Spiral Külah Dondurma

Çeşit çeşit dondurma sunumu görmüşümdür ama böylesini de ilk kez gördüm.

~

4 numaralı tramvaydan Oktogon durağında inip hemen yakındaki Bestsellers‘a uğradım. Bir kaç kitap ve not defteri bakacaktım. İşimi halledip dışarı çıktıktan sonra yanımdan ellerinde şuna benzer bir şeylerler olan insanlar yanımdan geçmeye başladı.

~

İzlerini takip ettim. Geldikleri yöne doğru kaynağını bulmak üzere hızlı adımlarla ilerledim. Tam Oktogon’daki tramvay durağının karşısında, Andrássy út ile Nagykörút’ün kesişiminde bu dondurmayı satan ufacık bir dükkan buldum: Soprano.

Tabelada yazan “Fényképész” Macarca fotoğrafçı anlamına geliyor. Zira hemen altındaki portre fotoğraflarını da görmüşsünüzdür. Anladığım kadarıyla eskiden fotoğrafçı olarak hizmet veriyormuş bu ufacık yer.
Günümüzde ise iki kişinin (biri dondurmayı hazırlıyor diğeri paraları topluyor) -ve hatta zaman zaman tek kişinin- çalıştığı bu dükkan enteresan bir dondurma sunumu yapıyor.
Fotoğraf görülen alan kadar bir yer. İki tane dondurma makinesi 5 farklı modelde dondurma çıkarıyor. Çıkan dondurmalar külahlara spiral şekilde sarılıyor.

~

Menüleri gayet sade. Küçük boy 400 Ft (~3 TL), büyük boy ise 600 Ft (~5 TL). Külahın büyüklüğü ve sarım sayısı (buna bağlı olarak dondurmanın yüksekliği) değişiyor. Kakaolu, vanilyalı, çilekli veya kakaolu-kremalı, çilekli-kremalı olmak üzere 5 farklı çeşidi mevcut.

Tadı güzel, ama öyle çok da abartılacak bir yanı elbette ki yok. Sunumu gayet güzel. Elinize aldığınızda yaklaşık 10-15 cm’lik upuzun bir dondurmanız oluyor.

Afiyet olsun!

Murat Eray KORKMAZ

Yer içer, gezer tozar, okur yazar. Biriktirir. #kitapmeraki #saatmeraki #kalemmeraki.

One Reply to “Spiral Külah Dondurma”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir