Küçük bir Eğlence Merkezi: Apple TV ve İncelemesi

Yeni bir “Bu inceleme için sence de geç kalınmış sayılmaz mı?” sorunsallı inceleme yazısına daha hoş geldiniz. Benzer konulu bir başka incelemeyi iPad Mini için şurada yapmıştım. O yazıda da belirtmiştim –veya belirtmemiş de olabilirim hatırlamıyorum– amacım kutu açılımı yapmak, yeni bir ürün incelemesi yapmak değil. Zira genellikle ürün(ler) ilk çıktığı an elime ge(e)çmiyor. Ne zamanki bütçemi ayarlayabiliyorum, o zaman ediniyorum. Bir süre kullandıktan sonra da dilim döndüğünce bir şeyler yazmaya, teknik bilgilerden ziyade kullanım deneyimlerini ve sonuçlarını paylaşmaya çalışıyorum.

Bugün de Selçuk‘un doğum günü hediyesi olan 3. jenerasyon Apple TV ile ilgili bir şeyler karalayacağım.

~

 Bir süredir aklımda bir adet Apple TV edinme düşüncesi vardı. “Televizyonum yok!” nasıl olsa şeklindeki ertelemelerim Samsung’un 32″‘lik LED TV’sini edinmemle birlikte ortadan kalkmıştı. Ondan sonra da bir süre acaba ihtiyacım var mı gerçekten diye düşünmekle ve kendimi almaya/almamaya ikna etmekle geçti.

Ne işime yarayacak?

Sanırım asıl sorulması gereken, doğru soru buydu. Samsung’tan aldığım televizyonun ihtiyacım olan 3 özelliği de vardı.

 • Bilgisayarı TV’ye kabloyla bağlayıp monitör niyetine kullanabiliyordum.
 • Harici disklerimi bilgisayara bağlayıp avi/mp4/mkv/mov vb. formatlı videolarımı sorunsuz bir şekilde TV’de oynatabiliyordum.
 • (Ve bonus olarak) TV üzerindeki Smart TV özelliği ve beraberinde gelen web tarayıcı ile online dizi/film sitelerini takip edebiliyordum.

Tüm ihtiyacım olan bunlar olduğu için aslında Apple TV’ye o kadar da ihtiyacım yoktu. O yüzden alınacaklar listemde çok da önlerde sayılan bir cihaz değildi. Evet Emrah’ta deneyimlemek ve kullanım kolaylığını görmek baştan çıkarıcıydı ama çok da elzem bir durum değildi.

Neden sonra uçuş için Selçuk İsviçre’ye gideceğinden bahsetti ve bir şey isteyip istemediğimi sordu. Aklımda bir şey yoktu sadece Apple TV’nin fiyatına bir bakmasını söyledim. Türkiye’den oldukça uygun bir fiyata ESC Bilgisayar‘dan 275 TL’ye edinebilmek mümkündü. Üstelik 12 taksit de yapıyorlardı. Aslında Apple’ın Online Store sayfasından kontrol etmiştim. Çok da cazip olmuyordu. Alma boşver diyip konuyu kapattık.

En azından ben kapattım sanıyordum. Sağolsun o bana aldırmamış, benim için almış bir tane. Ağrı’dan döndüğümde gece vakti eve girip masanın üzerinde görünce gerçekten çok mutlu olmuş. 1 haftanın tüm yorgunluğu gitmişti üzerimden.

İhtiyaç olsun ya da olmasın. Her türlü yeni elektronik eşya bir şekilde mutlu ediyor insanı 🙂

Az önce bahsettiğimi biliyorum. Bu bir kutu açılımı veya teknik bilgilerden oluşan bir ürün incelemesi olmayacak. Ama yine de adet(im) olduğu üzere bir kaç fotoğrafla kabaca üründen bahsetmek istiyorum. Sonrasında ise elimden geldiğince özet olarak deneyimlerimi paylaşacağım.

~

Her ne kadar adında TV ibaresi geçiyor olsa da Apple TV aslında bir televizyon değil. Sanırım medya/eğlence merkezi tanımlaması çok daha yakın bir ifade olur.

İlk olarak 2006 yılında iTV adıyla duyurulan ve 2007 yılından satışına başlanan Apple TV dahili diski ile birlikte günümüzdeki medya oynatıcılarına daha çok benziyordu. Zira oynattığı tüm içeriği (müzik, video, fotoğraf, vb.) dahili diskinde tutuyordu. Dahili disk içinde tutulan bilgilerde günümüzde iPhone/iPad’lerine benzer şekilde iTunes ile senkronize ediliyordu. 2008 yılında gelen güncelleme ile iTunes bağımlılığı ortadan kaldırıldı ve direkt iTunes üzerinden online olarak kiralama/satın alma ve yine cihaza indirebilme özellikleri geldi. Sonra geliştirilmesine ara verildi.

1. nesil Apple TV
1. nesil Apple TV

~

Yaklaşık 2 yıllık sessizliğin ardından Apple TV 2010 yılında yeniden güncellenmiş olarak sahneye döndü. Apple TV’nin yeni jenerasyonunu tanıtırken ürünü ve geliştirilmesini “Hobi” olarak niteliyordu Steve Jobs. Apple TV, Apple için bir hobiydi.

Apple TV not hobby

2. jenerasyonla birlikte Apple TV’nin formu küçültülmüş, içerisindeki disk çıkarılmış, tamamen bir “online eğlence/medya merkezi” haline getirilmişti.

Yeni Apple TV dörtte bir oranında küçültüleen boyutlarıyla (23x98x98 mm) bir avuç içine sığabilecek hale getirilmiş, 720p HD video oynatabilme kapasitesine ulaşmıştı.
Yeni Apple TV dörtte bir oranında küçültüleen boyutlarıyla (23x98x98 mm) bir avuç içine sığabilecek hale getirilmiş, 720p HD video oynatabilme kapasitesine ulaşmıştı.

~

Ve konumuz, 3. jenerasyon Apple TV…

2012 yılında bu kez Tim Cook Apple TV’nin güncellemelerinden bahsetmek üzere sahneye çıktı. Tasarımı/boyutları aynı kalan cihaz artık sahip olduğu (iPad 2, iPhone 4S, iPad Mini’ye de gücünü veren) A5 işlemcileri ile 1080p HD videoları sorunsuzca oynatabilir hale geliyordu.

Dedim ya bu işleri hep geç yapıyorum ben diye. Şu an 3. jenerasyon ile ilgili bir şeyler karaladığım şu anlardan bir kaç gün sonra, 22 Ekim’de yapılacak etkinlikte 4. jenerasyon Apple TV’nin tanıtılması bekleniyor.

~

Şimdi kısaca 3. jenerasyon Apple TV’ye bir göz atalım. Eğer ki “Bunlar benim ilgilendirmiyor, olay nedir? Alalım mı şimdi?” diyorsanız, direkt sayfanın altına doğru hızlıca inelim.

Apple TV'nin 3. jenerasyonu 1080p HD video oynatabilme desteğiyle birlikte 2012 yılında tanıtıldı ve satışına başlandı. Bir avuç içine sığabilecek cihazın kutusu da bir avuçluk.
Apple TV’nin 3. jenerasyonu 1080p HD video oynatabilme desteğiyle birlikte 2012 yılında tanıtıldı ve satışına başlandı. Bir avuç içine sığabilecek cihazın kutusu da bir avuçluk.
Tüm Apple ürünleri gibi Californiya'da tasarlanıp Çin'de üretiliyor Apple TV de.
Tüm Apple ürünleri gibi Californiya’da tasarlanıp Çin’de üretiliyor Apple TV de.
Apple ürünlerinin kutularına, kutularındaki sadeliğe/detaylara bayılıyorum. Derdini anlatan, aşırıya kaçmayan kutuları, kutu üstü yazıları, kutu içerikleri ve detayları var.
Apple ürünlerinin kutularına, kutularındaki sadeliğe/detaylara bayılıyorum. Derdini anlatan, aşırıya kaçmayan kutuları, kutu üstü yazıları, kutu içerikleri ve detayları var.
Burada da beni kumandanın yerleştirilmesindeki detay şaşırttı. Sizi şaşırtmaya bilir, ben şaşırdım. Kutuyu açtıktan, dağıttıktan sonra toplamaya çalışırken kumandayı bir türlü sığdıramadım kutu içerisine; girmiyordu. Sonradan dikkatli bakınca bir köşesine kumandanın rahatça oturabilmesi için oyukların açılmış olduğunu gördüm.
Burada da beni kumandanın yerleştirilmesindeki detay şaşırttı. Sizi şaşırtmaya bilir, ben şaşırdım.
Kutuyu açtıktan, dağıttıktan sonra toplamaya çalışırken kumandayı bir türlü sığdıramadım kutu içerisine; girmiyordu. Sonradan dikkatli bakınca bir köşesine kumandanın rahatça oturabilmesi için oyukların açılmış olduğunu gördüm.
Cihaz 23 mm'lik yüksekliğe ve 98 mm'lik genişliğe/derinliğe sahip kare, avuç içi boyutlarında bir cihaz. 1. nesil Apple TV 1 kg gelirken yeni nesil Apple TV'ler sadece 270 gram.
Cihaz 23 mm’lik yüksekliğe ve 98 mm’lik genişliğe/derinliğe sahip kare, avuç içi boyutlarında bir cihaz. 1. nesil Apple TV 1 kg gelirken yeni nesil Apple TV’ler sadece 270 gram.
Kutu içerisinden gayet şık, komple alüminyum uzaktan kumanda da çıkıyor.
Kutu içerisinden gayet şık, komple alüminyum uzaktan kumanda da çıkıyor.
Amerika'dan gelen Apple TV'lerin aksine Avrupa'dan alınan Apple TV'lerin güç kabloları Türkiye ile uyumlu. Böylelikle güzelim kabloların ucuna saçma sapan aparatlar takmak zorunda kalmıyoruz. Güç kablosu düz plastik değil bu arada. Hafif yumuşak, süet tadında bir his veren kaplamaya sahip.
Amerika’dan gelen Apple TV’lerin aksine Avrupa’dan alınan Apple TV’lerin güç kabloları Türkiye ile uyumlu. Böylelikle güzelim kabloların ucuna saçma sapan aparatlar takmak zorunda kalmıyoruz. Güç kablosu düz plastik değil bu arada. Hafif yumuşak, süet tadında bir his veren kaplamaya sahip.
Ve kutu içerisinden çıkan, hiç bir zaman okunmayan kitapçıklar, bir yere yapıştırılmayan stickerlar :)
Ve kutu içerisinden çıkan, hiç bir zaman okunmayan kitapçıklar, bir yere yapıştırılmayan stickerlar 🙂
Bizi ilgilendiren üçlü: Cihaz, kumanda ve güç kablosu.
Bizi ilgilendiren üçlü: Cihaz, kumanda ve güç kablosu.
Herhangi bir video, etiket vb. hiç bir şey yok cihazın altında, üstünde, herhangi bir yerinde.
Herhangi bir video, etiket vb. hiç bir şey yok cihazın altında, üstünde, herhangi bir yerinde.
Sahip olduğu HDMI bağlantı ile TV'ye HDMI kablo ile bağlanabiliyor. Internete ise Wi-Fi ağınız aracılığıyla bağlanıyor. Keza yerel ağ üzerinden medya gösterimi için de Wi-Fi'yi kullanıyor. 3. jenerasyon itibariyle Apple TV sorunsuz bir şekilde 1080p HD görüntüleri oynatabiliyor.
Sahip olduğu HDMI bağlantı ile TV’ye HDMI kablo ile bağlanabiliyor. Internete ise Wi-Fi ağınız aracılığıyla bağlanıyor. Keza yerel ağ üzerinden medya gösterimi için de Wi-Fi’yi kullanıyor. 3. jenerasyon itibariyle Apple TV sorunsuz bir şekilde 1080p HD görüntüleri oynatabiliyor.
Cihazın arkası: İhtiyaç duyulan 6W'lık gücü alabilmesi için güç kablosu giriş yeri, HDMI bağlantı portu, optik ses çıkışı ve micro-USB girişi (hayır harici disk bağlamıyor maalesef). Eğer ki Wi-Fi ağı yoksa bağlantı için 10/100 Mbps'lik ethernet portu da mevcut.
Cihazın arkası: İhtiyaç duyulan 6W’lık gücü alabilmesi için güç kablosu giriş yeri, HDMI bağlantı portu, optik ses çıkışı ve micro-USB girişi (hayır harici disk bağlamıyor maalesef). Eğer ki Wi-Fi ağı yoksa bağlantı için 10/100 Mbps’lik ethernet portu da mevcut.

~

 Peki ya sonuç?

Apple TV kutusunda ne var ne yok?

 • Apple TV cihazı
 • Apple Remote uzaktan kumanda
 • Güç Kablosu
 • Genel Bilgiler içeren Kitapçıklar
 • Apple TV’nizi televizyona bağlamak için gereken HDMI kablo kutudan çıkmıyor. Siz ayrıca bir adet HDMI kablo satın almalısınız.

Apple TV Ne Değildir?

Apple TV’nin ne olduğundan ne işe yaradığından bahsetmeden önce kısaca, aklıma geldiği kadar ne olmadığından bahsetmek istiyorum. Zira enteresan bir şekilde ne olduğunu bilmeden alan, hiç bir işine yaramayan ve bu yüzden şikayet eden bir kitle de mevcut.

 • Apple TV, bir televizyon değildir. Öncelikle bunda bir hemfikir olalım.
 • Apple TV, keza, bir yayın kayıt cihazı da değildir.
 • Apple TV, harici disklerinizi bağlayabileceğiniz ve içeriğindeki müzik/film/fotoğraf vb. medyalarınızı oynatabileceğiniz bir medya gösterim cihazı değildir.
 • Apple TV, bünyesinde web tarayıcı barındıran web sitelerini gezmenize imkan sağlayan bir cihaz değildir.

Apple TV Nedir?

Apple TV, iOS cihazınız varsa bir çok, Android cihazınız varsa bazı şeylerdir.

 • Apple cihazlarınızda bulunan (Mac OS, iOS) her türlü içeriği (film, müzik, fotoğraf, vb.) Apple TV üzerinden herhangi bir ayara vs ihtiyaç duymadan, cihaza yüklemeden online olarak görüntüleyebilirsiniz (streaming).
 • AirPlay aracılığıyla sadece iOS cihazlarınızdaki medyaları değil, Android cihazlarınızdaki medyaları da TV üzerinden oynatabilirsiniz.
 • Mac OS işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızı da yine kablosuz olarak direkt olarak TV’ye bağlayabilirsiniz. Normalde ek bağlantı aparatlarıyla yaptığınız görüntü aktarımını Apple TV üzerinden kablosuz olarak yapabilir dilerseniz ana ekran dilerseniz ikinci ekran olarak TV’nizi kullanabilirsiniz.
 • iOS işletim sistemine sahip cihazlarınızın ekranlarını da (mirror özelliği ile) direkt olarak TV’ye bağlayabilirsiniz. iPad/iPhone ekranınızı olduğu gibi TV’den görüp kullanabilirsiniz. Video, müzik, fotoğrafları zaten direkt olarak oynatabiliyorsunuz.
 • iTunes üzerinden film kiralayabilir, satın alabilir ve direkt online olarak yüksek çözünürlüklü seyredebilirsiniz.
 • Apple TV bünyesindeki servislerle (YouTube, Vimeo, Netflix, Hulu, vb.) online olarak video seyredebilir, iTunes Music – iTunes Radio aracılığıyla online radyo dinleyebilirsiniz.

Kısacası, gerek sahip olduğunuz cihazlarıdaki film/müzik/fotoğrafları gerekse de online servisler tarafından sunulan film/müzikleri zahmetsiz bir şekilde TV’ye aktarabilir, seyredebilir, dinleyebilir, görebilirsiniz.

Neden Smart TV değil de Apple TV? Faydası nedir?

Türkiye'de kullanabileceğiniz YouTube, Vimeo, Fragmanlar kanalları dışında maalesef Türkiye'de hizmet vermeyin o yüzden pek işimize yaramayan ama aslında müthiş içeriklere sahip Netflix, Hulu, HBO'nun kanalları da destekleniyor.
Türkiye’de kullanabileceğiniz YouTube, Vimeo, Fragmanlar kanalları dışında maalesef Türkiye’de hizmet vermeyin o yüzden pek işimize yaramayan ama aslında müthiş içeriklere sahip Netflix, Hulu, HBO’nun kanalları da destekleniyor.

Öncelikle elinizde ne tür cihaz var, amacınız/beklentiniz nedir bunu netleştirmekte fayda var. Apple TV’den tam anlamıyla faydalanabilmek için maalesef  Apple ürünlerinden birine sahip olmanız gerekiyor. iOS işletim sistemi ve Apple TV gerçekten birlikte çok başarılı bir ikili. Maalesef Android tarafından kimi noktalarda kısıtlamalarla karşılaşmak mümkün.

Yaklaşık 1 yıl kadar önce artık daha fazla dayanamayıp, monitör olarak da kullanırım diyerekten Samsung’un 32″ ‘lik Smart TV özelliği olan LED TV’lerinden birini edindim. Smart TV’nin kendi hizmetleri dışında web tarayıcısı bulunması vs. kağıt üzerinde insanı heyecanlandıran şeylerdi o vakit. Ben de bir heyecan televizyonu kurup, ethernet kablo ile internete bağlanıp Smart TV’sini kullanmaya başladım. O zaman için çok verimli değildi -ki günümüzde bile verimliliği/kullanılabilirliği halen tartışılabilir durumdadır bence-. Ama heves vardı işte zorlukla da olsa web tarayıcısını sadece online dizi/film izlemek için kullanıyordum. Dizi-mag ile birlikte kabul edilebilir bir ikiliydi. Ama ağır aksak çalışması, çökmeler vs keyfi yarım bırakabiliyordu. Zaten web tarayıcısı da öyle çok performanslı değildi. Onun dışında bir çok hizmet de benzer şekilde sadece soran olursa var işte burada demek için konulmuş gibi duruyordu. Kullanımı felaketti. Bu yüzden bir süre sonra artık direktmekten vazgeçtim ve sonra da Smart TV’sini hiç açmadım.

Web tarayıcı dışında yerel ağdaki cihazlardan DLNA aracılığıyla film/müzik/fotoğraf yayınlaması da mümkündü. Ancak bunu da bir türlü, verimli bir şekilde kullanamadım. Hep bir yerlerde aksilik çıktı, ayar gerektirdi derken soğudum. Yaptığı -ve benim asıl ihtiyaç duyduğum/istediğim iş olan- 1080p HD videolarımı ve altyazılarını sorunsuz bir şekilde göstermekti. Bu konuda gerçekten başarılıydı televizyon. Ki bunun da Smart TV ile bir alakası da yok.

Bu yüzden öncelikle şunu belirteyim. Smart TV -şu aşamada- bence televizyonlar için gerekli bir şey değil. En azından Smart TV’nin varlığının fiyata etkisi, tercih edilebilirliğini belirtlemeli. Sadece Smart TV özelliği için bir televizyona ek olarak 200+ TL verilmemeli. Bunun yerine Apple TV gibi bir cihaz alınıp çok daha sorunsuz ve kusursuz bir akıllı TV elde edebilmek mümkün.

~

Smart TV’yi yeterince kötüledikten sonra >:) gelelim “Neden Apple TV?” sorusunun cevabına.

Çünkü her şey problemsiz.

Çünkü her şey hızlı.

Yukarıda bahsettiğim tüm işleri sorunsuz bir şekilde, bir iki tıklamayla gerçekleştirebilmek mümkün.

Fotoğraflarınızı tek bir dokunuşla televizyona aktarabiliyorsunuz. Müziklerinizi, filmlerinizi televizyona yine tek bir dokunuşla aktarıp geniş ekrande seyredebiliyor/dinleyebiliyorsunuz. Üstelik bu işleri yapabilmek için artık telefona/bilgisayara da ihtiyacınız yok. iCloud üzerindeki fotoğraflarınızı direkt olarak internet üzerinden gösterebiliyorsunuz. iTunes üzerinde yer alan, satın aldığınız/kiraladığınız müzikleri/filmleri de direkt olarak online bir şekilde, indirmeye gerek kalmadan TV’den tek dokunuşla oynatabiliyorsunuz.

iTunes Store’un Türkiye için de hizmete girmesiyle çok daha çekici bir hal aldı Apple TV. Zira Türkiye mağazasından bir çok vizyona filmini HD kalitesinde altyazılı/Türkçe dil desteğiyle bulabilmek mümkün. Film kiralama 3-5 TL civarında iken 10-15 TL civarında bir fiyata filmleri de satın alabilmek mümkün. Gerçekten hizmeti, kolaylığı vb. göz önünde bulundurunca insan artık dur internetten indireyim bilmem ne yapayım diye uğraşmıyor, uğraşma gereği duymuyor.

Bu işin bir tarafı.

Beni asıl etkileyen tarafı internet performansı.

Özellikle iPad/iPhone’la gelen mirror özelliği çok başarılı. Böylece iOS cihazınızın ekranını olduğu gibi, tek dokunuşla TV’ye aktarabiliyorsunuz. Eğer ki büyük ekran webde gezinmek, bir şeyler okuyup/yazmak, oyun oynamak istiyorsanız bu işleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Benim gibi dizileri online siteler aracılığıyla takip ediyorsanız direkt olarak videoları Apple TV üzerinden oynatabilmeniz mümkün. Bu işlemi sadece sağda solda bulabileceğiniz online film/dizi hizmeti veren siteler olarak düşünmeyin. TiViBu, Digiturk gibi internet üzerinden hizmet veren servisleri de Apple TV üzerinden oynatabilmeniz mümkün.

Şu an için iPad + Apple TV + DiziMag müthiş/vazgeçilmez bir üçlü oldu benim için.

~

Toparlamak gerekirse…

 • Eğer Apple ürünlerine sahipseniz ve sorunsuz bir TV bağlantısı arıyorsanız mutlaka bir adet Apple TV edinin.
 • Eğer ki cihazınızdaki fotoğraf/müzik/video gibi medyaları en kolay/hızlı bir şekilde TV’ye aktarmak istiyorsanız bir adet Apple TV edinin.
 • Eğer ki büyük ekranda webde gezinmek, bir şeyler okumak/yazmak, oyun oynamak istiyorsanız bir adet Apple TV edinin.

Eğer ki bir sebepten dolayı TV’niz için Smart TV özelliği olsun diye düşünüyorsanız karar vermeden önce mutlaka Apple TV’yi deneyimleyin. Ne kadar kolay/pratik/hızlı olduğunu görürseniz, gördükten sonra inanın bana Smart TV’nin dönüp yüzüne bile bakmayacaksınız.

Murat Eray KORKMAZ

Yer içer, gezer tozar, okur yazar. Biriktirir. #kitapmeraki #saatmeraki #kalemmeraki.

34 Replies to “Küçük bir Eğlence Merkezi: Apple TV ve İncelemesi

 1. Zaten düşünüyordum, üstüne bir hayli imrendiren yazınızı okuyunca almak konusunda iyice heveslendim. Sormak istediğim şu: Apple TV’ye 3. parti uygulamalar kurulabiliyor mu? Bir de HDMI kablosu konusunda sıkıntılarım var. Sizinki hangi marka, hangi model?

  1. Gökhun selamlar,

   Jailbreak yaparak -bazı- 3. parti uygulamalar kurulabiliyor. XBMC/Plex benzeri medya oynatıcılarla avi/mkv vb. dosya formatlarını oynatabiliyorsun, çeşitli ev özellikleri katabiliyorsun. Eğer elinde iOS bir cihaz varsa -eskiye nazaran- jailbreak işlemi çok da önem arz etmiyor. AirPlay bir çok konuda yardımına koşuyor şu an.

   Önemli olan ihtiyacın/beklentin ne onu netleştirmek. Ona göre gerekli/gereksiz, tartışabiliriz.

   Bu arada -şu an için- 3. jenerasyon Apple TV için henüz jailbreak çıkmış değil, bilgin olsun.

   HDMI kablo konusunun ise ucu açık.Ben vakti zamanında Sony PS3 için aldığım, Sony’nin HDMI kablosunu kullanıyorum. Bir arkadaşım da Apple TV ile birlikte orijinal Apple HDMI kablosu (50 TL) aldı.

   Bir çok siteden çeşitli kablo bulabilmen mümkün. Mümkün oldukça bildik markaların altın uçlu modellerini tercih edebilirsin. Ne kadar uzunlukta ihtiyacın olduğunu belirledikten sonra altın uçlu HDMI v1.3 veya üstü bir model alabilirsin. 5-10 TL’lik modeller problem çıkarabiliyor. Bahsettiğim gibi biraz daha kaliteli olanlardan almaya gayret et.

 2. Merhaba,inceleme için çok teşekkürler.Bende Apple Tv almayı bir süredir düşünüyordum.Bu inceleme ile sanırım alacağım.Ancak kafama takılan soru şu, televizyonumuzun internet özelliği olması gerekiyor mu?LG marka full hd özelliği olan 42″ televizyonum var ancak smart tv’si yok.Bu konuda aydınlatırsanız sevinirm.

  1. Aytaç merhabalar,

   Televizyonunuzda herhangi bir özellik (dahili/harici Wi-Fi desteği, Smart TV vb.) olmasına gerek yok. Apple TV’yi televizyonunuza bağlayabilmeniz için bir HDMI girişi olması yeterli.. İnternete Apple TV kendisi kablosuz ağ üzerinden erişebiliyor.

    1. Hayırlı olsun. Güle güle kullanmanız dileğiyle. Pişman olmayacağınıza eminim. iPad’ten sonra Apple TV’yi alırken de “Acaba işime yarayacak mı?” diye aklımdan geçiyordu. Çok şükür hiç geriye dönüp de keşke demedim 🙂

 3. Hayırlı olsun. Güle güle kullanmanız dileğiyle. Pişman olmayacağınıza eminim. iPad’ten sonra Apple TV’yi alırken de “Acaba işime yarayacak mı?” diye aklımdan geçiyordu. Çok şükür hiç geriye dönüp de keşke demedim 🙂

 4. Merhaba Murat bey
  Öncelikle Apple tv incelemesinden çok kullandığınız samimi üslubunuz güzeldi.Bende Apple tv almada kararsızlardandım.Bu yazıdan sonra ben de alıyorum birtane.teşekkürler.

  1. Nebi Bey merhabalar,

   İlginiz ve beğeniniz için çok teşekkürler.

   Şimdiden Apple TV’niz de hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. Pişman olmayacağınıza eminim.

  1. Merhabalar Hamdi Bey,

   1. nesil Apple TV’nin güncellenmiş sürümü (rev A.) 28 Ocak’ta piyasaya sunulmuştu. Geçtiğimiz Ekim ayında Apple TV’nin yeni modelinin tanıtılması bekleniyordu; herhangi bir şey çıkmadı. İnternette de şu sıralar -benim gördüğüm kadarıyla- herhangi bir bilgi/ipucu yok. Bir olasılık Mart-Nisan aylarında yapılacak etkinlikte duyurulabilir. O zaman da olmazsa Haziran-Temmuz veya Eylül-Ekim arasına sarkacak. Tabi benzer bir model mi olur yoksa Apple TV konsepti tekrar mı değişir o konuda da herhangi bir bilgi yok.

   Son nesil Apple TV gayet başarılı/yeterli bir cihaz aslında. Eğer ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, beklemeden alın. Zira teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir zamanda yeni modelini bekleyeyim, dur şunu bekleyeyim gibi söylemlerin sonu gelmiyor. Sürekli yeni bir şeyler çıkıyor.

   Yeni nasil Apple TV ile birlikte gelecek yazılımın muhtemelen 3. nesil desteği olacaktır; yazılımsal açıdan cihazınız güncel kalır. Donanım olarak da 1080p video oynatma kapasitesi de günümüz şartlarında yeterli gibime geliyor. Oynatacak TVler olmadıkça (el yakıyor) 4K görüntü desteği sunsa ne olacak ki?

   1. nesil için benim gördüğüm en büyük beklenti Siri’nin de Apple TV’ye gelmesi. O da Türkiye’de ne kadar verimli çalışıyor/çalışır ayrı bir konu.

   Az önce de belirttiğim gibi eğer almayı planlıyorsanız çok düşünmeyin alın derim ben. Eğer ihtiyacınız varsa 2-3 ay bekleyene kadar alın, 2-3 ay kullanıp tadını çıkarın.

   1. Murat bey,

    Dün aldım, hemen taktım ve çalıştırdım. Daha önce 1. nesil kullanmıştım (veya nasıl kullanılacağını uzun süre anlamaya çalışmıştım ancak bir türlü işlevselleştirememiştim) ancak bu cihaz özellikle iTunes store kullanabildiğimiz ölçüde güzel ve kullanışlı.

    Şimdi biraz da iTunes arşivleme, film müzik satın alma-kiralama, indirme konusunda okumam gerekecek. Kızım için bir çocuk filmi (The Epics) aldım, indirdim, görüntü oldukça iyi, Türkçe seslendirmeli ve isternirse Türkçe alt yazılı. Bu şekilde 200 den fazla film var iTunes store’da.

    Hızlı, doyurucu ve net cevap için ayrıca teşekkürler.

 5. Öncelikle incelemeniz için teşekkür ederim. Bana çok faydası oldu. Sormam gereken iki soru var
  Birincisi. Sunum yapabilmek için almak istiyorum apple tv yi öncelikle. wifi olmayan yerlerde de sunum yapabilmem mümkün olurmu. Yani ipad i appletv ye bağlamak için wifi ye muhtaçmıyım.
  İkincisi. Sadece videolarımı yansıtabilirim? Herhangi bir not uygulaması da yansıtılabilirmi??

  1. Oğuz Bey merhabalar, iyi yıllar.

   Apple TV cihazlarla iletişimini (tercihinize göre kablolu veya kablosuz) ağ üzerinden sağlıyor. Bu yüzde herhangi bir ağa bağlanmadan -bildiğim kadarıyla- maalesef cihazlarınızla eşleştiremiyorsunuz. Mutlaka kablolu veya kablosuz bir ağa (internet erişimi olmasına gerek yok, dahili bir ağ da olur.) bağlamanız gerekiyor.

   Denemedim ama eğer ki halihazırda bir ağ yoksa cep telefonu/tabletler yer alan internet paylaşım seçenekleriyle belki bunu sağlayabilirsiniz. Telefon veya tablette ağ paylaşımını etkinleştirip Apple TV ile bu ağa bağlanıp çalıştırabilirsiniz; denemek lazım.

   Ekrana yansıtma (mirroring) özelliği sayesinde tüm tablet ekranınızı olduğu gibi TV’de görüntülemek de mümkün. O konuda problem yaşamazsınız.

 6. güzel bir inceleme olmuş tebrik ederim fakat affınıza sığınarak bir kaç eksiğe değinmek istedim. Airplay özelliği ile bazı oyunları çift ekran modunda oynamak gayet eğlenceli fakat oyun sayısı şuan için çok az, çift ekran modu dışında yansıtma ile oyun oynamak ise maalesef verimli değil. Benim en çok ilgimi çeken çift ekran özelliği ve oyunlardı fakat istediğim kalitede oyun bulamadım. Neyse ki yılbaşı kampanyası sayesinde bilkom garantili apple tv 3 e sadece 220 TL ödedim, aksi halde iade ederdim. Ayrıca bir konuya da değinmek isterim modemin N ile uyumlu olması performansı çok etkiliyor alırken bunuda göz önünde bulundurmak lazım aksi halde ethernet kablosu ile baglamak gerekiyor, bu da bir sürü kablo demek. Benim bir sıkıntım ise iPhone 5s ile çektiğim full HD fimleri yansıtırken yavaş yansıtması (buffering) beklemek zorunda kalıyorum, üstelik modemin Qos özelliğinide kapatmama rağmen. Ufak videolarda sorun yok ama boyut büyüdükçe sorunlar artıyor ne yazıkki. şimdilik cihaz TV nin altında yatıyor arada bir airplay için kullanıyorum o kadar.

 7. Merhaba öncelikle yazı yazarken ki uslübunuz, samimiyetiniz çok güzel. Sıkılmadan koca bir sayfayı okudum :). Ben de bir apple tv almayı düşünüyorum ancak aklımda şu soru var, cihaza jailbreak yapmam şart mı? Bir sitede bir yorumda şöyle okudum bahsettiğiniz airplay gibi özellikleri kullanmak için jailbreak şart diyordu. Cihazı aldığım zaman jailbreak yapmam gerekiyor mu? Jailbreak yapmadan yukarıda bahsettiğiniz tüm özelliklerden faydalanabiliyor muyum?
  Cevap vereceğinizi umar, yazınız ve cevabınız için teşekkürlerimi iletirim.

  1. Yazıda yazdığım her şeyi orijinal/kutudan çıkan hali ile yapabilirsiniz. Ben kendi cihazıma jailbreak yapmadım. İnternette çeşitli kaynaklarda jailbreak yapıldığında ne gibi ek özellikler geldiğine dair bilgiler var. Airplay vb. özellikler için ek herhangi bi işleme ihtiyacınız yok. Şahsen hiç ihtiyaç duymadım ben jailbreake.

 8. Ben evde şöyle bir sistem kurmak istiyorum:
  sadece bir projektör ve mac mini PC Yani evde herhangi bir TV yada bilgisayar olsun istemiyorum. projektör ve mac mini yanyana birbirine bağlı olarak kullanmak istiyorum. iphone ve ipad sahibiyim. Bu durumda, apple TV ye de ihtiyacım olur mu acaba bilemedim ?

  1. HDMI portu bulunan bir projektör aldığınız takdirde:

   • Mac Mini’yi kablo ile değil de direkt olarak AirPlay üzerinden projektöre görüntü aktarabilirsiniz. Böylece biraz daha temiz/kablosuz bir düzen kurabilirsiniz.
   • Diğer asıl önemli olan nokta iOS tarafında oluyor. Apple TV ile iOS cihazlarınızı da projektöre aktarabilirsiniz. Telefonunuzla çektiğiniz fotoğraf/videoları direkt olarak seyredebilir, müziklerinizi de -eğer hoparlör bağlı ise- yine direkt olarak aktarabilirsiniz. Bilgisayarı kullanmadığınız, telefon/tabletten video vb. bir şeyler seyrettiğiniz zaman da yine direkt olarak görüntüyü projeksiyona aktarabilirsiniz.
   • Tabii ki iTunes’un arşivinden film-dizi vb. kiralayıp/satın alarak direkt olarak projeksiyondan seyredebilirsiniz.

   Bunlara ne kadar ihtiyacınızı olur, orası ise biraz size kalmış vaziyette. Aslında iOS’tan görüntü vb. aktarma dışında tüm diğer ihtiyaçlarınızı halihazırda Mac Mini ile -bi parça daha zahmetli şekilde/daha da fonksiyonel olarak- kotarabilirsiniz. Yine de eğer ki projeksiyon ile Mac Mini’yi bağlamak için kablo kullanacaksanız ve çirkin bir görüntü sergileyecek şekilde düzenlemeniz gerekiyorsa Apple TV’yi göz önünde bulundurabilirsiniz.

   1. Murat Bey öncelikle detaylı yanıtınız için çok teşekkür ederim.
    Bildiğim kadarı ile mac mini, airplay fonksiyonuna sahip değil… ?
    Ama alacağım epson tw5200(usb wi-fi adaptör ile) ios cihazları ile uyumlu, ios ekran görüntüsünü projeksiyondan verebiliyor, kablosuz olarak.
    Bu durumda, projeksiyona, HDMI ile, apple TV değilde, mac mini bağlasam, eksik fonksiyon kalmamış oluyor, değilmi?
    Ama projeksiyonu tavana asacağım için, mac miniyi de oraya sabitlemek pek mantıklı görünmüyor. Çünkü bir flash disk için bile sandalyeye çıkıp yapmak gerekecek. Ama projeksiyon yanına bir apple TV koyarsam, mac mininin her türlü ekran görüntüsünü, apple TV aracılığı ile projeksiyona aktarmış olacağım anladığım kadarı ile ? tabi aktarılan görüntü 1080p yada 3D film ise kayıpsız ve verimli akatabilirmi emin değilim. Bu arada mac mini ye windows da kuracağım. windows çalışırken, ekran görüntüsünü airplay ile appletv ye aktarabilirmiyim acaba? Evde küçük çocuk var. Çok fazla sinyal de olmasın istiyorum ama teknolojide tamamen kablosuza doğru gidiyor. airlpay kullanımındaki sinyal gücü, sağlığı etkilermi acaba. Evdeki wifi ağıda cabası…

    1. Sanırım yeni bir Mac Mini alacaksınız değil mi? Mid 2011 ve sonrası Mac Mini’lerin AirPlay desteği var.

     AirPlay desteği olan cihazlar > http://support.apple.com/kb/HT5404

     Şöyle hızlıca bir göz attım da bahsettiğiniz yazılım sanırım Epson iProjection yazılımı değil mi? Bu yazılım iOS desteği ile Apple TV’ninkiler farklı. Apple TV ile birebir iOS cihazınızın tüm özelliklerini kullanabiliyorken -eğer yanlış anlamadıysam- bu program ile sadece program içerisinden belli özellikleri destekliyor.

     Benim nacizane tavsiyem bu kadar yatırım yaptıktan sonra bir adet Apple TV edinmeniz. Bu gerek olası kablo/yerleşim probleminizi ortadan kaldıracaktır gerekse de hem Mac Mini hem de iOS cihazlarınızla çok daha kolay/sorunsuz bir kullanım imkanı sağlayacaktır. Direkt Apple TV üzerinden iTunes Store’u kullanma da cabası olacaktır. (Full HD film kirası 4-5 TL civarında ve indirme/alt yazı bulma vb. dertleri de yok.) Ben iOS üzerinden Apple TV’ye Full HD görüntü aktarıp sorunsuz seyrettim. Mac Mini üzerinden de problemsiz bir şekilde görüntüyü aktarabileceğinizi düşünüyorum.

     Windows desteği ise biraz daha farklı. Zira Mac Mini’ye de kursanız direkt olarak -yine bildiğim kadarıyla- AirPlay desteği yok Windows’un. Ancak AirParrot yazılımı ile AirPlay’i yine sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Bir arkadaşım bu şekilde kullanıyor. MacOS üzerindeki kadar verimli/sorunsuz olmasa da yine de işinizi fazlasıyla görecektir.

     AirParrot > http://www.airsquirrels.com/airparrot/

     Dediğim gibi, benim nacizane tavsiyem madem bu kadar Apple ürününüz, biraz daha paraya kıyıp bir Apple TV alın ve gönül rahatlığıyla kullanın. Ben kendi cihazımı aldığımdan “Acaba gereksiz yere mi aldım?” diye düşünüyorum. Aldıktan/edindikten sonra -bence- parasını kesinlikle hakeden bir ürün olarak yer etti bende.

     1. Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum…
      Mac mini 2. el bakıyorum. için i5 mi i7 mi yada i5 2.3ghz mi 2.5 ghz mi derken, çok kısa zaman sonra yeni nesil mac miniler çıkacağını duydum ve kararsızlığa düştüm. Gerçi 8gb ram li herhangi bir i5 (2.nesil, 3.nesil vs.)bile önümüzdeki yıllarda her türlü multimedya işim görür heralde. Gerçi birde pes yada fifa düşkünlüğüm var ama onu full hd oynamak biraz zor olabilir heralde…

     2. Belirttiğiniz gibi bu aralar bir donanım güncellenmesi bekleniyor MacMini’de. Ancak söz konusuda elektronik eşya olduğunda da beklemek çok da anlamlı gelmiyor bana. Belirttiğiniz iş için mevcut MacMini’ler çok çok uzun bir süre ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Yeni modeli beklemek yerine alın, kullanmaya başlayın, tadını çıkarın. Yoksa, beklemenin sonu yok.

      Eğer ki AirPlay’i kullanmak istiyorsanız Mid2011 ve sonrası bir model olmasına dikkat edin mutlaka yeter. Özel bir uygulama kullanmanız gerekmiyorsa/kullanmayı düşünmüyorsanız, görüntü/video işleme vb. yapmayacaksanız, genel kullanım için i5/i7 seçimi çok da bir fark yaratmayacaktır diye düşünüyorum. i5/i7 fiyat farkını SSD diske verin çok daha yüksek performanslı bir sistem elde edersiniz.

      Ben oyun oynamadığımdan olası performansı hakkında net bir şey diyemeyeceğim ama yeterli olacaktır diye de düşünüyorum. İnternette benzer sorular karşısında HD4000 ekran kartı (MacMini’lerde yer alan dahili ekran kartı) yeterli gelir/geliyor gibi söylemler var. Ama detaylı bir şekilde araştırmakta, deneyenlerin yorumlarına bakmakta muhakkak ki fayda var.

 9. Merhaba,
  Ben de değerli bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Apple tv yi dizi ve film izlemek için aldın ancak bazı videoları oynatmadığı için izlemekte çok zorlanıyorum. Dizi izleyecek site bulmak zor bulduklarımın da uzantıları maalesef uymuyor. Öneriniz nedir? Değerli bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Son dönemlerde benim de takip ettiğim siteler kapandı, evet. Şu aralar vakit darlığından da yenilerini çok deneme fırsatım olmadı, o yüzden direkt bir bağlantı vermeyeyim. Halihazırdaki bazı siteler de her dizi/bölüm için artık 2-3 farklı alternatifli şekilde yüklüyorlar. O alternatiflerin hepsini denemek lazım. Birinden biri çalışıyordur/çalışacaktır diye tahmin ediyorum.

   Onun dışında bazı sitelerde mirror seçeneği işe yarayabiliyor. Direkt olarak Apple TV’ye atamadığım ama tam ekran yapmadan Safari/Chrome içerisinden seyredebildiğim olmuştu nadiren de olsa; o da denenebilir.

 10. Bende yeni apple tvyi beklemeden apple tv aldım. Problem yaşadığım bir nokta var.
  İphone da safariden online dizi sitesinden dizimi açıp airplay ile görüntüyü tvye aktarıyorum.
  Fakat alt yazıyı iphone da türkçe yapmama rağmen alt yazı hiç görünmüyor.
  Tv deki kumandadan alt yazı ayarlarına gittiğim zaman alt yazılarda bilinmiyor diye gösteriyor.
  Bu alt yazı problemini aşabilir miyim?

  1. Beklememekle doğru olanı yapmışsınız bence. Zira belirsiz bir zaman diliminde çıkacak bir ürün için boşuna beklemiş olacaktınız.

   Altyazı olayı bir ihtimal kullandığınız site ile ilgili olabilir. Diğerlerinde de benzer problem yaşıyor musunuz bir kontrol edin bence. Bazı online film/dizi siteleri altyazıları videodan bağımsız olarak farklı bir yolla gösteriyorlar. TV’ye görüntü aktarıldığında sadece görüntü aktarıldığından altyazılar çıkmıyor olabilir. Hatta bir ara bi dizi izleme sitesinde bırakın TV’ye görüntü aktarmayı, videoyu tam ekran yaptığımda dahi altyazı kayboluyordu.

   En temiz/sorunsuz yolu -eğer bulabilirseniz- videoya gömülü altyazılı içerik bulunduran siteleri takip etmek.

   1. Teşekkürler cevap için. evet siteyle alakalı dün durumu bende farkettim. Dizilabı kullanıyorum çok hosuma gidiyor tasarımı çevirileri. Ekiplerine mail attım ama pek dikkatlerini çekeceklerini sanmıyorum.
    Muhtemelen alt yazı gömülü olmadığı için problem oluyor.

 11. En önemlisi iTunes teki HD filmleri gerçekten kalite düşmeden HD formatında izleniyor mu?

 12. Murat Bey selamlar,
  Yazı cok guzel eline saglık. Benim tek amacım online film sitelerinden sorunsuz film izlemek. Bana göre film izlemenin en kolay yoludur. PS4 ile evimde ve projeksiyonumda problemsiz bunu halledebiliyorum. Arkadasımın evinde SMART TV aynen dediğin gibi cache dolma veya baska turlu hatalardan cokup zevki yarıda bırakıyor. Mouse/klavyeye ragmen filmi bulup acma zahmetlerine deginmiyorum bile.

  Tek sorum var. Apple TV üzerinden Jailbreakli / Jailbreaksiz online film sitelerinden verim alabilirmiyim ?
  AirWeb App diye bir tarayıcı buldum fakat daha deneyemedim, bu filmleri acarmı yada pluginler mevcutmudur bilemiyorum henuz.
  Tavsiyen olursa sevinirim.

 13. Merhaba Murat Bey,

  Degerli bilgileriniz ve emeginiz icin tesekkurler.

  Bende simdilik sadece projeksiyon cihazina pdf goruntu aktarmak icin ipad2 ile birlikte kablosuz kullanmak istiyorum. Ama kullanacagim ortamda wifi yok. Cep tel ile internet paylasiminda wifi sorunu kesin cozebilirsek almak istiyorum.

  Bu konuda kesin bilgiye nasil ulasabilirim.

  İlginiz ve hizli cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

 14. merhaba,

  Applee tv’yi amerikadan almak mantıklımı ? ve burada yani türkiyede çalışırmı?
  tşk

  1. Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Zira yurtdışından alınan Apple TV’nin uyumluluğuyla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Sadece güç kablosunun ucu muhtemelen Amerika prizleriyle uygun olacaktır. Ufak/ucuz (1 TL civarı) bir dönüştürücüyle sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir