem de kabul mektubundaki süreyle kontrattaki sürenin aynı olması gerekiyor diye hatırlıyorum. Yani 2 yıllık kabul belgen bile olsa 6 aylık kontratın varsa oturum iznini de 6 aylık verebilirler. Zira bu konaklama bilgin göçmenlik bürosunda bulunması gerektiğinden 6 aylık kontrata daha uzun süreli oturum izni -tahmin ediyorum ki- vermezler.

 25. Merhaba. Tüm evraklarım hazır vaziyette arkadaşımla beraber aynı gün Erasmus için vizeye başvurduk. Arkadaşıma 15 günde çıkan vize şuan bana 37.günde bile çıkmadı. Aradığımda yapacak bir şey yok biz sizi ararız tarzı kestirip atılan bir cevap verdiler. Ne yapabilirim?

  1. Maalesef bunun yegane yanıtını sadece konsolosluk verebilir. Eğer imkanınız varsa direkt konsolosluğa gidip bilgi almayı deneyin isterseniz.

 26. merhaba. başvuru sırasında verdiğim fotograflardan herhangi birisinin arkasına mühür basmadılar.bu herhangi bi sıkıntı yaratır mı bana ? 2 foto verdim ordakı yetkiliye birisini forma yapıstrdı birisinide bana direk geri verdi.

  1. Eğer o şekilde verdiyseler size problem olmaz. Mühürsüz fotoğraflarla da oturum izni alanlar vardı, merak etmeyin.

 27. Merhaba; okul kabul belgemde okulun kendi yurdunda ikamet edeceğim yazıyor sanıyorum ki ekstra bir oturma adresi belgesi gerekmemekte değil mi?

  1. Vize başvurusunda gerekmeyecektir belirttiğiniz gibi bir ibare varsa. Oturma izni alırken zaten ilgili belgeleri ayrıca toparlayacaksınız.

 28. Merhaba uçak biletinizi aldınız mı kısmına hayır diyeceğim çünkü almadım sorun olur mu?

  1. Erasmus için gideceğinizden ve kabul belgeniz olacağından sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

 29. Öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederim, benim gibi evrak işlerinden kafası çok karışanlar için yaptığınız şey nimet. Ben ufak tefek birkaç şey sormak istiyorum;

  Türkiyedeki üniversiteden Erasmus Değişim Programı ile gittiğinizi ve aylık alacağınız burs miktarını belirtir belge;

  1-Okulumun verdiği To the Embassy of Hungary diye başlayan ve Budapeşte’ye Erasmus ile gittiğimi belirten belgeyi aldım, bu belgenin bir cümlesi de aylık alacağım hibe miktarı ile ilgili. Belgede bir cümle olarak geçen alacağım hibe miktarı yeterli mi, yoksa bunun için hibe sözleşmesi vb gibi bir belge de istiyorlar mı? Yoksa bu tek sayfalık metin istedikleri iki şeyi de kapsamış sayılır mı yahut işimi garantiye almak adına yanımda banka hesabı dökümü götürmek de mantıklı olabilir mi?

  2-Eskişehirde yaşıyorum fakat ikametim hala Ankara’daki aile evim olarak görünüyor. Türkiye’deki ikamet adresi yerine, resmi kayıtlardaki gibi Ankara’yı mı yazmalıyım yoksa bu durum Eskişehir’de okuyorsun madem ikametin neden Ankara görünüyor hala gibi saçma sapan bir soruyla döner mi?

  3-Oturma izninin başlaması ve bitmesini istediğiniz tarih gibi bir kısım var, burada kabul mektubundaki tarihleri mi girmeliyim yoksa kabul mektubu kapsayan günlerden birkaç gün öncesini mi?

  4- Talep formunda siyah-mavi kalem gibi bir mevzu var mı?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhabalar,

   1. Belgede geçen cümle yeterli oluyor. O evrakı götürebilirsiniz hibe aldığınızı gösterir belge olarak.
   2. Herhangi bir problem olmaz. Dilediğiniz adresi yazabilirsiniz ikametgah adresi olarak.
   3. İstediğiniz vize tarihlerini/oturum izni tarihlerini evrakınızdaki erasmus başlangıç-bitiş tarihleriyle aynı yazmanız gerekmektedir. Farklı olduğu durumlarda da geneler evraktaki tarihlere göre vizeyi veriyorlar zaten.
   4. Bildiğim kadarıyla yok. Formu doğru doldurduktan sonra renk çok da önem arzetmeyecektir.

   Kolay gelsin.

   1. Öncelikle yanıtlar için çok teşekkür ederim. Şu kafama çok takıldı; bahar dönemi benim gideceğim okulda (ELTE) 2 şubatta başlıyor. Fakat okul verdiği vize mektubunda Türkiye’yi 22 ocakta terk edecektir yazmışlar, önden gitmek isteyenler olursa diye ki ben de bu gruptayım; önden gidip ev/yurt işleriyle uğramak istiyorum. Fakat kabul mektubumdaki tarihleri girersem otomatikman 2 şubata verecekler vizemi. Talep formundaki başlangıç gününü 22 ocak yazmamda bir sakınca olur mu? Ya da diyelim ki vizemin başlangıç günü olarak 2 şubat dediler ve ben yeşil pasaport sahibiyim, vizemi 2 şubata verseler bile ben daha öncesinde Macaristan’a pasaportumun hakkıyla gidebilir miyim?

    1. Bence siz gitmek istediğiniz tarihleri direkt olarak yazın. Gidişi erken (22 Ocak veya daha erken), dönüşü de bitiş tarihinden ileri bir tarih olarak. Zaten konsolosluk vereceği aralığı verecektir. Turistik bir vize vs. olmadığından dolayı o tarihler aslında çok da önemli değil. Eğer ki orada derlerse tarihleri niye bu şekilde yazdın diye, erken gitme sebebi olarak ev-yurt bulma, okula uyum için erken gitmek istiyorum, dönüş içinse okul sonrası kalıp gezmek/görmek istiyorum şeklinde niyetinizi rahatça belirtin. Konsolosluklardan/süreçten bu kadar çekinmeyin. Önemli olan niyetinizi doğru şekilde belirtmeniz. Problem olacağını düşünmüyorum 🙂

 30. Merhaba:( Anlaradan oturma ıznı basvurusu yaptım ve pasaportum cıkmıs.Bana kargo şirketi var anlaşmalı ordan gonderebılırız sız ıcıktıgı zaman aradıgımızda bılgı alabılırsınız demıslerdı fakat benı arayan gorevlı bılgıyı basvuru sırasında alacaktınız dedı ve kapattı.Sızın bır bılgınız var mı ? Bir de ben oturma ızn ıtarıhını akademık takvımdekı tarıhlerle aynısını yazdım ama verdıgım takvımden bır hafta once gıdecegımçGirişte sıkıntı çıkar mı? Teşekkür ederim :(((

  1. Vize üzerindeki tarihler neyse -yeşil pasaportunuz yoksa- o tarihler dışında hiç bir şekilde yurtdışına çıkamazsınız maalesef. Keşke oturum izni tarihlerini önceden yazsaydınız.

   Sanırım halihazırda pasaportunuza ulaşmışsınızdır. İnşallah sonuç istediğiniz gibi olmuştur.

 31. Böyle ayrıntılı, detaylı ve sistematik bir açıklama / bilgilendirme yazısı yazdığınız için teşekkür ediyorum. Kafama takılan şu oldu; şimdi Erasmus öğrencisi olarak gidicem, tabiki de diğer ülkeleri de gezicem. Aldığım vizeden ayrı olarak Schengen vizesi mi almam gerekiyor? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim:)

  1. Okan merhabalar,

   Yok. Halihazırda Schengen vizesi aldığınız için problem olmayacaktır. Mevcut vizenizle tüm Schengen üyesi ülkelere sorunsuzca giriş yapabilirsiniz. Yalnız ilk aldığınız vize tek girişlik vizedir. Bu yüzden Schengen bölgesinden çıkmadan önce oturum izninizi mutlaka alın. Pasaportunuzla birlikte oturum izin kartınız da yanınızda olsun. Vizeye ek olarak o karta da ihtiyacınız olacaktır.

 32. Merhabalar,

  Ben de Erasmus kapsamında yüksek lisansımın güz dönemini Budapeşte’de geçireceğim. Budapeşte’deki okulum, tarihleri 5 Eylül 2016 – 4 Şubat 2017 olarak deklare eden bir davet mektubu gönderdi. Fakat ben uçak biletlerimi 29 Ağustos 2016 gidiş ve 6 Şubat 2017 dönüş olarak almıştım birkaç gün önceden gidip ev kiralamak için ve uçuşlar için iptal hakkım yok. Gidiş tarihimle başlayan en az 1 aylık otel rezervasyonum da var. Ankara’daki konsolosluktan online rezervasyon aldığım zaman bana verebildikleri en yakın tarih ise 4 Ağustos 2016 ve bu süre gidiş tarihime 1 aydan daha kısa bir zaman ediyor. Sizce süreci hızlandırmak ve istediğim tarihlerde vize almak adına aracı kurumla Schengen vizesine başvurup bu vizeyle Macaristan’a gittikten sonra oturma iznine başvurmak doğru olur mu? Bir de -aracı kurum yolu olmazsa- konsolosluktan alacağım D tipi vize okulun belirttiği tarih yerine benim uçuş tarihlerime göre düzenlenebilir mi? Durumu anlatan bir dilekçe yazıp başvuru esnasında teslim etmeyi düşünüyorum, yararlı olur mu sizce?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Oturumlu vize başvurusu yapacağınızdan aracı kurumlar size hızlandırmak anlamında fayda sağlayamayabilir. Yine de sormakta fayda var. Genelde başvuru yaptıktan sonra 7-14 gün içerisinde vizeni onaylanıyor ki sizin 1 ayınız var endişe etmeyin derim.

   Genelde vize süresi, davet mektubunuzla paralel oluyor. Ama başvurunuzu yaparken doldurduğunuz formda gidiş-dönüş tarihlerinizi ihtiyacınıza göre yazın, sözlü olarak durumunuzu belirtip/uçak biletinizi gösterin. Her ihtimale karşı yanınızda da bir dilekçe bulunsun -gerek olmayabilir-.

 33. Merhabalar. Yazınız gerçekten çok ama çok faydalı. Belgelerimi hazırlarken çok kolaylık sağladı. Benim sormak istediğim, oturma izni talep formunda ev adresimizi soran kısıma türkçe mi yoksa ingilizce mi yazacağız? Yani sokak yerine street, mahalle yerine district gibi? Bir de orada kalacağım yerin adresinde ”name of the public domain” yazıyor. Ne demek istediğini anlayamadım. Yine adresi mi yoksa yurdun adını mı yazacağım. Elimde kaldı, devam edemiyorum formu doldurmaya. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler

  1. Biraz geç cevap verebiliyorum, umarım halletmişsinizdir sorunu.

   Kendi ev adresiniz istediğiniz şekilde yazabilirsiniz problem yok. Name of the Public Domain kısmına da posta kodu ve şehir adı dışında adresinizin açık halini yazabilirsiniz. ABC Sokak Bilmem Ne Cad. gibi.

 34. merhaba ben erasmusla macaristana gıdecegım ankara konsoloslugundan randevu aldım 18 agustosa verdiler en erken istanbul taa 9 eylul en yakın benım 1 eylulde orda olmam gerekiyor ne yapabılırım daha erken tarıhe alabilirmiyim acentalar daha erken alabilir ucret odersınız dıyen arkadaslarım var yada konsoloslugu ara dıyenler var bi bilginiz varmı?

  1. 18 Ağustos başvurunuz tahminim 1 Eylül’e sizi yetiştirir. Yine de telefonla ulaşabilirseniz konsoloslukla durumu bir görüşün derim. Hatta onlara da sorun acenteleri. Zira biz hallederiz diye acenteye güvenip ortada kalmak gibi bir sıkıntıyla da karşılaşmayın.

 35. Bugun istanbul baskonsoloslugundan vize basvurumu yaptim, yesil pasaport oldugu icin pasaportu almadilar sadece fotografi muhurleyip verdiler, sonuctan haberdar edecekler. Ekstra olarak pasaport fotokopisi ve ogrenci belgesi istedi, yanimda goturdugum icin hemen verdim. Herkesten istiyor mu bilmiyorum temkinli gidin.

  1. Merhabalar, bende 28 temmuzda vize görüşmesine gitmiştim.banada yeşil pasaport olduğum için aynı şekilde pasaportumu geri verdiler. Ancak Ankaradan alan yeşil pasaportlu arkadaşımın pasaportunu almışlar.size vize için geri dönüş yaptılar mı acaba bu durum sorun oluyor mu ?

  2. Merhabalar, benim de yeşil pasaportumu almadılar. Daha sonra dönüş yaptılar vizeniz çıktı diye. Bircok kisinin d tipi olarak pasaportuna işlenmiş. Siz d tipi ibaresi olmadan giriş yapıp oturma izni alabildiniz mi?

 36. Merhabalar;

  Umarım mesajımı görürsünüz. Hibesiz ve güz+bahar olarak Szeged Üniversitesi’ne gideceğim. Konsolosluk sitesinde Erasmus freemover olarak gidiyorsanız 3 aylık hesap dökümünüz gereklidir diye bir ifade var. Konsolosluğu aradım hayatınızı idame ettirebilecek kadar para gerekli dediler. Peki bu para miktarı neye göre belirlenmektedir? şu anda 6-7 bin lira civarı bir şey gösterebilirim. Ve kyk’nın verdiği her ay yatan 400 liralık bursum da var. Bu şekilde başvursam yeterli olur mu?

  Vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  1. Muhtemelen yeterli olacaktır. Net olarak miktarlar bilgili bir bilgi bulunmuyor. Ancak ortalama aylık 400-500 euro arasında bir meblağ kabul görecektir diye tahmin ediyorum. Maksat 3 ay için size yetecek paranız var mı bunu görmek.Bursla ilgili banka dökümü/ekranlarınızı da ekleyin başvurunuza, sağlam olsun.

 37. Hocam iyi günler.Ben bu aralar vize için tarih seçeceğim fakat sadece Perşembe günleri var.Başka hiçbir gün yok.Günler değiştimi bilmiyorum bulamadım.Sizce bir sorunla karşılaşırmıyım ?
  Teşekkürler

 38. Selamun Aleykum abi. Şimdiki günlerde Ankaradan vize başvurusu yapıldığı zaman vizeyi ne zamana kadar alabiliyorus bilginiz varmı acaba?

 39. Daha bugün vize için konsolosluktaydım. Konsolosluk kağıthane polat ofise taşınmış bu arada. İstenen belgeler yukardakilere ek olarak öğrenci belgesi ve pasaport fotokopisi ayrıca rezervasyonu 21 günlük olarak istediler gidecek olan ve burayı okuyan arkadaş varsa en azından bundan sonrası için yardımcı olur umarım ben de bahar dönemi için gidiyorum bme’ye 🙂

 40. 21 gün rezervasyon mu çok fazla değil mi 5 -10 günlük bi rezervasyon yetmez mi ? ev bakmaya gidiyorum zaten bütün paramı dandik bi hostele verme niyetinde değilim

  1. Yeterli elbette.

   Ayrıca rezervasyon sadece vize başvurusu aşamasında evrak olarak geçerli. O yüzden ücretsiz iptal edilebilen rezervasyonlardan yaptırıp vize aldıktan sonra rezervasyonu iptal edebilir/değiştirebilirsiniz.

 41. merhaba, 24 ağustosta erasmusa gideceğim. randevu almak istiyorum ama seyahat acentası çıkıyor surekli. ve uzun süreli olduğu için acentalar cıkarmıyormuş. konsoloslukla görüşmem gerekiyormuş. nasıl randevu alabilir??

 42. Merhaba, formun 2.sayfasının sonundaki conditions of return’de
  visa kutucuğuna yes mi işaretlememiz gerekiyor?

 43. Merhabalar, öncelikle bu detaylı bilgilendirme için çok teşekkürler.Gelecek dönem erasmus+ öğrenim hareketliliği programı ile Budapeşte’ye gitmeye hak kazandım.Şu anda da vize işlemleri için uğraşıyorum fakat çok kolay dediğiniz formları doldurmakta aşırı zorluk çekiyorum.Link bıraktığınız örnek formlara ise ulaşamadım sanırım kaldırılmış.Lütfen yardımcı olur musunuz? Appendix 14 ve Residence Permit form adındaki belgelerden gerçekten hiçbir şey anlamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir