Kreatív Vásár 2013

Kreatív Vásár, anlayacağımız dilde “Yaratıcılık Festivali” ile Gasztropiac için Millenáris Park‘taki festival alanına gittiğimde karşılaşmıştım. Hemen girişteki duvarda yer alan pankartlardan biri de ona aitti.

Festival Posterleri

Girişte farketsem de üstünde çok durmayıp orada bulunma amacım olan Gasztropiac’ın festival alanına girmiştim. Ve hatta sonrasında detaylı olarak da hakkında bir şeyler yazdım.

Festivallerin her ikisi de aynı binada, B Binası‘nda gerçekleştiriliyordu. Gasztropiac’ın alanı kapalıyken, Kreativ Vasar’ın yapıldığı bölüm duvarla değil de cam ile kaplanmıştı. Çıkışta, binanın yanında yürürken içerideki incik boncukları gördüm. Oldum olası incik boncuğu sevmişimdir; adında da yaratıcılık olunca ertesi gün ben bu fuara geleyim dedim.

~

Ulaşım için yine meşhur  Tram #4 / 6 ‘nın 6 numaralısına bindim.

[map w=”600″ h=”400″ style=”full” z=”16″ marker=”yes” infowindow=”Millenáris” infowindowdefault=”no” maptype=”HYBRID” hidecontrols=”false” address=”Millenáris, 1024 Budapest, Kis Rókus utca 16-20, Magyarország”]

Girişte bu sefer kolumuza süslü bantlar takmak yerine 600 Forint (yaklaşık 5 TL) karşılığında elimize ufak bir bilet tutuşturdular ve girişte de yırttılar.

Giriş Bileti

Diğerinden farklı olarak bu sefer çcocuk ağırlıklı bir ortam vardı. İçeriye girdiğiniz andan itibaren eğlenecek bir şeyler bulabileceğinizi hemen hissediyorsunuz. O derece coşkulu, heyecanlı bir atmosfer vardı. Aslında fuar tamamen çocuklar içindi. Hem gerçek çocuklar hem de hala çocuk kalabilenler için.

Bir yerde çocuk oldu mu orada tatlı şeyler mutlaka olur, olmalıdır. Burada da bu kural bozulmamış. İçeriye girdiğiniz an sizi birbirinden lezzetli/şekilli abur cuburlar karşılıyor.

Abur Cubur Standı

Ve sonra eğlence başlasın!

~

Festival alanı, daha önceden fabrika olarak kullanılan bir binanın yarısında, asma kata da sahip bir alan kurulmuş. Ortada yer alan küçük bir yol ile beraber üst kata ulaşabiliyorsunuz.

Festival Alanı

Festival, aslında hobiler ve yaratıcılık üzerine. Hali hazırda yapılmış ürünleri satın alabileceğiniz gibi, yaratıcılığınızı konuşturup kendi istediğiniz ürünleri kendiniz yaratabiliyorsunuz. Çok çeşitli workshoplarda neredeyse satın alabileceğiniz tüm ürünleri yapabiliyorsunuz. Sadece çocuklara yönelik workshoplar, büyüklere yönelik workshoplar ve ortak çalışmaya yönelik workshoplar var. Kısaca herkes düşünülmüş, herkes eğlenebiliyor.

Çocuklar için boyama ağırlıklı workshoplar vardı. En yoğun ilgi t-shirt ve alçı modellereydi. Hazırlanmış şablonlar önce kalemle t-shirtün üzerine aktarılıyor ve sonra özel boyalarla çocuklar diledikleri gibi kendi t-shirtlerini yapıyorlardı. Benzer şekilde alçıdan hazırlanmış çeşitli modelleri de yine diledikleri gibi boyayıp kendi oyuncaklarını yapabiliyorlar.

[nggallery id=9]

En az çocuklar kadar büyükler için de keyifli zaman geçirmelerine yönelik bir çok workshop vardı.

[nggallery id=10]

Ve tabiki çocuğuyla birlikte çalışan aileleri de unutmamak lazım.

[nggallery id=11]

Ayrıca festival alanında hali hazırda yapılmış çeşitli tasarım ürünleri de satılmaktaydı. Kendiniz bir şeyler yapabileceğiniz gibi hazır yapılmış, yüzlerce farklı ürün içinden beğendikleriniz dealabiliyorsunuz. Ben de kendime iki tane model kapıverdim sonra yaparım diye.

[nggallery id=8]

Workshoplara katılmak istemeyen veya zamanı olmayanları da düşünenler vardı. Çeşitli hobi firmalarının standlarından boya ve diğer araç gereçleri satın alıp kendi evinizde de istediğinizi yapabilmeniz mümkün. Fuarı gezerken aklıma Bilgen geldi. Vakti zamanında kutu boyama konusuna merak sarmıştı. Kulakları çınlasın, O’nun için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir festivaldi.

[nggallery id=12]

~

Etkinlik Cumartesi-Pazar olmak üzere iki gün sürdü. Cumartesi Gasztropiac‘a katılmıştım, Pazar günümü de Kreativ Vasar’a ayırdım. İkisi de gayet dolu dolu ve eğlenceli geçti. Çocuğuyla gezmeye gelen Juli ile tanıştım, oğlunun fotoğraflarını çektim; bana da model çıktı.

Juli'nin Oğlu

Bir sonraki etkinlik -bir aksilik olmazsa- Macaron Nap 2013.O da gayet lezzetli geçecek gibi duruyor ya, göreceğiz artık.

 

Murat Eray KORKMAZ

Yer içer, gezer tozar, okur yazar. Biriktirir. #kitapmeraki #saatmeraki #kalemmeraki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir