Sergi

Dünya küçük derler ya.

İnanın.

Bana inanmıyorsanız bile elbet günün birinde “Yahu cidden küçükmüş, küçülmüş.” diyeceksiniz.

Ben dedim, size de diyorum.

~

5-6 ay kadar önce Chicago – University of Illinois’den Kıvanç Bey’den bir e-posta aldom. Kendileri üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Türk Öğrencileri Birliği olarak “Anatolia: Cradle of Civilizations” isimli bir sergi açmayı düşünüyorlarmış. Türkiye’nin dçrt bir yanında çekilmiş fotoğraflardan oluşan karma bir Türkiye Fotoğraf Sergisi. Benden de Ağrı’da çektiğim “İshak Paşa Sarayı” fotoğrafını istedi; ben de seve seve kabul ettim. Böyle güzel bir etkinliğin bir parçası olabileceksem ne mutlu bana.

Sergi 4 Şubat ve 17 Mart tarihleri arasında iki kere açıldı. Daha sonra Kıvanç Bey’in söyledigine göre de çok da güzel geçmiş sergi.

~

Bundan yaklaşık 2 ay sonra bu sefer de aynı fotoğraf için Northwestern University’den Ahmet Bey mail attı. Aynı sergiyi bu kez onlar kendi üniversitelerinde açacaklarmış.

Bu noktaya kadar her şey normal, henüz dünya küçülmedi.

~

Küçülme 2 hafta önce gerçekleşti; dayım telefonda konuştuktan sonra.

Kendisi 1999 yılından beri Amerika’da, Chicago, Illinois’de yaşıyor. Yurt dışında olunca, uzunca bir süre de geri dön(e)meyince haliyle insan kendine ait olan şeyleri görebilecegi her fırsatı değerlendiriyor. Bahsettiğim sergilerden birine katılmış. Sergiyi gezerken de benim fotoğrafıma rastlamış. Ben de O’na daha önceden bir şey söylemediğimden haliyle o da görünce şaşırmış. Tabi bir taraftan da fotoğrafla ilgimi bilmediğinden fotoğraf başında “Yok artık, değildir O!” tepkileri de olmuş ama sonra oradaki görevliye sorunca ikna olmuş. Fotoğrafın bana ait olduğu konusunda ikna olduktan sonra siz bu fotoğrafı nereden buldunuz, izin aldınız mı şeklinde sorulara başlamış bu sefer. Ona bir şey söylemediğimden, haberim yok olarak kabul etmiş tabi. Söyledigine göre serginin ikinci günü sergi toplanırken habersiz alıp fotoğrafları bastırıyorsunuz diyerek almış fotoğrafı 🙂 Sonra telefonda durumu anlatınca biraz bana haber vermediğimden söylense de elindeki fotoğrafla ödeşmiş olduk en azindan.

~

Sergiye gönderdiğim fotoğraf buydu. Daha büyük görmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı, Ağrı, Türkiye - Şubat 2005
İshak Paşa Sarayı, Ağrı, Türkiye – Şubat 2005

 

Murat Eray KORKMAZ

Yer içer, gezer tozar, okur yazar. Biriktirir. #kitapmeraki #saatmeraki #kalemmeraki.

One Reply to “Sergi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir