Geçmişten Bir Hatıra: Rotring ve Tombow

Kalemlerle ilgili bu ikinci yazım ilki kadar uzun olmayacak. Nasıl olsa ilk yazıda elimdeki bir çok kalemle ilgili uzun uzadıya bir çok şey karalamıştım. Şu aralar siparişini verdiğim/göz koyduğum bir kaç kalem daha var. Hepsi tamamlanınca üçüncü bir yazı ile de onları paylaşmaktan geri kalmayacağım elbette ki.

Bu satırları bana yazdıransa tamamen şans eseri bulduğum, ilkokul/ortaokul dönemime ait 3 adet kalem.

~

90 yıllarda okula giden bizlerin bugünkü gibi onlarca farklı çeşit, birbirinden farklı fonksiyonlara sahip kalemlere sahip olabilmeleri çok mümkün değil. Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda markanın üç beş belli başlı modeli dışında kalem bulabilmek pek mümkün değildi. O dönemlerin herhalde en istenesi kalemleri Rotring’in Tikky serisinin devamı olarak çıkardığı rengarenk Special serisi kalemleriydi.

90'ları kasıp kavuran rengarenk Rotring Tikky Special serisi.
90’ları kasıp kavuran rengarenk Rotring Tikky Special serisi.

~

Ben de ortaokul döneminde bu seriden turkuaz renkli bir model edinmişim. Zaman zaman kaybolup ortaya çıkan kalem, o dönemlerimden bugünlere ulaşan yegane kalem olmuştur.

Ortaokuldaki göz ağrım Rotring Tikky Special 0.5

~

Yıllar önce kaybettiğim kalemler hiç ummadığım anlarda, hiç ummadığım yerlerde karşıma çıktı.

İlkokul-ortaokul dostlarım.
İlkokul-ortaokul dostlarım.

~

İlk olarak Erzurum’da bir kırtasiyede Atlas Due-Matic‘i buldum.

Şunu kabul edelim.

Günümüzde eski kalemleri bulmak istiyorsak eski kırtasiyeleri ziyaret etmemiz, tozlu rafları karıştırmamız gerekiyor. Erzurum’a gittiğimde denk geldiğim bir kırtarsiyeye defter bakmak için girmiş, arka taraflarda tozlu bir kalem standında Atlas’ın kalemini ve üstelik 0.9 uçlu olanını bulmuştum. İlkokulun sonlarına doğru normal kurşun kalemlerden mekanik (o zamanki deyimiyle basmalı) kurşun kalemlere geçtiğimiz zaman ilk kullandığımız kalemlerdi bunlar. Oldukça uygun fiyatlı olması o dönemlerde kolaylıkla kalem kaybeden bizler için en doğru tercih haline getiriyordu bu kalemi. Keza 0.9 ucu da yazarkenki bastırışlarımıza dayanabilecek güçteydi.

0.9 ucuyla ilkokul öğrencilerinin gözdesiydi vakti zamanında. Şimdi eski kırtasiyelerde tozlanmış raflarda yüzüne bile bakılmıyor.
0.9 ucuyla ilkokul öğrencilerinin gözdesiydi vakti zamanında. Şimdi eski kırtasiyelerde tozlanmış raflarda yüzüne bile bakılmıyor.

Yıllar sonra bu kalemi 50 Kuruş gibi bedava sayılabilecek bir fiyata aldım; güzelce paketleyip kaldırdım. Şimdi gözüm ikinci neslini aramakta. Benim aldığım sanırım ilk nesil Duematic’ti. Sonrasında, aşağıda fotoğrafta da görülen ikinci nesli de kullanmıştım ve şimdi de onu aramaktayım. Görenlerin insanlık namına haber vermesini bekliyorum!

2. nesil Atlas Duematic
2. nesil Atlas Duematic

~

Çizim sınavları, gözetmenlik açısından vize dönemlerinin en yorucu sınavları oluyor. Nitekim kesintisiz süren üç – üç buçuk saatlik sınavlar yorgunluğun yanında can da sıkıyor. Son dönemlerde bir parça olsun keyif alabilmek için sıralar arasında dolaşırken öğrencilerin kullandıkları kalemlere göz atmaya çalışıyorum. Zira birbirinden farklı/enteresan kalemleri görebilmek mümkün oluyor.

İşte ne zamandır peşinde olduğum iki kaleme de böyle ulaştım.

İki öğrenci ve masalarında iki kalemi gözüme kestirdim. Birisi oldukça yıpranmış, eski olduğu belli Tombow 0.5LX diğeri ise üretim tarihi/satıldığı dönem göz önüne alındığında haddinden fazla yeni gözüken Rotring T 0.5 (orijinal-ince seri Tikky). İki öğrenciyi belirleyip sınav çıkışında yakalamak üzere göz hapsine aldım 🙂

İlk önce Tombow’un sahibi Veli bitirdi, çıkmak üzere yerinden kalktı. Neden sonra öğrendim ki O da Tombow hayranıymış. Şu an kullandığı kalemi yaklaşık 10 yıldır kullanıyormuş ve tıpkı benim gibi kalemin eşinden/benzerlerinden arıyormuş. “Bulursan ilk bana haber ver!” şeklinde sözünü alıyorum, ayrılıyoruz.

Daha sonra da Burak çıkıyor sınavdan. O’nunla konuşmamız daha heyecanlı geçiyor. Zira –tahmin ettiğim gibi– kalemi daha yeni almış. Nerede aldın sorusunu daha ben sormadan Değirmendere’deki yerini tarif ediyor kırtasiyenin. O şaşkın, ben heyecanlı ayrılıyoruz.

~

Ertesi gün öğleden sonra Hasan ve Ahmet‘le beraber soluğu Değirmendere’de alıyoruz. İşte orada, kırtasiye tam da söylediği yerde, hemen köşe başında!

İçeriye hızlıca bir göz attıktan sonra Rotring Tikky’lerin yerini belirleyip kalemlere bakmak istiyoruz. Kırtasiyeci onların eski olduğunu, daha yeni bir şeyler gösterebileceğini söylüyor; niyetimizi nereden bilecek ki? Zaten eskileri aradığımızı söyleyip ısrarla Tikky’leri istiyoruz.

Elinde son 3 tane kalmış; ne olduğunu anlamasına fırsat vermeden üçünü de alıyoruz.

1. nesil, orijinal Rotring (Tikky) 0.5
1. nesil, orijinal Rotring (Tikky) 0.5

~

Şu sıralar piyasada satılan (bence tipsiz) Rotring Tikky’ler, bu serinin 3. nesil kalemi. Yukarıdaki fotoğraftaki ince Rotring Tikky’nin ilk nesli. Daha sonra bu ince neslin çeşitli renkli olanları Rotring Tikky Special olarak satıldı. Ardından 1997 yılında tasarımı güncellenen Tikky serisi bir parça daha kalınlaştı ve Rotring Tikky II olarak yeniden satışa sunuldu. Son olarak da 2008 yılında daha köklü bir tasarım değişikliği geçirerek günümüzdeki (tipsiz), üçgen kasa formlu, gri tutamacı olan Rotring Tikky haline geldi.

Bir kalem ancak bu kadar kötü bir şekilde evrilip zaman içerisinde tasarımı kötüleşebilir.
Bir kalem ancak bu kadar kötü bir şekilde evrilip zaman içerisinde tasarımı kötüleşebilir.

~

Konu eski kalemlerden, eski kalemlerin güzelliğinden/kalitesinden, yeni kalemlerin çok ucuz/kalitesiz oluşundan açılmışken, kırtasiyeci bize 2004 yılında İstanbul’da CNR’da katıldığı bir fuarda Rotring yetkilileri ile yaşadığı bir anektodu anlattı:

Kalemleri diyor, 15 yıl ben kullandım okulda, 15 yılda kırtasiyeci olarak sattım. 2004 yılında İstanbul’da bir fuara katıldık. Rotring yetkililerini görünce cebimden kalemi çıkarıp dedim ki:

+ Bu kalemleri kullandım ben okulda ve de uzun yıllar boyunca sattım. Elinizde varsa gönderirseniz satmak isterim.

Adam diyor eline aldı kalemi biraz bakıp inceledi ve dedi ki:

Biz böyle bir kalem üretmedik ki?

Yetkili kişi ne kadar yetkiliydi kimdi bilmiyorum ama bu cevabı vermiş utanmadan; ilk/orta okul anılarımızı hiçe sayarak 🙂

Rotringleri toparlayıp başka ne var ne yok diye göz atarken tek başına duran mor renkli Tombow‘u gördüm. Zira bunu hiç beklemiyordum. Bir heyecanla isteyip elime aldığımda moral bozucu bir manzarayla karşılaştım. Kalemin ucu yamulmuş, ucunun bağlantı yerindeki plastik de kırılmıştı. Yenisi var mı diye bir kontrol ettik ama yoktu, tekti. Üstelik kalem de arasan bulunmayacak olan model 0.5 LX modeli imiş; Veli’nin kulakları çınlasın.

Doksanların gözde kalemi Tombow 0.5LX. Bunun bir üst modelinin klips kısmı dönebiliyordu. Döndükçe de H-HB-B-2B gibi yazılar beliriyordu; kalemin içine hangi ucu koyduğunuzu bilin/hatırlayın diye. İşte o kalem bizim zamanımızın en teknolojik, en sıradışı kalemiydi; onu da arıyorum!
Doksanların gözde kalemi Tombow 0.5LX. Bunun bir üst modelinin klips kısmı dönebiliyordu. Döndükçe de H-HB-B-2B gibi yazılar beliriyordu; kalemin içine hangi ucu koyduğunuzu bilin/hatırlayın diye. İşte o kalem bizim zamanımızın en teknolojik, en sıradışı kalemiydi; onu da arıyorum!

~

Yenisini bulamayınca ve kalem de o haliyle bir işe yaramayacağından olsa gerek bu da sende kalsın deyip bana verdi kalemi; iyi ki de vermiş. Zira odaya döner dönmez ilk işim kalemi yapmak oldu. Plastik çatlamış, parçası iyice açılmıştı. Ufak bir müdahale ile yerine oturdu sorunsuzca. Ucunu da güzelce düzelttikten sonra sıra kalemi çalıştırmaya geldi. Uç, kalemin ucundan çıkmıyordu. Sonradan farketim ki, artık kalem ne kadar bir süredir kullanılmamış ki demek, kalemin içindeki mekanizmanın parçaları iyice birbirine yapışmıştı. Bir iğne ile açıp tetikleyici parçaları ayırdıktan sonra sorunsuzca kalem çalışmaya başladı. Böylelikle bu da günün bonusu olarak kalem kutumdaki yerini aldı.

Çatlak kısmı fotoğrafta görülüyor. Allahtan kopmamıştı da sadece kırılıp ayrılmıştı parça.
Çatlak kısmı fotoğrafta görülüyor. Allahtan kopmamıştı da sadece kırılıp ayrılmıştı parça.

~

Bir taşla iki kuş vurmuş hem Rotring Tikky‘e hem de Tombow 0.5LX‘e sahip olmuştum. Tanesi 5 TL’den Rotring’in orijinal burgonya (burgundy) renklisine, Tombow’un ise gayet şık/güzel mor renklisine sahiptim!

Darısı diğer aradıklarımın başına!

~

Bu arada fotoğraflarda yer alan defter de Keskin Color‘un Pelle serisi defterlerinden. Defterin gerek deri dış kaplaması gerekse de kağıdı oldukça kaliteli. Lastik bandıyla birlikte deri kapağı da oldukça şık duruyor. Defter severlerin, 11 x 16 cm boyutlarıyla taşıması kolay ve oldukça şık/kullanışlı bir defter isteyenlerin mutlaka göz atması gereken, kalitesine göre oldukça uygun bir fiyatı (~10 TL) olan defter; tavsiye ederim.

Murat Eray KORKMAZ

Yer içer, gezer tozar, okur yazar. Biriktirir. #kitapmeraki #saatmeraki #kalemmeraki.

82 Replies to “Geçmişten Bir Hatıra: Rotring ve Tombow

 1. sizin aradığınız 2. nesil Atlas Duematic geçen sene evmizin yanındaki bakkaldan aldım böyle kalemler insanın karşısına ne zaman çıkacağı belli olmuyor

  1. Kesinlikle haklısınız. Ben Erzurum’da denk gelince çok şaşırmıştım. Keza Rotring ve Tombow’u da çok alakasız bir kırtasiyede, bu kadar yıl sonra ve hiç kullanılmamış olanlarını bulunca şaşkınlık/heyecan/sevinci bir arada yaşamıştım 🙂

   1. bunları size yazdıktan sonra eski bir kırtasiyeye girdim ve karşımda aynı sizin gibi iki adet rotring tikky-1 serisi kalem birisi kırmızı diğeri ise klasik,daha sonra tombow kalemlerle dolu olan bi kutu var ve hala kalemler orada duruyor ilginizi çekerse yeri söyleyebilirim

     1. Kağıthane Hamidiye mahallesinde eğer ulaşamazsanız burdan kago ile gönderilebilir

 2. ben rotringin tikky serisinin 3.neslinin koleksiyonuna başladım elimde 1 yeşil 2 siyah 1 mavi 1 kırmızı 1 fildişi 1 kahverengi rengi bulunmakta gelecekte bu kalemlerin değeri artar inşallah 😀

 3. ben rotringin tikky serisinin 3.neslinin koleksiyonuna başladım elimde 1 yeşil 2 siyah 1 mavi 1 kırmızı 1 fildişi 1 kahverengi rengi bulunmakta gelecekte bu kalemlerin değeri artar inşallah 😀

  1. Güzel bir başlangıç olmuş, hayırlı olsun. Her kalem bir gün mutlaka değerlenir, 3. nesil Tikky’ler de değerlenecektir. Tabi en azından bi 10-15 yıl geçmesine ihtiyacınız olacak.

   Ama olsun. Mühim olan şimdi bize hissettirdikleri. Gerisini çocuklar/torunlar düşünsün 🙂

 4. iyi günler,kendim gibi birisini görünce çok şaşırdım.ben bu tombow t-0.5 lx kalemi heryerde arıyorum ama bulamıyorum bendeki çok eskidi sizdekileri satın alabilirmiyim yada bulabilceğim yer konusunda bana yardımcı olurmusunuz? kolay gelsin tekrardan

  1. Yağmur merhabalar. Kalem ve satmayı aynı cümle içinde kullanmak ne kadar da ayıp 🙂 Konuyla ilgili yorumunda yer alan e-posta adresine yazdım şimdi.

 5. Benim de dün Tombow kalemimin içindeki silindir kırıldı. Herhangi bir tombow olur mu acaba diye düşünüyorum. Türkiyede değilim ve burda bu kalemden görmedim. Bu kalemimi 17 senedir kullanıyorum. O yüzden mümkünse mavi renkte başka bir Tombow alıp içini değiştirmeyi düşünüyorum. (Mavi olması gerekiyor çünkü her ne kadar iç silindiriyse de yukarısında mavisi görünüyor.) Sizce İstanbulda bulma şansım var mıdır?

  1. Erdinç merhabalar,

   Şansın yaver giderse bulabilmek mümkün elbette. Çok eski seri olduğundan bulmak çok kolay değil. Kıyıda köşede kalmış eski kırtasiyelerde veya toptancıların depolarında bulabilmek mümkün. Öyle herhangi bir kırtasiyeye girip alıp çıkmak zor; çok şanslı değilseniz 🙂 Zamanınız dahilinde İstanbul’da eski kırtasiyeleri bir dolaşın, kimbilir bir yerde karşınıza çıkabilir.

   Bendeki kalemleri yarın bir kontrol edeyim. Sanki kalemlerin içleri hep standarttı diye hatırlıyorum. Buradaki kırtasiyeleri de tekrardan bir gözden geçiririm, istediğiniz rengi bulursam haber veririm mutlaka. Bir arada bir yerde mavimtrak bir renk görmüştüm diye hatırlıyorum sanki.

 6. bugün atlas 2. nesil kalem buldum ve hemen hepsini aldım 5 adet yeni atlas kalemim oldu

 7. ve tombowu kağıthanede gören arkadaş acaba hangi kırtasiye? bir gidip bakma isterim

 8. Evet Atlas 2. nesil kalemleri tanesi 1tlden aldım.Kırmızı, pembe,mavi,sarı olanlarını buldum.Yeşil rengini nereden bulabilirim bilgisi olan var mı?

 9. yeşil atlas yanılmıyorsam 2 tane mevcut bende. ayrıca bugün bir kırtasiye de markasını bilmediğim kalemlerin arasın tombowlardan gördüm toplamda 3 adet vardı hepsini aldım 🙂

 10. Merhaba ;
  Aynı heyecanı paylaştığım güzel insanlara rastlamak büyük keyif 🙂

  Birinci nesil rOtring Tikky’ nin hayranı olarak
  ilk fotoğraftaki 1990-1996 yıllarında Germany üretimi olan
  Sliding Sleeve mekanizmalı rOtring TS slide’ı görünce içim cızz etti inanın.

  Bir de , kalem çevresinde kırmızı halkası olmayan 1979-1990 arası W.Germany üretimi olan
  TS slide olacaktı ki .., Eyvah Eyvah 🙂

  1. Merhaba, Almanyadan bugün gelen 1 adet ts slide kaleme sahibim. Kalemin uc kısmının birazı içime girip çıkıyor ancak yazarken içine kaçmıyor. Slide özelliği bu mudur?

 11. Merhaba

  Bugün Elazığ’da eski bir pasajdaki kırtasiyeden, Atlas Rondi (Yuvarlak ve köşeli), Tombow ve Rotring Tikky 1. Nesilinden bulup aldım 🙂 Ayrıca Atlas marka uc da buldum 🙂

 12. Merhaba ben Rotring Tıkky 1. nesil kalemde arıyorum acaba bulabileceğiniz bır yer söyleyebilir misiniz?

  1. Para konusunda sıkıntı olmaz. Biyerlerde varsa neyse ederini karşılayabilirim. Israrla arıyorum Yardım please..

   1. Mesajınızı -oldukça- geç gördüm. İkinci nesil beyaz rotring’e birinci nesli ararken rastlamıştım bir kırtasiyede. Dilerseniz tekrardan kontrol edip size bilgi verebilir/edinebilirim.

    1. Murat bey , bana siz yardım edebileceksiniz gibi duruyor . İstanbul ve Ankara’da gezmediğim kırtasiye kalmadı rotring klasik 1. Nesil arıyorum yok yok yok . Yardım ederseniz çok sevinirim

     1. Sinan Bey inanın ben de hala aramaktayım, sağda solda denk geldikçe kırtasiyecileri rahatsız etmekteyim. Eğer bir yerden bulabilirsem, elime geçerse mutlaka bilgi veririm sizlere de.

     2. Sinan Bey,

      Ben de kırtasiyelerde cok aradım Ankara’da ancak bulamadım bir turlu. Almanya’dan mermer desenli 0,7mm getirttim 5 adet. Bunlardan 2 tanesini sahibinden sartlarina gore cok daha uygun olarak verdim. Ilgilenirseniz irtibat kurabilirsiniz.

     3. bugün göztepede gençler kitabevinde kahverengisinden son kalmisti israrla tikky 2 istediğim icin almadim bu iletiyi umarim görürsünüz

 13. Hocam,merhabalar

  Ben yıllardır bu rotringlerin 1. ve 2.nesil olanlarını arıyorum…İlk okulda vardı kayboldu,bozuldu…. 🙁 Bir türlü bulamadım.Sizin bildiğiniz bir yerde varsa bana söyleyebilirmisiniz….

  Bu arada koleksiyonunuz çok güzelmiş….

  Saygılar…

 14. mermer desenli rotring 0,5 ve 0,7 olanından elimde mevcut. 30TL’ye satiyorum. tombow 0,5LX modelini de yine 30TL ye satiyorum. Ilgilenenler bana ulasabilirler.

 15. Eski tikky special kalem koleksiyonunuza hayran kaldim.Uretilmedigi icin bulamiyorum.Yardimci olurmusunuz acaba?

 16. Burak bey , kahverengi arıyorum ama mail adresime resmini atabilirseniz bir değerlendiririm. Teşekkür ederim

 17. merhaba siz 2014 de macaristanda iş yeri acıcaktınız acabildinizmi bende şu an macaristanda 20 bin avro sermayeyle bir cafe düşünüyorum bilgi verebilirmisiniz mail adresisimden ulaşabilirsiniz teşekkürler

 18. Merhaba tombow 0.5lx fetişi olarak bir maden kırtasiye keşfettim hala yerinde duruyorlarsa sanırım bir kutu çeşitli renklerde vardı ( hepsini alacağım 🙂 ). Alabilirsem istediğiniz bir renkte bir kaç tanesini size hediye edebilirim.

  1. Merhaba, biliyorum beş sene sonra yazıyorum ancak babamdan bana geçen bir tikky birinci nesil var. Ucu sıkıntılı yedek parça haliyle yok. Kalemi bulsam ucunu değiştireceğim. Bahsettiğiniz kırtasiyede bu model var mıydı varsa nerededir bilgi verir misiniz? Çok teşekkür ederim şimdiden

 19. Esenlikler dilerim. Bende de, 1. ve 3. Kuşak Rotring Tikky 0,5 ve 0,7 ayrıca Atlas Duematic 2. Kuşak saydam kırmızı 0,7 ve yeşil 0,9 var. Yakın zamana kadar koyu mavi Tombo T0,7LX de, vardı ta ki kardeşim kaybedene kadar. Ben bir ekleme yapmak isterim 1980-1985 yıllarında ilkokula gidenler bilir markasını bilmiyorum ancak, içine normal kalem içinin yerleştirildiği kısa ve uzun türlerde içli kalemler vardı mutlaka anımsayanlar olacaktır seksenlerin sonuna kadar baya da, tutulmuş idi.

 20. merhaba Murat Bey, böyle güzel bir paylaşım için öncelikle emeğinize sağlık..
  rotring tikky 2. nesil beyaz renk arıyorum. yardımcı olabilir misniz?

 21. Ben de 0.5 rotring tikky’lerden arıyorum, sahteler denk geldi hep, nerden bulabileceğimiz hakkında güncel bilgisi olan var mı acaba?

 22. mrb. harıka hepsı demek kı genel anlamda herkesın ozenle sakladığı ve de aradığı tur kalemler. bende nereye gıtsem kavga eder sekılde rotrıng ınce serısını arıyorum ve neden olmadığı konusunda buyuk kırtasıyedekılerle kavga edıyorum. o derece sıyırmış durumdayım ,ancak bende ıstanbul’da eskı sahafları gezmekle baslıyacagım. elınde olan veya kagıthaneye yakın veya farketmez hangı kırtasıyede olduğunu bılen varsa bana ulasabılır mı? tskler..

  1. Uzun uğraşlarım ve araştırmalarım sonucu Bakırköy, Hakikat kırtasiyede buldum. Şuan Malatyada’yım. Gidip alamıyorum. Bari siz gidin alın.

 23. Murat,

  Turkiye’ye dondugumde hatirlatirsan senin icin evi karistirabilirim. Buyuk ihtimalle 2.generation beyaz, sari ve kahverengi olanindan olmasi lazim. Belki babamin esyalarinin arasinda 1.generation da bulabilirim.

 24. Kalem koleksiyonu yapan arkadaşlara özel
  Rotring Tikyy 1 nci nesil orjinal W.Germany (Alman malı)
  ROTRİNG TİKYY 1 (1979-1996) Koleksiyonluk Kalemler, Sarı ve Beyaz Renkli, 0.3 – 0.5 -0.7-
  Renk olarak, Sarı ve Beyaz Renkler mevcuttur..

 25. Rotring 1. nesil 0,5 kalemimi yere düşürdüm ve uç kapak kısmı birazcık zarar gördü. Ancak bastığımda kalem ucunu çıkartamıyor. Arızalı kalemi falan olan varsa vidalı ucuna ihtiyacım var. Yardımcı olanlara teşekkürler şimdiden. İrtibat ozdemiremre42@hotmail.com

 26. Rotring tikky 1 modeli elimde sıfır 10 adet bulunmaktadır isteyenler letgodan veya sahibinden den ulaşabilir adım ismail toprak kahramaraştan

 27. Merhaba, güzel kalemleri olan zengin insan:) Sayın Murat Bey. Öncelikle bu güzel yazı için teşekkür ederim. (Ne yazık Rotring ile yazıp gönderebilseydim:) Rotring T 0.5 saplantılı (patolojik olmayan:) biri olarak, bu kalemlerden nerede bulacağım hakkında bana yardımcı olur musunuz? 1999 yılından beri kullandığım bir tane var elimde orjinal. (Bu kalem okuduğum 1059 kitabın satırlarının altlarını çizdi; çok kültürlü:) Artık bozulmak üzere 🙁 Bana bu kalemlerle ilgili olarak geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.

  1. Maalesef bende de satabileceğim bir kalem mevcut değil. Orijinal denk gelirsem -buradan da soranlar oluyor- mutlaka bilgi veririm. An be an kırtasiyeleri takip ediyorum 🙂

 28. Karanfil Sokak-Galeri Ekin isimli kırtasiyede ikinci jenerasyonlar mevcut yolunuz düşerse bir bakın…

 29. Murat bey elinize sağlık. Elinde fazla Tombow 0.7 ve 0.5 LX (0.9 AX) varsa talibim. Ayrıca bu kalemlerin satıldığı bir kırtasiye bilen varsa lütfen haber versin. Su an Istanbuldaki HS Kirtasiyede 0.5 bulunuyor. Internette sitesinde de satışları var.

 30. Selamunaleyküm, eminim yorumları takip eden arkadaşlar haberime çok sevinecekler. Bende birinci nesil rotring kahverengi 0.5 kalemi 17 yıl boyunca kullandım ve maalesef bu sene kaybettim. Uzun uğraşlar sonucu kalemi Kayseri/İnci Kırtasiye’de bulabildim. Sahibinden.com adresinde de satışları mevcut ancak yaşadığım ufak talisizlikten bahsetmek istiyorum. Kalemi alıp bana göndermesi için bana rica ettiğim arkadaşım 0.7 almış. Heyecanlı bekleyiş biraz hayal kırıklığı ile sonlandı. Sizi haberdar etmek hem de eğer o noktaya yakın ikamet eden birileri mesajımı okursa bana mail yoluyla ulaşıp 0.5 ucunu da alıp gönderebilirse çok mutlu olurum 🙂 demetborann@gmail.com

  1. Yorumu hala okuyup mail atanlar var. Bakırköy, Hakikat Kırtasiyede buldum. Şuan İstanbul’a olmadığım için gidip alamıyorum. Ulaşabilenler gidip alsın ?

 31. Merhabalar, yazınızı zevkle okudum, ben de rotring tikky II arıyorum o ortanca nesil, internet satış siteleri güven vermiyor orjinalliği konusunda. Nerden bulabilirim ?

 32. ARKADAŞLAR ELİMDE İLK SERİ VAR TİKKY 1 DOLAP UYGULAMASINA YÜKLEDIM ISTEYEN BAKABİLİR ÜCRA BİR KIRTASIYEDE BULDUM ÇAKMA AMA ONU BİLE BULAMIYORSUNUZ ARTIK

 33. Yıl olmuş 2021 ve ben hala rotring 1.nesil kalem arayışındayım. Kalemi gördükçe içim yanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir