Tren Yolculuğu: Budapeşte < > Viyana

 

Tren yolculuğunu ne kadar sevdiğimden söz etmiştim. Zaten insan böyle bir keyfe alıştıktan sonra bir daha bırakabilir mi ki?

~

İlk tren yolculuğumuzda EuroCity ile Bratislava’ya gidip dönmüştük. Bu sefer bir adım daha uzağa, Viyana’ya, gitmek üzere yeniden Keleti Tren İstasyonu’nun yolunu tuttuk.

Her zamanki gibi önceden herhangi bir rezervasyon vb. bir işlem yapmadan, trenin kalkış saatinden 1 saat kadar önce istasyonun “Uluslararası Bilet Ofisi”nde soluğu aldık.
Girişteki cihazlardan bir adet numara almanız gerekiyor. Düğmelerin yanında doğru düzgün bir açıklama yok ve her numara farklı bir seriden çıktı veriyor size. Bizim aldığımız numara yanana kadar bizden sonra gelen yaklaşık 6-7 kişi işlemlerini halleti. Biz, geldiğimizde sırada bekleyen bayan ise bizden sonra hala beklemeye devam ediyordu. Neye göre yanıp sönüyor ışıklar bilemedim.

~

Ben gidiş-dönüş bilet alacaktım. Yunus ise Viyana’dan direkt Trabzon’a döneceği için tek yön bilet alacaktı. Burada da şöyle ilginç bir durum oldu:

Geçen sefer, Bratislava’ya giderken özellikle belirtmememize rağmen gidiş-dönüş bileti almıştık/almışız. Hatta acaba doğru mu, sıkıntı olmasın diye dönüşte tren istasyonunda kontrol ettirmiştik. O zaman için durum garip gelmişti, sebebini anlayamamıştık. Ehh bilet ucuz da olunca ses etmedik. Bu sefer Yunus tek yön bilet isteyince görevli hanımefendi tek yönün daha pahalı olduğunu, bu yüzden her iki bileti de çift yön keseceğini söyledi. Böyle de ilginç bir durum var bu tren olayında.

Budapeşte-Viyana arası trenle yaklaşık 3-5 saat sürüyor. Tek aktarma giden trenler 3 saatte orada olurken, aktarmalı trenlerde süre 5 saate kadar çıkabiliyor. Gidiş-dönüş tek kişi bilet fiyatı ise 2. sınıf yolculuklar için 25 avro gibi gayet makul bir ücret. Bilet 4 gün geçerli. 4 gün içinde dilediğiniz zaman dönüş için kullanılabiliyor.
Keleti Tren İstasyonu, Budapeşte’deki 3 büyük tren istasyonun biri. Diğer ikisi ise Nyugati Tren İstasyonu ve Déli Tren İstasyonu.

~

Tren saatlerini MÁV-START’ın web sitesinden kontrol etmiştik. Geçen sefer cahilliğimize gelmişti ve yanımıza bir şey almadan trene binmiştik. Bu sefer biraz da erken gelip biletimizi aldıktan sonra hemen istasyonun yanında yer alan KFC’de karnımızı doyurup çantaya da bir şeyler atıp trendeki yerimizi aldık.

Bu sefer ÖBB‘nin RailJet trenleriyle gidecektik. EuroCity’ninkilere göre görsel anlamda çok daha şekil durdukları kesindi.
Sonuçta Almanların parmağı var. Her türlü konfor düşünülmüş. Tren içindeki tüm koridorlarda yer alan ekranlardan trenin anlık hızını, bir sonraki durağı ve sonraki duraklara tam olarak kaçta varılacağını gösteren bilgileri takip edebilmek mümkün. Eh Alman disiplini olunca zamanlarda da şaşma olmuyor tabii.
Aynı şekilde, harita üzerinden de trenin o anki konumunu görebilmek mümkün.
ÖBB’nin trenleri EuroCity’den hem daha konforlu hem de daha büyük. En öndeki 2 vagon 1. sınıf yolculara ayrılmış, daha sonra yine restoran vagonu ve sayamadığım kadar çok 2. sınıf yolcu vagonu vardı. Trene binerken büyük hayallerimiz vardı elbette. Geçen seferki tecrübeden sonra yine yayılıp yatarak gideriz diyorduk ama tren ağzına kadar doluydu. Koltuklar zor yer bulabildik.
Bu da ÖBB’nin biz yeni nesle yaptığı bir diğer kıyaktı. Tren içerisinde ücretsiz kablosuz internet hizmeti vardı. Tek kötü tarafı hizmet Avusturya sınırlarına girmeden çalışmıyordu. Olsun 5-10 dakika da olsu yine de soran olursa “Yea tren çok iyiydi, internet bile vardı!” diyebileceğim.

~

Ve tabii ki trenin güzide yolcuları 🙂

Büyükannesi ile yolculuk eden bu beyfendi mesela, iki dakika durmadı yerinde.
Bu hanımkızımız ise elindeki kitapları/notları iki dakika bırakmadı. Afrika yolculuğu öncesi bir elinde kitap, bir elinde not defteri; seyahat notları hazırlıyordu.
Bizim yolculuğumuz ise Cem Yılmaz’ın son gösterisi/filmi ile geçti: “Ne vereyim abilerime?
Teyzem şu yaşına geldi okudu da okudu yol boyunca. Arkadaki abim ise taktı kulaklıklarını vurdu kafayı yattı; en güzeli.
Bu hanımkızımız ise güzelim manzaranın tadını çıkardı ki yapılabilecek en güzel şeylerden biriydi.

~

Yolculuk 3 saat sürdü. Tam belirtildiği gibi 18:10’da Viyana’ya varmıştık.

Viyana Batı Tren İstasyonu şehrin/ülkenin en önemli tren istasyonlarından ve aktarma merkezlerinden biri. Doğu ile Batı Avrupa’yı birleştiriyor.

Murat Eray KORKMAZ

Yer içer, gezer tozar, okur yazar. Biriktirir. #kitapmeraki #saatmeraki #kalemmeraki.

78 Replies to “Tren Yolculuğu: Budapeşte < > Viyana

 1. Merhaba,
  Haziran ayında kendimiz Budapeşte-Viyana-Prag turu yapmayı planlıyoruz.THY’e baktım Budapeşte’ye gidiş 1000tl civarı,Prag’dan dönüş fiyatı da o civarlarda,turla gitmek daha makul gözüküyor.(Turun da ekstra tur fiyatları çok fazla.)PGS’a baktım Vİyana bileti 60€.Viyana’ya gidip ordan trenle mi gezsek diğer iki yeri bilemedim.Bu konuda tavsiye verebilirseniz çok sevinirim.Birde bu vize olayı kafama takıldı,ülkeler arası geçişlerde vize kontrolünü nerede yapıyorlar?Cevap için şimdiden teşekkürler.
  Sevgiler

  1. Kübra merhabalar,

   Nacizane tavsiyem öncelikle turlardan uzak durun 🙂 Bir parça da olsun içinizde maceracı bir ruh varsa, biraz heyecan yaşamak istiyorsanız; turlardan uzak durun. Sadece maliyet kısmı değil, bilinmezliği keşfetme, esnek hareket edebilme anlamında da daha rahat olursunuz. Ulaşım konusunu trenle veya otobüsle halledebilirsiniz. Nacizane tavsiyem başta konfor olmak üzere daha keyifli olacağından dolayı elbette ki tren.

   Viyana, çok yoğun trafiği yüzünde çok daha ucuz. Zaten özellikle öğrenciler olmak üzere ekonomik yolculuk isteyen Çek Cumhuriyeti/Macaristan yolcuları da Viyana’ya uçup buradan direkt otobüs/trenlerle ilgili ülkeye geçiyor. Size de tavsiyem bu yönde.

   Programınızı Viyana > Budapeşte > Prag > Viyana ve hatta araya günübirlikte Bratislava da koyun. Budapeşte’de erken saatte bir trene atlayın. Bratislava’yı gün içinde gezin (ki bir günde, sadece yürüyerek her yerini görebilmek mümkün), akşam treniyle de Prag’a devam edin.

   Tüm belirttiğiniz ülkeler Schengen bölgesinde yer aldığından dolayı ülke geçişlerinde hiç bir kontrol yok. İlk girdiğiniz ülkede havalimanından çıkarken pasaport/vize kontrolünüz yapılıyor. Ondan sonra tüm Avrupa genelinde herhangi bir kontrol yok.

   Şimdiden keyifli tatiller dilerim. Merak ettiğiniz bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

   Selamlar, sevgiler.

 2. Merhabalar
  Biz eşimle beraber Kasımın başında 1 haftalık Viyana-Budapeşte-Bratislava-Prag turu yapmayı düşünüyoruz.Gelişimiz ve dönüşümüz Viyana üzerinden olacak.Ülkeler arası yolculuklarımızı sizin de belirttiğiniz gibi trenle yapmayı planlıyoruz. Ekonomik olması açısından şimdiden tren biletlerini de almayı planlıyoruz. Mevsim, festival ve sosyal etkinlikleri göz önüne aldığınızda 7 günümüzü kaç gün nereye ayırmamızı tavsiye edersiniz.Şimdiden teşekkürler.

 3. Öncelikli merhabea.Ben Eylül ayında erasmus ile Budapeşte’ye gideceğim.Günlerdir takip ediyorum ama sanırım hızlı baktığım için ben kaçırdım ya da gerçekten siz bu konuda birşey yazmadınız.Konu şu ki Budapeşte’ye ucuz uçak bileti bulamıyorum.Ucuz derken 100-200 lira gibi rakamlardan bahsetmediğimi, en azından 1000liranın altında bir fiyat aradığımı da belirtirim;) Yardımınızı bekliyorum.Tabi ki daha sonra başka sorularım da olacak eğer rahatsızlık vermezsem;)

  1. Sema Hanım merhabalar,

   1000 TL’nin altında herhangi bir fiyat bile uçuk gibi geliyor bana? Ben geçen sene Lufthansa ile direkt gidiş/dönüş biletini 700 TL civarlarında almıştım. Şu an WizzAir ile birlikte (bavul vb. için ek ücret ödeseniz dahi) gayet uygun fiyatlara bilet bulabilmek olası. Keza Pegasus da benzer şekilde gayet ucuza gidiyor.

   Yakın zamanda kontrol ettiniz mi acaba fiyatları?

 4. Merhaba :)) biz budapeşte-Prag-viyana turu yapacağız.son gün 11 gibi Budapeşte’den tekrar Türkiye’ye döneceğiz.viyanadan 6 da kalkıp 9 gibi Budapeşte’ye inen trenler var ama site şu an bakımda olduğu için tam anlayamadım.sizce yetişebilir miyiz uçağa? Budapeşte de hangi istanyonda inmemiz gerekiyor?

  1. Defne merhabalar,

   Viyana-Budapeşte arası çalışan trenler genelde 3 saat civarında Budapeşte’ye Keleti Tren İstasyonu’na varıyor. Tren istasyonunun hemen çıkışında yerel ulaşım için kullanılan metro var. M2 (kırmızı metro) ile ana istasyona oradan bineceğiniz M3 (mavi metro) ile de havalimanına giden otobüslerin kalktığı son durağa ulaşabilirsiniz. Buradan, son duraktan da bineceğiniz otobüs ile de havalimanına hızlıca ulaşabilirsin. Keleti Tren İstasyonu’ndan havalimanına yaklaşık 30-45 dakika arasında bir sürede rahatlıkla varırsınız. Problem olacağını düşünmüyorum.

   Özellikle tren yolculuğu istemezseniz Viyana’dan Budapeşte’ye giden direkt otobüsler de var. Viyana’da havalimanından otobüse binerek direkt olarak herhangi bir aktarma vs. yapmadan Budapeşte Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Fiyatları da ekonomik sayılır (4500 Ft ~ 40 TL).

   Otobüs biletleri için Orange Ways’e göz atabilirsin: http://www.orangeways.com/en

   1. Merhaba Murat bey . Budapeşt Viyana tren bileti fiyatı ne kadar ? Ve bileti orda bulunduğumuz zamanmı alalım , yoksa önceden onlinemi? Lütfen cevaplaröısınız!

 5. Murat bey merhabalar ben kızımla 22 ağustos-9 eylül arası budapeşteye gidicem. Erasmus ders verme etkinliği için 7 gününü budapeştede üniversitede geçirecem diğer günler hem prağa hemde viyanaya gitmek istiyorum ama çok param yok bana ne tavsiye edersiniz kızıma söz verdim pragda avrupanın en iyi hayvanat bahçesi olduğunu ve oraya gideceğimizi söyledim kızım 9 yaşında. wizz airden budapeşte gidiş dönüş bileti alıcam o uygun geldi. Şimdiden çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için

  1. Merhabalar,

   Ulaşım konusunda en uygun alternatifler tren ve otobüs. Her ikisinin de masrafları birbirine yakın aslında. Daha konforlu ve daha eğlenceli olduğundan ben 3-5 lira daha fazla da olsa tren yolculuklarını tercih ediyorum. Sizlere de tavsiyem bu yönde. Uygun fiyatlı biletler bulabilmek mümkün. Zamanınıza ve nerede/ne kadar zaman geçirmek istiyor oluşunuza göre Budapeşte > Viyana > Prag > Budapeşte veya tam tersi yapabilirsiniz. Konaklama için de hostelleri tercih ederseniz ekonomik bir şekilde turu tamamlayabilirsiniz. Avusturya biraz daha pahalıdır. Dilerseniz gece tren yolculuğu yapıp gündüz Viyana’yı gezip konaklamadan yine gece tren yolculuğuyla Prag’a geçebilirsiniz. Budapeşte ve Prag henüz Avro’ya da geçmemelerinden dolayı nispeten ekonomik şehirlerdir.

   Tren biletleri için bu yazıda gerekli bağlantıları bulabilirsiniz. Otobüs için de Orange Ways’e göz atabilirsiniz.

   Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler.

 6. Merhaba 2 hafta sonra Budapeşte’ye gitmeyi planlıyorum. Ordan Bratislava’ya nasıl gidebilirim?Gezmesi 1 günde biter mi?Tavsiyeniz.Aynı şekilde Viyana’ya da gitmeyi düşünüyorum.Uçak gidiş-dönüş Budapeşte alıcam.Gezi güzergahını nasıl yapsam daha iyi olur?

  1. Merhabalar Ali,

   Bratislava gerçekten oldukça küçük bir şehir. Biz hiç toplu taşıma kullanmadan yürüyerek dolaştık şehri. Görülecek yerler oldukça sınırlı ve genel bir geziyle yarım günde rahat rahat biter. Şurada o geziden aldığım notları paylaşmıştım göz atabilirsiniz:

   http://www.merakligezgin.com/kucuk-buyuk-sehir-bratislava/

   Bence Budapeşte’den sabahın erken saatinde bulabileceğiniz bir tren Bratislava’ya gidin. Trenle yaklaşık iki buçuk saat sürüyor yolculuk. Orada tüm gün şehri gezin ve akşam trenlerinden biriyle Viyana’ya gidin. Sonra Viyana’dan Budapeşte’ye geri dönün. Veya -çok da farketmiyor aslında- önce direkt Viyana’ya gidin, dönüşte Bratislava’ya uğrayıp oradan Budapeşte’ye geçin.

   Ulaşım için ben tren kullandım/kullanmayı tercih ediyorum. Ana tren istasyonlarından birine gidip aynı gün için bilet bulabilirsiniz. Gitmeyi planladığınız gün (veya sağlam olsun diye bir gün önce) istasyona gidip biletinizi alın. Dilerseniz otobüs terminalinden de günün çeşitli saatlerinde otobüsler de gidiyor. Tercih sizin.

    1. ben de budapeste gidiş -dönüş bileti almayı düşünüyorum.Önce budapeşteyi gezip sonra viyana ordan prag en son da budapeşte ye dönüş yapmak istiyorum.sanırım biletleri tek yön almam gerekiyor.bir de siz bu konuda yorum yaparsanız sevinirim

     1. Bence farketmez, trenler büyük ve -genellikle- bomboş oluyor. Ben her seferinde tek yön için aldım biletimi. Dönüş zamanı da gidip ayrıca aldım. Böylelikle programınızı rahatlıkla esnetebiliyorsunuz. Eğer genel hatları belliyse ve ben programa uyarım diyorsanız elbette sağlam olsun diye gidiş-dönüşü en baştan almakta fayda var.

 7. Bilgiler için teşekkürler.Bu arada Budapeşte’de internet paketi almak istiyorum.Oradan hazır kart alıp internet paketi yükletebilir miyim?Rusya’da öyle yapmıştım.MTC diye bir gsm operatöründen hazır kart alıp 1 gb internet paketi yükletmiştim.Orada hangi operatörden alabilirim? Çok pahalı olur mu?Tavsiyeniz.

  1. O konuda maalesef net olarak bir şey diyemeyeceğim. Bahsettiğiniz yöntemi elbetteki uygulayabiliyorsunuz. T-Mobile, Vodafone gibi firmalar Macaristan’da hizmet veriyor. Herhangi bir mağazalarına uğrayıp hattınızı alabilir, internet paketi yükletebilirsiniz. Fiyatlar konusunda ise en güncel bilgiyi ilgili mağazalardan edinebilirsiniz.

 8. merhaba biz şubat için budapeşteye bilet aldık ama nereye gideceğimize o kadr kararsızsız ki bi türlü bulamadık yarıdımcı olur muusnuz acaba öncelikle prag kaç saat sürüyor trenle ve ne kadr ödememiz lazım biletler için? ulaşım kolay mı

  1. Budapeşte – Prag arası trenle yaklaşık 6-7 saat civarında sürüyor. Otobüsle de tahminim 1 saat fazla/az sürer. Ne kadar kalmayı planlıyorsunuz Budapeşte’de? Fırsatınız olursa günübirlik Bratislava’ya gidip göndebilirsiniz. Keza vaktiniz dahilinde 1 gününüzü Esztergom, Visegrad ve Szentendre’ye ayırabilirsiniz.

   Sadece Budapeşte için 2 gün -bence- fazla fazla yeterli gezip görmek için. Geri kalanını yakında bir yerlere kaçmak üzere planlayın derim.

 9. Murat bey öncelikle merhaba. 2015 Kurban bayrımı için 11 günlük bir tatil planlıyoruz. 18- 29 temmuz arasında uçuş biletlerimizi Viyana gidiş, Budapeşte dönüş olarak aldık. Tek çocuklu 2 (5 yaşlarında) aile olarak toplam 6 kişi olarak geziye çıkmayı palnlıyoruz. Şehirler arası ulaşım için treni öngörüyoruz. Kendimizce belirlediğimiz rota şöyle: Viyana- Prag- Bratislava – Budapeşte.
  Prag – Budapeşte arası tren yolculuğu 7 saat civarında olduğu için tek seferde trendeki süreyi azaltmak (malum çocukların bu kadar uzun sureye dayanması zor) ve sizin de Bratislava hakkınaki yorumlarınızı görünce araya onuda koymaya karar verdik. Bu dört şehir arasında kesintisiz bir tren hattı var mı? İkinci sorumuz, 11 gunumuz olduğu göz önüne alınırsa hangi şehre ne kadarlık bir süre ayırmalıyız sizce?

  1. Ersan Bey merhabalar,

   Gayet güzel/dolu dolu bir plana benziyor. Şimdiden iyi/bol eğlenceli yolculuklar dilerim.

   Öncelikle tren konusu en mantıklı tercih olacaktır kesinlik. Rahat, havadar, bol/güzel manzaralı bir seyahat olacağına emin olabilirsiniz. Bence çocuklar için çok fazla endişelenmeyin. Zira trenden çok zevk alacaklarına eminim. Otobüs/araba gibi dar alanda olunmayacağından, rahatça sağda solda koşturulabileceğinden sıkılmaya fırsat olmayacaktır. Ayrıca sadece büyükler için değil küçükler için de heyecan verici makinalardır trenler. O yüzden çocuklar konusunda içiniz rahat olsun bence.

   11 gün gerçekten uzun bir süre. Bratislava’yı da eklemiş olmanız doğru bir karar olur. Tek gün ayırıp geçerken uğrayıp 3-5 saatte rahatlıkla gezip şehirden ayrılabilirsiniz. Şehirlerin tamamı birbirlerine direkt tren seferleri ile bağlı. Bir şehirden trene binip diğer şehire direkt olarak gidebilirsiniz. Yazı içerisindeki bağlantıdan tren seferlerini kontrol edebilirsiniz.

   Prag hariç diğer şehirleri gezme fırsatım oldu. Geziden beklenti çok farklı olduğundan en doğrusu aslında nerelerin görüleceğini/neler yapılacağını planlayıp zamanlamayı da buna göre ayarlamak olsa gerek. -Bence- Bratislava için bir gün yeterli. Bir Prag’tan erken trene binip Bratislava’ya gidip orayı bir günde gezip akşam treniyle Budapeşte’ye gidilebilir. Budapeşte büyük ama küçük bir şehir. Genel olarak 2 günde rahat rahat gezilebilir. Dönüş gününüzü de sayarsak 3 günlük planlanabilir. Geri kalanı eşit olarak Viyana-Prag arasında paylaştırabilirsiniz. Prag’ı bilmediğim için 4 gün Viyana, 3 gün Prag, 1 gün Bratislava ve dönüş günü dahil 3 gün Budapeşte olarak tavsiyede bulunabilirim. Ama dediğim gibi görmek istediğiniz yerler, katılmak istediğiniz etkinliklere göre değişiklik gösterir bu zamanlar.

   Tekrardan iyi yolculuklar, iyi eğlenceler dilerim.

 10. Merhaba,
  Öncelikle herkese sabırla cevap yazmanız çok takdir edilesi. Önümüzdeki hafta Krakow’a geçeceğim ancak önce Viyana’ya mı inip Krakow’a hareket etmeliyim yoksa Varşova’ya mı inmeliyim karar veremedim. Viyana’dan Krakow’a ulaşım konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Daha önce bölgeyi erasmus yıllarımda gezmiştim ancak sadece Polonya kalmıştı, şimdi bir türlü organize edemiyorum.

  1. Neslihan umuyorum ki keyifli/sorunsuz bir gezi olmuştur. Okuldaki yoğunluğumdan dolayı maalesef mesajları kontrol edip cevaplama fırsatı bulamadım. Kusura bakma lütfen.

   Bol keyifli, eğlenceli nice seyahat dolu iyi yıllar dilerim 🙂

 11. Merhabalar, Biz bu yaz için Viyana Budapeşte Prag seyahati düşünüyoruz. Tur tercih etmedik sizin de değindiğiniz nedenlerden dolayı. Gidiş ve Dönüşü Viyana dan yapıcaz. Diğer sehirleri de trenle gezmeyi düşünüyoruz. Size sorum şu ki tren biletlerini internetten daha önceden almalı mıyız. Bilet kalmama gibi bir durum olur mu? Şimdiden teşekkürler.

  1. Elif Hanım merhabalar,

   Bence önceden alıp kendinizi zaman açısından sıkıntıya sokmayın. Trenler genelde boş oluyor. Hatta öyle denk geliyor ki koca kompartımanda tek başınıza bile seyahat edebilme imkanınız oluyor. Günün neredeyse her saatine karşılıklı seferler oluyor. Bence yola çıkmadan bir gün önce gidip biletlerinizi alın. Zira belki bulunduğunuz zaman farklı sebeplerle şehirde kısa/uzun kalabilir/kalmanız gerekebilir. O yüzden bilet alıp kendinizi sınırlamayın.

   Keyifli yolculuklar dilerim şimdiden.

 12. merhaba,
  biz de mayısta budapeşte-viyana yapacağız. buradaki bilgiler çok faydalı oldu. tren biletlerini şimdiden almıyorum o zaman? fiyat farkı çok olmuyor değil mi? bir de kalacak yer konusunda tavsiyeniz olur mu? ucuz, temiz, güvenli:)

  1. Fiyatlar değişmiyor bile. Bir gün önceden gidip rahatlıkla istasyondan, elden, alabilirsiniz biletleri.

   Konaklama konusunda Viyana için Wombat Hostel: The Lounge’u şiddetle tavsiye ederim. Tren istasyonuna 2 dk yürüme mesafesinde. Önünden geçen tramvayla merkeze ulaşabiliyorsunuz ve hatta -yürümeyi seviyorsanız- yürüyerek/gezerek bile 10-15 dakikada ana merkeze ulaşabilirsiniz. Ucuz, temiz, güzel bir yerdi. Aynı şekilde Budapeşte merkezde de Wombat Hostel Budapest vardı, oraya göz atabilirsiniz.

 13. Merhaba, Biz nisan ayında Budapeşte Prag turu yapmak istiyoruz. Budapeşte’den Prag’a tren ile geçmek istiyoruz. İnternet üzerinden bilet satışı yapan bir yer bulamadık.Biletleri nereden ve nasıl temin edebileceğimizi ve Budapeşte’de gitmemizi tavsiye edeceğiniz restaurant varsa bilgi vermenizi rica ederim.

  1. MAV-Start’ın web sayfasından tren seferlerini kontrol edip bilet alabiliyor olmanız lazım: http://elvira.mav-start.hu

   Ben Budapeşte’de bulunduğum dönemde internet üzerinden almadım. Yolculuğunuzdan bir gün önce tren garına gidip elden biletinizi alabilirsiniz. Böylece tatilinizi de anlık gelişmelere göre daha rahat/esnek planlayabilirsiniz.

   Yemek konusunda direkt olarak tavsiye edebileceğim bir yer ne yazık ki aklıma gelmiyor şu an. Zira genel olarak çok da aman aman bir şeyler yoktu -bence- Budapeşte’de. Genel olarak hoşunuza giden, saçma sapan fiyatları olmayan herhangi bir mekanda gulaş çorbası içebilir paprika soslu tavuk yiyebilirsiniz.

 14. Murat Bey öncelikle yazınız çok yararlı olmuş çok beğendim. Nisan ayı ortalarında 3-4 arkadaşlarım ile gitmeyi düşünüyoruz. 5 günümüz olacak bu süre çok olacak Budapeşte için nasıl değerlendirmemizi önerirsiniz ? En fazla 3-4 saatlik mesafelerde gidebileceğimiz güzel yerler var mı biliyorsanız yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

 15. Merhabalar. Önümüzdeki sene icin şimdiden plan yapmaya giriştim. Budapeşteden viyanaya, viyanadan praga trenle gecmek istiyorum. Anladigim kadariyla mav-start sitesinden budapesteden kalkan trenlerin biletlerini ayarlayabiliyorum. Peki viyana-prag arasını hangi siteden ayarlayabilirim? İtalya seyahatimde biletleri internetten almak gününde almaya gore daha karliydi ve 4 ay öncesinden bilet alınabiliyordu. Acaba burada da benzer bir durum var mi varsa ne kadar onceden bilet almaliyim? Teşekkür ediyorum tüm bilgilendirmeleriniz için:)

  1. Suna Hanım merhabalar,

   O bölgedeki bir çok yere mav-start üzerinden alacağınız biletlerle gidebilmeniz mümkün. Avusturya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya vb. Viyana-Prag arası için de mav-start’a bakabilirsiniz.

   Trenitalia’nın aksine mav-start’ta fiyat konusunda belirttiğiniz tarzda bir değişim olmuyor/ben hiç denk gelmedim. İnternetten de alsanız, gişeden de alsanız öncesi-sonrası fiyat farkı olmuyor. Genel olarak trenler de boş oluyor. Benim tavsiyem de çoğunlukla önceden bilet almak yerine 1 gün öncesinden gidip gişeden biletleri almak yönünde. Böylece gerektiği durumlarda seyahat planını esnetebilmeniz mümkün olur.

 16. Merhaba, biz de Nisan ayında 5 günlüğüne budapeşteye gitmeyi planladık ve gidiş dönüş budapeşte olarak bilet aldık, sanki 5 gün orası için biraz fazla, turumuza viyana, prag ve Bratislava’ yı da eklemek istiyoruz, nasıl bir sıra izlemeliyiz?

  1. Sıralama tamamen sizin beklentinize göre şekillenebilir. Zira -bence- önce birini veya diğerini görmenin bir anlamı yok. Hani birbirinin devamı dizi gibi değil. Hepsinin kendine has dokusu/tadı var. Aslına bakarsanız en uygun uçak bileti nereye/nereden var ona bakın, fiyatına göre başlangıç-bitişi belirleyin. Sadece Bratislava’yı yol üzerinde bir durak olarak planlayın. Sabah -örneğin- Budapeşte’den binin trene, Bratislava’da inip şehri gezin, akşamında da tekrar trenle devam edip Viyana veya Prag’a gidin. 1 gün Bratislava için hayli hayli yeterli olacaktır. Geri kalan şehirler için beklentilerinize göre planlama yapıp dilediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz gönül rahatlığıyla.

 17. Merhaba, aslında genel olarak sorumlu ilgili fikrinizi belirtmiş olsanız da cevaplarınızdaki samimiyete güvenerek sormak istedim 🙂 Budapeşte den günübirlik Viyana’ ya Geçmek ( sabah erken saatlerde gidip akşam dönmek üzere) sizce nasıl fikir??

  1. Olmayacak bir şey değil aslında ama biraz yorucu/hızlı olacaktır. Bratislava gibi nispeten küçük, görülecek yerleri az olan şehirler için günübirlik gidiş-dönüşler konaklamaya göre daha mantıklı. Ancak Viyana daha büyük, görülecek-gezilecek onlarca yeri olan bir şehir. Günübirlik gidilip, gördüm diyerek dönebilirsiniz elbette. Ama bence fırsatınız varsa bir gece kalıp tadını çıkara çıkara, bıkkınlık/yorgunluk olmadan rahat rahat gezip dönün.

 18. Merhaba,ben de haziran sonu 4 gecelik budapeşte bileti aldım.İlk 2 gün Viayana’ya gitmek istiyorum.Merak ettiğim şey direk tren istasyonundan bilet alınca fiyat çok farkediyor mu yoksa garanti olsun diye önceden mi almak lazım tren biletini

  1. Hayır farketmiyor(du). Neredeyse 2-3 saatte bir tren var ve genelde trenler de boş oluyor. Bu yüzden benim tavsiyem çok önceden bileti alıp programı kesinleştirmek yerine gittiğinizde oradaki durumunuza göre bileti almanız. Aynı gün dahi bilet bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum. En kötü bir gün önceden gidip biletinizi alırsanız, içiniz de rahat olur.

 19. Merhaba, ağustos sonu eylül başı gibi budapeşte-viyana-prag gezisi planladık. Turlardan uzak duralım dedik ama vizede soru yaşayacağım bilgisini edindim bi vize şirketinden. Üniversite öğrencisiyim ve iki kız olacağız, arkadaşımın yeşil pasaport vize sıkıntısı bende var. Bu konuda bi bilginiz var mı otel rezervasyonları uçak rezervasyonları yeterli olmaz mı, ülke değiştireceğimiz için her ülkedeki otelin bağlantılı olması gerektiğini falan söylediler. Şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Bu vize konuları hep efsane olmuş vaziyette. Hiç alınamaz denilen Fransa vizesini okulunu yeni bitirmiş, üniversite mezunu/işsiz kardeşim herhangi ek/özel bir belgeye ihtiyaç duymadan aldı. Biraz şansın da tabii ki yardımı var ama abartıldığı gibi zorlu bir süreç de değil. Gerekli olan belgeleri eksiksiz toparlayıp kendinizi düzgünce ifade ederseniz alamayacağınız vize yok.

   İlk olarak hangi ülkeden başlayacaksanız tura (hangi ülkeden girecekseniz Schengen bölgesine) vize başvurusunu o ülkeye yapın. Gidiş-dönüş uçak biletleriniz zaten vardır. Varsa otel rezervasyonlarınızı da ekleyin. Eğer ki net olarak otel planlamanız yoksa hostelworld benzeri sitelerden ücretsiz iptal edilebilir rezervasyonlarından yaptırıp yanınıza alın. Bunların dışında konsolosluğun istediği belgeleri eksiksiz olarak toplarsanız problem yaşamazsınız.

   Şimdiden keyifli seyahatler sizlere. 🙂

 20. Merhaba. Mart ayinda ben dr budapeste viyana prag turu yapacagim ama Yorumlara baktigimda genellikle gidis donus ayni yerden almışlar. Ben de bi daha geri donup yolda vakit kaybetmemek için budapeste gidis prag donus aldim. Iyi mi yaptim bilemedim :/ tarihler de 03-11 mart arasi uc sehri gezmek icin fazla mi sizce? Bir sorum daha var. Bu gidis guzergahinda tavsiye edebileceğiniz gezi plani tren yolculuğu filan nasil olur? Yardiminiz icin Simdiden teşekkür ederim ☺

  1. Hilal merhabalar,

   Bunun iyisi kötüsü yok bence. Tamamen yaptığınız plan ve gidiş-dönüş noktalarındaki bilet fiyatlarıyla alakalı. Uygun bir program ve ucuz bilet fiyatları ile bambaşka bir yerden bile dönüş yapabilirsiniz.

   7-8 günlük zaman dilimi o kadar da uzun sayılmaz bence. Zira sindire sindire gezerseniz yeter, kimbilir az bile gelebilir. Zamanınız fazla olduğundan dolayı trenle geçerken günübirlik Bratislava’ya da uğramanızı tavsiye ederim. Zaten oldukça küçük bir şehir. Sabah trenle Bratislava’da iner şehri gezer akşam treniyle de devam edebilirsiniz.

 21. Merhabalar,2 eylülde budapeste viyana gezisine gideceğiz.4 gün budapeste 2 gün viyana şeklinde.Budapestede kaldıgımız sürede ne kadar harcama yaparız aşağı yukarı ve paramızı istanbulda euroya çevirip orada mı forinte cevirmeliyiz ve nerelerde çevirmeliyiz?

  teşekkürler

  1. Biraz geç oldu cevap için ama bilgi olarak yine dursun şurada.

   Genel olarak harcamayla ilgili şurada bir şeyler yazmıştım, fikir verir: http://www.merakligezgin.com/budapestede-yasam-ve-erasmus-harcamalari

   Yanınıza muhakkak ki euro almakta fayda var. Havalimanında 5-10 euro bozdurup otobüs bileti vs için yanınızda bulundurun. Asıl paranızı ise şehir merkezindeki döviz bürolarından en yüksekten bozan herhangi birisinden çevirtebilirsiniz.

 22. Trenle viyanaya gideceklere uyarı. arkadaşlar lütfen budapeşteden trenle viyanaya falan gitmeyin. numarasız koltuk satıyorlar. 31 Euro civarında para alıyorlar ve koltuklu (kuşet falan değil) bildigin 6 kişilik kompartıman ve trenleri bizim trenlerden bile rezalet ve pis kokuyor. ayrıca numarasız bilet verdikleri için ayakta gitme olasılığınız çok yüksek. siz en iyisi verin 15 Euronuzu binin otobüse aynı saatte gidersiniz koltuklarda oturararak. bu rezlaeti yaşamış biri olarak bunları yazmayı bir borç bildim. teşekkürler.

  1. Sizinki gerçekten büyük şanssızlık olmuş.

   Ben bir kaç kez her iki yönde de gittim trenle, bahsettiğiniz sorunların bir çoğunu yaşamadım. Belirttiğiniz gibi koltuklar numarasız ve 6 kişilik kompartımanlı. Ama genelde boş oluyor. Ve çoğu zaman boş kompartımanda tek başıma yayılarak gittim. Boş olunca yayılıyorsunuz, dolu olunca sohbet imkanı oluşuyor. Ayakta gitme olayını ise ilk kez sizden duyuyorum. Her ne kadar numarasız da olsa mutlaka oturacak bir yer oluyor. Belki şu dönemler mülteciler sebebiyle bahsettiğiniz durum oluşmuş olabilir.

   Otobüs-tren karşılaştırmasına ise değinmek istemiyorum. Şahsım adına her türlüsü otobüsten rahat ve konforlu oluyor -bence-.

 23. merhaba,önümüzdeki haziran ayında budapeste-prag-viyana turu için biraz araştırma yaptım turlar kişi başı şimdiden alınırsa 1500 tl civarında bunun içinde oda kahvaltı ve uçak var .ayrıca ekstra geziler ve öğlen -akşam yemeği hariç.bu şartlar altında tur ile gimek mi yoksa serbest olarak mı gitmek hangisi daha ekonomik olur veya rahat olur?teşekkürler

  1. Ekonomiklik kısmı tamamen sizin ne beklediğinizle alakalı aslında. Dört-beş yıldızlı otelde de kalınabilir hostelde de kalınabilir. THY ile de uçulabilir, WizzAir ile de Pegasus ile de. Bunların hepsi fiyatları değiştirebilecek şeyler. 1500 TL’den ucuza bahsettiğiniz turun ulaşım-konaklama kısmını hayli hayli halledersiniz. Hatta o paraya ekstra gezi olarak adlandıracağınız şeyler dahil turu bile tamamlayabilirsiniz. Turların rahatlığı düşünmeniz gereken hiç bir şeyin olmamasıdır. İstanbul’dan binersiniz kafanız rahat bir şekilde İstanbul’a inersiniz. Ne yerel ulaşımı, ne konaklamayı ne nerelerin gezileceğini düşünürsünüz; bir tercihtir. Kendi yapacağınız planlama ise daha heyecanlı ve hatta keyifli olabilir. Her şeyi siz planlarsınız. Uçaktan/trenden indiğinizde otele ne şekilde gideceğinizi düşünmeniz lazım. Nereleri gezmeniz gerektiğini araştırmanız lazım; keza oraya nasıl ulaşacağınızı. Ama daha rahat/özgür olursunuz. Verdiği keyif de -bence- daha fazladır.

   Kendiniz giderseniz ucuz olur, turla giderseniz rahat olur 🙂

 24. Merhabalar, verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. birşey öğrenmek istiyorum. Biz 3 arkadaş, budapeşte viyana prag ı kendi kendimize gezmeye karar verdik. bu arada yaşlarımız 30 üstü 🙂
  budapeşte de 2 gece sonrasında viyana da 2 gece ve sonra 3 gece de pragda kalarak türkiyeye dönüş yapacağız. gidiş tarihlerimiz aralık ayı ve yılbaşı gecesini pragda geçireceğiz. hostellerde yer ayarladık. şu an vize işlemlerimizi halletmeye çalışıyoruz. budapeşte den viyana ya oradan da praga transferi şimdiden ayarlamak mı lazım ama otobüsmü tren mi karar veremedim açıkçası net bir bilgiye de ulaşamadım. verilen internet sitesinde de bilet saatleri ve satın almak la ilgili kısmı da halledemedim. bana yardımcı olurmusunuz. teşekkürler. ayrıca yılbaşı zamanı herkes cok soguk olacagını söylüyor. bununla ilgili ne dersiniz? yılbası gecesi prag da ne yapılablir. şimdiden ayarlamalımıyız. teşekkürler. iyigünler

  1. Şimdiden iyi eğlenceler diyeyim öncelikle.

   Soğuk konusu muhakkak ki bir parça da olsa doğrudur; sonuçta kış mevsimi. Tabi Doğu Avrupa, konumu itibariyle bir parça daha soğuk olacaktır ama bence abartıldığı kadar değil(di). Ki bana sorarsanız Doğu Avrupa-Rusya’yı kışın gezmek, görmek lazım. O yüzden hava durumu ne kadar karlı/soğuk olursa bence geziniz de o kadar güzel olacaktır.

   Şehirlerarası ulaşım için çok acele etmenize -bence- gerek yok. Her gün 2-3 farklı sefer tren-otobüs gidip geliyor. Yola çıkmadan 1 gün önce tren istasyonundan veya acenteden biletinizi almanız yeterli olacaktır. Otobüs için Orange Ways (www.orangeways.com) veya Student Agency (www.studentagency.cz) firmalarına göz atabilirsiniz; internetten de bilet alabilirsiniz. Ama benim nacizane tavsiyem kesinlikle treni kullanmanız yönünde olacaktır. Online bilet satışı için bir yer maalesef bilmiyorum, ama dediğim gibi şehre vardığınızda istasyona uğrayıp sorunsuz bir şekilde bilet alabilirsiniz diye düşünüyorum.

   Bence yılbaşı gecesi için direkt planlama yapmak yerine kendinizi kalabalığa bırakın. İnsanlar nerede toplanıyorsa peşlerine takılın 🙂

 25. Murat Bey merhaba,
  Temmuz ayında Viyana-Prag turu yapmayı planlıyoruz. Viyana ya gidip oradan trenle Prag’a geçmek istiyoruz. Daha önce yazdığınız yorumlardan trenin daha konforlu olduğunu anlıyorum. Yolculuğu 4 yaşındaki kızım ile yapacağımdan konfor önemli benim için. Daha konforlu, rahat ve hızlı yolculuk yapabileceğimiz bir tren firması öneriniz olur mu? Bir de Viyana- Prag arası yaklaşık kaç saat sürmektedir? Son olarak Viyana da merkeze yakın, temiz ve ekonomik bir otek öneriniz olur mu?
  Teşekkürler.

  1. Tuğba Hanım merhabalar,

   Bence kesinlikle treni deneyimleyin. Ufaklık için de çok güzel/keyifli bir deneyim olacaktır eminim ki. Ben Viyana-Budapeşte arasında ÖEBB’nin trenlerini kullanmıştım. Zaten hat üzerinde -yanlış bilmiyorsam- tek bir tren çalışıyor o da ÖEBB’nindir. Hiç düşünmeden biletinizi alabilirsiniz. Gayet hızlı/temiz/konforlu trenlerdir. Süre olarak da yaklaşık 5 saat civarında sürmektedir.

   Hostel olarak da şiddetle Wombat’s Hostel’lerini tavsiye edebilirim. Hatta Wombat’ın özelinde direkt Wombat’s Hostel: The Lounge’u deneyebilirsiniz. Oranın incelemesini şurada yapmıştım bir göz atın derim: http://www.merakligezgin.com/wombats-the-lounge/

   Yer olarak çok iyi bir yerde. Tren istasyonuna 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Aynı şekilde keyifli bir yürüyüşle şehir merkezine ve gezilecek yerlere de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fiyatları ekonomik, hostelin içi de rengarenk. Kızınız için de güzel bir deneyim olacaktır tıpkı tren gibi.

   Aklınıza takılan bir şey olursa yazarsanız, yardımcı olabilirim yine seve seve.

   Şimdiden keyifli bir tatil dilerim sizlere.

 26. Merhabalar, verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkürler. Ben ve kız arkadaşım 20-27 Ocak 2015 tarihleri arasında 5 gün Budapeste, 2 gün Viyana olmak üzere kısa bir tatil yapacağız. Budapeşte’ den Viyana’ ya trenle geçeceğiz fakat tren için bilet alırken Wien-Hbf mi yoksa Wien-Miedlich mi hangi duraktan alsak daha doğru olur karar veremedik. Sizce hangisini seçmeliyiz ?

  1. Ceren merhabalar,

   Şimdiden iyi eğlenceler, bol keyifli seyahatler dilerim. Bence Doğu Avrupa için en güzel zaman, kış mevsimi. Bu şehirler, karlar altında daha güzel.

   Hangi trenle gidiyorsunuz? Ben aynı yeri gittiğim zaman (2013) trenler Westbahnhof’a gidiyordu. Orası şehir merkezine daha yakındı. Şimdi kontrol ettiğimde belirttiğiniz iki istasyona gidiyor. Haritaya göre Wien-Hbf merkez tren istasyonu daha mantıklı duruyor. Buradan şehir merkezine de metro vb. ile ulaşımı daha rahat sağlayabilirsiniz.

 27. Merhabalar blogunuza bayıldım tam da bugünlerdeki soru işaretlerime ışık oldu biz de kararsızız eşimle turla mı gitsek napsak diye ama hani kendi kendimize daha rahat gezeriz hem de oldukça keyfine varırız diye düşünerekten yola koyulmak istiyoruz ancak viyana prag budapeşte için her bir ülkeye ne kadar süre ayırmamız lazım bir de hani viyanya uçak biletimizi alıp budepeşteden dönüş mü yapsak o konuda da kararsız sizce ne yapmalıyız

  1. Viyana-Budapeşte arasında çalışan ve merkezden alıp direkt havalimanına kadar giden otobüsler var. Yaklaşık 4 saate/30 TL’ye kullanabiliyorsunuz. O yüzden nereden gidelim nereden dönelimin cevabı bulduğunuz uçak biletleri olsun. En uygun biletler hangi havalimanındansa ona göre tercih/plan yapın.

   Budapeşte için 2 tam gün yürüyerek her yeri görmeniz için -bence- yeterli. Hatta ulaşımı trenle yapıp arada günübirlik Bratislava’yı bile görebilirsiniz. Viyana için de benzer şekilde 2-3 gün yeterli olacaktır. Prag’a maalesef gitme fırsatım olmadı. Ama Viyana’dan daha büyük bir şehir olmadığını düşünürsek oraya da 1-2 gün ayrılabilir. Zamanınıza göre 2 gün Budapeşte olacak şekilde Viyana’ya daha çok zaman ayırarak planlama yapabilirsiniz. Tabi ki bu bahsettiğim süreler genel olarak şehir gezileri içindir. Yoksa başlı başına 1 günde gezilecek müzeler söz konusu olunca tüm plan karışabilir 🙂

 28. merhaba, ben de eşim ve oğlumla haziranın ilk haftası prag viyana gezisi yapacağım. Aslında biletlerimizi öyle uygun geldiği için ankara-prag ve viyana-ankara olarak aldık. Sizin yazınızı okuyunca dönüşü budapeşteden yaparak planı değiştirsem mi diye düşündüm. Ancak bu durumda budapeştede yalnızca 1,5 gün geçirebileceğiz, uçak bileti ancak o şekilde değiştirebilyorum. Sizce 1.5 günde Budapeşte gezilebilir mi?Yoksa Budapeşteyi başka bir seyahate mi dahil etmek daha doğru olur? Teşekkür ederim..

  1. Eğer ki Viyana-Prag’a yeteri kadar zaman ayırdığınızı düşünüyorsanız bence Budapeşte’ye uğrayabilirsiniz. İlla her yerini görmenize gerek yok. Zaten görülesi bir çok yeri bir cadde üzerinde sayılır. Yarım günlük yapacağınız keyifli bir yürüyüşle tüm Budapeşte’yi görebilirsiniz. Hiç biri olması Tuna nehrinin etrafında iki tur bile atsanız yeter bence 🙂 Eğer imkanınız varsa değerlendirin derim.

 29. Merhaba
  Haziran 2016 da 8 günlük Prag Gidiş dönüş Budapeşte bileti aldık.
  Bu süre içinde 4 gün prag da kalış
  Son üç gün de Budapeşte de kalış Planı yaptık arada kalan bir gün de gece tren yolculuğuna ayırdık
  Yani otel için yer ayırtmadık
  O geceyi trende seyahat etmek için uygun bulduk
  Sizce bu plan uygun mu
  Gece yolculuğu Güvenli mi şimdiden teşekkür ederim

  1. Genel olarak trenle güvenli/konforlu ve çoğu zamanlar kompartmanlar da boş gidiyor. Ben yolculuk esnasında sıkıntı yaşamayacağınızı/rahat edeceğinizi düşünüyorum. Gece yolculuğu da keyifli olacaktır eminim ki.

 30. Selamlar, esim ve cocugum ile Prag’dan baslayip OBB ile Viyana’ya sonrasinda yine OBB ile Budapeste’ye ve her sehirde 3 gun kalacak sekilde bir planlama yaptim. Manzarayi gorebilmek icin tren tercihi ettik. Tren biletlerini gunler belli oldugu icin simdiden aldim. Prag-Viyana icin 3 tane bilet 1.siniftan aldim ve 200 liraya geldi ve yine Viyana-Budapeste 3 bilet 200 civari alabildim. Benim sorum su ki trenlere binerken pasaport yeterli midir? Bir kontrol ile karsilasir miyiz? Bir de Prag’dan giris yapip Budapeste’den pegasus ile donus yapacagiz. Budapeste h.alaninda bu bir sorun yaratir mi?

  1. Her üç ülke de schengen bölgesinde olduğundan dolayı hiç bir problemle karşılaşmazsınız. Benim yaptığım yolculukların -gerek tren gerekse de otobüs- hiç birinde pasaport kontrolü vb. bir durum ile karşılaşmadım. O konuda içiniz rahat olsun. Yine de son dönemdeki sebeplerden dolayı bir ihtimal kontrol olabilir ancak elinizde pasaportunuz olduğu müddetçe sıkıntı yaşamazsınız.

   Dönüş kısmı problem değil. Genelde söylenilen şey vizeyi aldığınız ülke dışında başka bir ülkeden giriş yaparsanız -ki onda da mantıklı bir sebebiniz varsa problem olmuyor- gümrükte zorluk çıkarabiliyorlar. Bir kere girdikten sonra hangi ülkeden ayrıldığınızın bir önemi yok.

 31. Merhaba Murat bey,

  Biz Kurban Bayramında prag>viyana>budapeste yönünde ilerleyerek 4 kişi gitmeyi planlıyoruz. Gitmeden aradaki geçişler için biletlerimizi alıp riske atmayalım dedik. Prag>viyana arasını otobüs ile viyana>budapeste arasını tren ile gitmeyi düşündük, Bunula ilgili size 2 sorum olacaktı:
  1)Bu şekilde yapmak mantıklı mı? biri için 4 saat diğeri içinde ortama 3 saat sürüyor deniliyor

  2)Tren için yazınızda önerdiğiniz siteye giriş yaptım, Eylül için henüz bir satış yapılmıyor. Fiyatlarını görmek için başka bir tarih yazıp ilerledim fakat 2 tip fiyat gösteriliyor saatler dışında farkı yokmuş gibi duruyor ayrıca koltuk seçimini göremedim hangi aşamada yaptırıyor?4lü koltuk yer alıyor mu bilginiz var mı?

  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Ben genelde tren yolculuklarını tercih ettiğimden/sevdiğimden tavsiyelerim de hep trenler yönünde oluyor. Taraf tutuyorum o konuda 🙂 Tren bence hem daha rahat hem de daha zevkli bir yolculuk imkanı sunuyor. Otobüste tıklım tıkış gitmek yerine tercih edilebilir. Size tavsiyem de tercihinizi trenden yana kullanmak şeklinde olacaktır.

   mav-start’ın sitesinden -bildiğim kadarıyla- online olarak bilet alınamıyor. Bilet satın almak, yer durumunu vs. sorgulamak için isterseniz ÖBB’nin sitesini kontrol edin: http://www.oebb.at/en/

   Ortada masa olan karşılıklı 4lü koltuklar olduğu gibi direkt kompartmanlarda da bilet alabilirsiniz. Genelde numaralı olmuyor zaten. Aldığınız biletle boş bulduğunuz yere oturuyorsunuz.

 32. mrb. biz arkadaşlarla budapeşte-BRATİSLAVA-viyana turu yapacağız ve güzergahı da böyle planladık. uçağımız budapeşteden kalkıyor. viyanadan budapeşteye nasıl gideriz otobüsle mi yoksa trenle mi gideriz nasıl nereden bilet alabiliriz mevki şeklinde belirterek bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

 33. sevgili murat yazıların çok zevkle okunuyor.estergondan bir ev satın aldım.akabinde oturuma başvurdum.oturum çıktı.macaristandan oturum kartı alacağım 1 temmuzdan sonra.oturum kartı kaç günde veriliyor? kartı almadan italyaya gitsem ne olur ,aydınlatırsan çok sevinirim.selamlar

  1. Okan Bey merhabalar,

   Net hatırlatımıyorum ama 1 hafta 10 güne kartınız çıkıyor, merak etmeyin.

   Normalde İtalya da schengen bölgesinde olduğundan dolayı problem olmaz. Schengen bölgesinden mevcut vizenizle çıkarsanız (eğer vizenin tek girişliyse tabi, çok girişli vizenin varsa hiç bir problem yok zaten) tekrar giremiyorsunuz. Mümkün mertebe oturum kartı almadan ülkeden ayrılmamaya çalışın ki problem olmasın.

 34. Merhabalar,
  Ben 10 Eylül’de İstanbul çıkışlı Viyanadan başlayıp tek başıma çıkacağım bir gezi planlıyorum. Viyanadan sonra Prag ve Budapeşte’yi gezmek istiyorum. Viyanada 2-3 gün gezip arkadaşımda kalacağım Sonrasında nereyi (önce Prag mı Budapeşte mi) gezmeli ve nerden İstanbula dönmeliyim? 10-18 Eylül arası gezeceğim 18inde ya da 19u sabah çok erken saatlerde İstanbulda olmalıyım. Önerilerinizi bekliyorum.

  1. Cansu merhabalar,

   Prag’a hiç gitmediğim için ne desem yalan olur. Budapeşte’yi ise 2 gün yürüye yürüye/rahat rahat gezebilmek mümkün. Budapeşte’yi de 2 gün olarak düşünüp, ona göre Prag’a ayıracağınız zamanı belirleyebilirsin. Hatta alternatif öneri olarak Viyana’dan Budapeşte’ye sabah erken saate biletini al, yolda Bratislava’da in, şehri gez -ki 1 günde yürüyerek rahat rahat gezilebilecek kadar küçük bir şehir :)- akşam treniyle de Budapeşte’ye git. Böylece 1 günde Bratislava’yı da görmüş olursun.

   Normalde uçak bileti fiyatlarına bak Prag/Budapeşte hangisi ucuzsa oradan dönüş biletini al diye tavsiye edecektim ama Bratislava’ya da giderim diyorsan, Viyana > Bratislava > Budapeşte > Prag > İstanbul tavsiye ederim. Gerçi haritaya bakarsak Viyana > Prag > Bratislava > Budapeşte de mantıklı, aynı yolu git-gel yapmazsın.

 35. Merhaba,

  Mayıs ayında Budapeşte ve Viyana gezisi yapacağım uçak biletlerini erkenden aldım. Aralara trenle gitmek istiyorum. Schengen vizesi alırken tren bilet rezervasyonu koymam gerekiyormu,hangi siteden alınmasını önerirsiniz.

  Teşekkürler
  Ceren

 36. Merhaba 12 mayıs 2017 tarihinde kısmetse Viyanada olacağım. Oradan Slovakyanın Presov şehrine geçmem gerekiyor. Presovda 15 Mayısta olmam lazım. Viyanadan Presova kadar olan yolculuğumu, Bratislava ve Budapeşte üzerinden gezerek yapmak istiyorum. 1 gece Viyanada kalmak ya da gece geç saatte Tren ya da otobüsle seyehat ederek Budapeşteye geçmeyi 1 geceyide orada geçirmeyi düşündüm ama kararsızım. Bu konuda fikri tecrübesi olan varsa yardımını rica ediyorum.

  Teşekkürler

  Mehmet.

 37. Merhaba Murat Bey,

  Öncelikle yazılarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum.Benim size bir sorum olacaktı istanbul-budapeşte-viyana-prag şeklinde bir plan hazırladık yalnız dönüşümüz viyana’dan olacak çünkü dönmek istediğimiz tarihte Prag da uçuş yoktu sizce bu durum vize de yada ülkeden çıkarken bir sorun oluşturur mu ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Bir problem olmaz. Bu süreçte en önemli nokta vize aldığınız ülkeden giriş yapmanız. Çıkış konusunda bir problem olmaz. Vize başvurusu esnasında soran olursa da doğruyu söyleyin, uçuş olmadığı için bu şekilde planladığını söyleyin. Bir problem olmaz. Normalde farklı ülkeden de aslında vizenizle giriş yapabilirsiniz; yasal olarak bir engel yok. Sadece mantıklı bir sebebiniz olması yeterli.

 38. Merhaba Murat bey,

  öncelikle budapesteye gitcez. 2 gün orada kalıp eşimle Avusturyaya gitcez.
  birkaç sorum olacak.
  1- budapeste havalimanından sadece otobusle mi merkeze gidebiliriz?
  2- budapeste – viyana tren fiyatları 124 Dolar diyor 2 kişi, acaba oradan alırsak daha mı uygun olur?
  3- budapeste ve viyana açısında günlük harcama ne kadar olur? 50 euro yeterli midir 2 kişi için ( kalma haric )?
  4- budapeste ve viyana için 2 gün yeterli midir? özellikle ilk gezmemiz yerler neresidir bilgi verir misiniz?

  teşekkürler

 39. Murat bey,merhaba
  Ben 30 ekimde Budapeşte den başlayacak 10 kasımda da Prag da sonlanacak bir orta Avrupa turu yapmak istiyorum.Şu an sadece uçak biletlerim var.Kentler arası geçişler ile ilgili yardımcı olur musunuz? Tren mi otobüs mü kullanmalıyım? Biletleri hangi sitelerden almalıyım?
  güvenli ,ekonomik ve zamandan tasarruf önemli tabii 3 ‘ü birarada çok mümkün değil.Eurail global pass diye bir şeye baktım ama çok pahalı geldi anlamadım.
  Benim sıralamam ve ayırdığım sureler şu şekilde,yanlışlık varsa uyarırsanız sevinirim.

  Budapeşte ( 2 gün )
  Bratislava ( yarım gün)
  Cesky Krumlov ( 1 gün )
  Karlov Vary ( yarım gün )
  Salzburg ( 1 gün )
  Hallstatt ( 1 gün )
  Viyana ( 2 gün )
  Prag ( 2 gün )

  Not : sıralama yanlış olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir