İsviçreli Mondaine Saatleri

Kalemlere olan düşkünlüğümden detaylı olarak şurada bahsetmiştim. En az kalemler kadar başımı döndüren bir başka obje varsa o da saatler; kol saatleridir.

Kendimi bildim bileli kol saati takmışımdır. Günümüzde cep telefonu vb. cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte kol saatleri işlevsiz hale gelmiş olsa da yine de vazgeçemiyorum. Hani hepimizin bir eşyası vardır ya. Takmadığımızda, yanımıza almadığımızda kendimizi çıplak hissederiz. İşte saatler de benim için neredeyse böyle. Kolum boş kalınca kendimi çıplak hissediyorum.

~

Hatıralarda geriye doğru gittiğimde, anımsadığım ilk saatim, benim neslimin çok iyi bileceği bir saat, efsanevi Casio F-91w idi.

Casio F91W

Bu saatin yeri, önemi bir başkadır gözümde. Bir kere çocuksundur. Ve çocuk olduğun o dönemler de şimdiki gibi birbirinden renkli, çekici elektronik cihazlardan bol bulunan bir dönem değildir. Hem olsa ne fayda; onlara ulaşmak o kadar kolay değildir ki. Ve sonra bir gün babanı/anneni kandırırsın, alışverişte kendine bir saat almaya ikna edersin. Vitrinde göz gezdirirken de o saati görürsün.

Bir kere dijitaldir. “Vaaoov” dedirtir. Üzerinde saati, dakikası, saniyesi, günü, ayı, yılı vardır.

Işığı vardır. Okulda arkadaşlarına hava atmak için gömleğinin kazağının içine sokarsın. 5 kişi de yakandan çekiştirip bakar. Işığı yakarsın ve “Ooooo” seslerini dinlersin göğsün kabara kabara.

Alarmı vardır; ihtiyacın olmasa bile kurarsın, heyecanla sürenin dolmasını, alarmın çalmasını beklersin.

Her saat başı “dı dıt” diye ötsün, sana saat başlarını haber versin diye ayarlar, saat başlarından 5 dakika önce heyecanla sürenin dolmasını beklersin.

Ve daha da önemlisi kronometresi vardır. Hiç bir işine yaramasa bile, derste salisesini 99’da durdurmaya çalışırsın; elden ele dolaştırıp arkadaşlarınla yarışırsın.

Aslında şimdi yazmaya başlayınca farkettim ki Casio F-91w de başlı başına bir yazı olacak bir saat. Böyle araya sıkıştırılacak bir saat değil. O yüzden uzatmıyorum.

~

İlk saatim belirttiğim gibi Casio F-91w idi. Sonrasında zaman için çeşitli saatler alıp etmişimdir. Çocukluk diyelim, kıymet bilmeme diyelim. Olan oldu, arada onlarca saat kullanıldı; kimisi yıprandı, kimisi kayboldu.

Neden sonra, saate olan bakışım tamamen değişti. Günümüz teknolojik cihazlarının benzer fonksiyonları çok daha etkili bir şekilde sunmasından olsa gerek saatlerdeki hesap makinesi, uzaktan kumanda özelliği ne bileyim telefon rehberi özelliği artık ilgi çekmez oldu. Son olarak dağda kullanmak için aldığım Casio ProTrek PRG-50 T ise  son dijital saatim oldu.

Casio ProTrek PRG50T

Ve o andan sonra analog saatlere olan saplantı derecesindeki hayranlığım başladı.

~

Tabii ki saatler, hele ki kaliteli saatler, kalemler gibi üç-beş kuruşa alınabilen aksesuarlar değil. Hayranlıkla takip etsem de, seyretsem de edinebildiklerim çok sınırlı/ekonomik modeller oluyor. Pekala üst düzey bir çok markanın, replika modellerini uygun fiyata bulmak mümkün de olsa onlara para vermek içime sinmiyor, asıllarına haksızlık ediyormuşum gibi geliyor.

Elimde babama hediye olarak aldığım ve sonra üstüne yattığım, Quartz mekanizmalı, 42 mm çaplı çerçeveye sahip basit bir Jacques Lemans analog saatim var.

Jacques Lemans

Bir diğer saatim de yine başlı başına bir efsane sayılan 38 mm çaplı çerçeveye sahip otomatik mekanizmalı analog Seiko 5. Özellikle otomatik mekanizmalı saat tutkunlarının bir adet edinmesi gereken, ekonomik bir saat. Ve bence bir çocuğa da verilebilecek, bir ömür saklanabilecek/kullanılabilecek en güzel hediyelerden de biridir.

Seiko 5

~

Ve bu kadar çene çalmanın ardından konumuza dönüyorum.

2008 yılında 3 ay kadar İsviçre’de kalmıştım. İlk kez orada, tren istasyonunda görmüştüm bu saatleri.

İsviçre Tren İstasyonunda Mondaine

Daha sonra da Apple’ın iOS işletim sisteminde kullandığı bir simge sebebiyle davalık olması gündeme geldiğinde yeniden hatırladım saatleri.

Yurtdışındayken, kardeşimin benden istediği bir kaç saat modelini araştırırken de karşıma yeniden çıktı Mondaine’in saatleri.

Ve ondan sonrası kendiliğinden gelişti.

~

Mondaine, 1951 yılında Erwin Bernheim tarafından kurulan ve günümüzde çocukları tarafından yönetilen İsviçreli bir saat grubu. Grup bünyesinde Mondaine dışında Camel Active, M-Watch, Luminox saatleri de üretilmekte.

1970’lerde dünyanın ilk LCD ekranlı dijital saatlerini üretmiş.

1990’larda Camel Trophy ile lisans anlaşması yapmışlar. Böylece Camel Trophy’nin de resmi saat markası olmuş. Günümüzde de halen Camel Active markasıyla saat üretimine devam ediyor.

Asıl önemli hamleleri ise 1980’lerde İsviçre Federal Demir Yolları (SBB) ile anlaşmışları. SBB’nin saatleri, ikonik tasarımları dışında kendine has bir özellik de barındıran bir saat. Saniye, klasik saatlerin aksine 60 adım değil de 58 adımda dakikayı tamamlıyor. Bunun sebebi de her bir dakikanın sonunda, saniye kadranı 12’nin üzerine geldiğinde kadran 1 saniye duraksıyor ve merkezi saatten gelen sinyalden sonra yeniden devam ediyor. Böylece tüm istasyonlardaki saatler de her daim senkronize oluyor.

SBB mühendislerinden Hans Hilfiker tarafından 1944’lerde tasarlanan ve ilerleyen yıllarda efsaneleşen o saatler günümüzde Mondaine’in saatlerinin de temel tasarımlarını oluşturuyor. Benim de endiğim saat işte bu serinin 42 mmlik çerçeveye sahip olan quartz mekanizmalı modeli.

Mondaine Önden Görünüşü

~

Saati bulmak biraz problem. Diğer saatler gibi her yerde satılan, yaygın bir marka/model değil gördüğüm kadarıyla. Mesela Türkiye’den almak isterseniz –bildiğim kadarıyla– resmi bir satıcısı yok. Bir şekilde internet üzerinden veya birisi aracılığıyla getirmeniz gerekiyor. Ben de nereden alabilirim diye araştırırken Amazon Almanya’da uygun fiyata bulmuştum saati. Sonra dur bakayım Budapeşte’de var mı derken Aron Design Store’un neredeyse Almanya fiyatına sattığını görünce fırsat bu fırsat diyip satın aldım.

Sade, nispeten büyük bir kutusu var.
Gayet basit, şık bir kutu içeriği var.
Saat, SBB'nin tren istasyonlarında yer alan ikonik saatlerin tasarımlarını barındırıyor bünyesinde.
Saat, SBB’nin tren istasyonlarında yer alan ikonik saatlerin tasarımlarını barındırıyor bünyesinde.
Basit bir ayar mekanizması var.
Basit bir ayar mekanizması var.
Deri kayışı oldukça kaliteli. Dilerseniz deri dışında metal kayış seçenekleri de mevcut.
Deri kayışı oldukça kaliteli. Dilerseniz deri dışında metal kayış seçenekleri de mevcut.
Ufak detaylar da düşünülmüş.
Ufak detaylar da düşünülmüş.
Ben 42 mm çaplı çerçeveye sahip olanı tercih ettim. Daha küçük çerçeveli modeller mevcut elbette. Keza bay-bayan farklı model ve büyüklükte de saatler var.
Ben 42 mm çaplı çerçeveye sahip olanı tercih ettim. Daha küçük çerçeveli modeller mevcut elbette. Keza bay-bayan farklı model ve büyüklükte de saatler var.
Saatin tasarımı SBB'nin tren istasyonlarındaki ikonik saatlerden alınmış.
Saatin tasarımı SBB’nin tren istasyonlarındaki ikonik saatlerden alınmış.
Oldukça sade, şık bir tasarıma sahip. Dilerseniz tarihi, yılı gösteren modelleri de mevcut.
Oldukça sade, şık bir tasarıma sahip. Dilerseniz tarihi, yılı gösteren modelleri de mevcut.
Kolda da gayet şık duruyor.
Kolda da gayet şık duruyor.

~

İsviçre, saatleri kaliteleriyle tüm saatseverlerin gönüllerinde muhakkak ki taht kurmuş vaziyette. Tek burun kıvrılabilecek noktaları sahip olduğu ütopik fiyatları olsa gerek. İnsanın baktıkça içinin gittiği saatler, almaya kalktığımızda eş zamanlı olarak banka hesaplarının da içini beraberin götürmekte :).

Mondaine ise İsviçreli bir marka olarak kalite/fiyat konusunda oldukça optimum bir saat/model. Analog saat almayı düşünen, Quartz mekanizma benim için uygundur diyen herkese en azından bir göz atmasını tavsiye edebileceğim bir markadır Mondaine.

Murat Eray KORKMAZ

Yer içer, gezer tozar, okur yazar. Biriktirir. #kitapmeraki #saatmeraki #kalemmeraki.

9 Replies to “İsviçreli Mondaine Saatleri

  1. Merhabalar,

   Ben Budapeşte’den yaklaşık 350 TL civarında bir fiyata satın almıştım. İnternetten almak isterseniz yurtdışında amazon.com ve amazon.de’de satışı yapılıyor. Zaman zaman amazon.de üzerinde fiyatının 125 Avro’ya kadar düştüğüne şahit oldum. Aceleniz yoksa orayı takip edin. Zira 125 Avro bulabileceğiniz en uygun fiyat. Amazon.com fiyati ise yaklaşık 150-180$ seviyelerinde.

   Bu fiyatlarla gümrüğe takılır gibi duruyor. Ancak bayram ve/veya yılbaşı öncesi/sonrası zaman diliminde gümrük biraz daha esnek oluyor ve takılmadan geçme ihtimali var.

   Gümrük işi gerçekten şans. Nitekim normal zamanda bile takılmadan elinize ulaşabilir. O yüzden her ihtimale karşı takılacak gibi planlayıp kararınızı verin. Gümrüğe takıldığı takdirde Avrupa’dan alırsanız fatura üzerinden %18, Amerika’dan alırsanız fatura üzerinden %20 vergi ödeyerek sorunsuz bir şekilde saatinizi gümrükten alabilirsiniz.

   1. cok tesekkur ederim cvbiniz icin fiyatlar yüksek geldi
    aslında isvirede yengem var bayramda ona aldırayım
    peki tavsiye edeceginiz bir model varmı benim bileklerim biraz zayıftır hantal durmasını istemiyorum birde agır degildir umarım ??

    1. Eğer İsviçre’den aldırma/elden getirtme imkanınız varsa çok daha iyi/uygun olur. İsviçre fiyatları daha da ucuzdur diye tahmin ediyorum. Ara ara amazon.de sitesini de takip edin, dediğim gibi fiyatları düşebiliyor.

     Eğer ki bilekleriniz küçükse 38 mm çerçeveye sahip modellerden birini tercih edin, onlar daha ucuz oluyor ayrıca. Benim aldığım model 42 mm çapına sahipti.

     38 mm çerçeveye sahip 3 farklı model var. Klasik, sadece saat gösteren model dışında tarih gösteren modelleri de mevcut. Benim tercihim sadece saat gösteren model olmuştu, daha sade geldi bana. Zevkinize göre dilediğiniz modeli seçebilirsiniz.

 1. cok tesekkur ederim cvbiniz icin fiyatlar yüksek geldi
  aslında isvirede yengem var bayramda ona aldırayım
  peki tavsiye edeceginiz bir model varmı benim bileklerim biraz zayıftır hantal durmasını istemiyorum birde agır degildir umarım ??

  1. Eğer İsviçre’den aldırma/elden getirtme imkanınız varsa çok daha iyi/uygun olur. İsviçre fiyatları daha da ucuzdur diye tahmin ediyorum. Ara ara amazon.de sitesini de takip edin, dediğim gibi fiyatları düşebiliyor.

   Eğer ki bilekleriniz küçükse 38 mm çerçeveye sahip modellerden birini tercih edin, onlar daha ucuz oluyor ayrıca. Benim aldığım model 42 mm çapına sahipti.

   38 mm çerçeveye sahip 3 farklı model var. Klasik, sadece saat gösteren model dışında tarih gösteren modelleri de mevcut. Benim tercihim sadece saat gösteren model olmuştu, daha sade geldi bana. Zevkinize göre dilediğiniz modeli seçebilirsiniz.

 2. Merhaba Chrono24 sitesinde de var hemen hemen tüm modelleri, Chrono 24 nasıl çalışıyor bilginiz var mı site güvenilir midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir