Şehiriçi Alternatif Ulaşım Aracı: Bisiklet

 

Bir şehri gezmenin mutlaka ki birden çok yolu var. Kimisi yolda izde heba olmak istemez en hızlı şekilde gideceği yerde olmayı ister; metro-tramvay-otobüs kullanır ki hiç tasvip etmediğin bir şeydir. Bir yeri öğrenebilmeniz için görmeniz, yaşamanız gerekir. Karanlık metro tünellerinde ne göreceksiniz? Hızla akan caddelerden ne öğreneceksiniz?

Kimisi işte bu yüzden der ki ben buraya gezmeye geldim. Zaten otur otur bir hal olduk yürüyeyim en iyisi der belki biraz daha uzun/yorucu olur ama tüm şehri de yürüyerek gezer.

Bisiklet sanırım tam bu ikisinin ortasında duruyor. Kontrolün sizde olduğu, dilediğiniz an, dilediğiniz yerde durabileceğiniz, açık havada, her yeri görerek ve daha az yorularak gezebilme şansı veriyor.

~

Viyana bu konuda çok iyi bir hizmet sunmuş sizlere, bizlere: City Bike.

Şehrin bir çok yerinde bu tabelayı ve hemen altında onlarca park edilmiş ve kullanılmayı bekleyen bisikletleri görebilirsiniz.
Şehrin bir çok yerinde bisiklet parkları oluşturulmuş. Parkların hemen yanında da bankomat tarzında bir kiralama cihazları mevcut.

~

Bisiklet kiralamak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Üç adımda kolaylıkla bisikletinizi kiralayabiliyorsunuz.

  1. Kiralama terminaline gidiyorsunuz ve kredi kartınızı yerleştiriyorsunuz. Gelen ekrandaki kısa bilgileri doldurarak sisteme kayıt oluyorsunuz.
  2. Kiralamak istediğiniz bisikletin numarasını giriyorsunuz.
  3. Bisikletin yanına gidip ilgili düğmeye basarak bisikletinizi alıyorsunuz.
Bisiklet numarası ile sisteme kayıt olduktan sonra bu cihazlardan bisikletinizi alabiliyorsunuz. Daha sonra iade ederken de yine bisikletinizi bu cihazlardan herhangi birine yerleştirip kilitleyip gidebiliyorsunuz.

~

Evet bu kadar basit bir işlem.

  • Eğer Viyana’yı bisikletle gezmeyi düşünüyorsanız hiç terminal başında uğraşmadan, City Bike web sayfası üzerinden gitmeden kayıt olabilirsiniz.
  • İlk kayıt ücreti olarak sadece 1 Avro ödüyorsunuz.
  • Bisikletin kullanıldığı ilk saat ücretsiz. Daha sonra ise fiyatlandırma başlıyor. 2. saat 1 Avro, 3. saat 2 avro, 4. saat 4 avro şeklinde devam ediyor fiyatları. 120 saate kadar ise saatlik 4 Avro olarak ücretlendiriliyor. Eğer ki 120 saat içerisinde (yaklaşık 6 gün) teslim etmezseniz, 600 Avro kredi kartınızdan kesiliyor.
  • Şehrin bir çok yerinde City Bike’ın terminalleri mevcut. Bunların yerlerini ve doluluk oranlarını canlı olarak web sayfasından kontrol edebiliyorsunuz. Bisikletinizi dilediğiniz terminalden alıp dilediğiniz terminale bırakabiliyorsunuz. Bisikleti aldığınız an itibariyle süreniz başlıyor. Teslim için ilgili cihaza geri yerleştirdiğiniz/kilitlediğiniz an ise süreniz sona eriyor ve kullanım sürenize bağlı olarak ücret direkt olarak kredi kartınızdan düşüyor. Eğer ki terminale kilitlemeyip açıkta bırakırsanız, 20 Avro ceza kredi kartınızdan otomatik olarak kesiliyor.
  • Sisteme kayıt olmadan önce bisikletlere göz atıp durumlarını kontrol edebilirsiniz. Daha sonra beğendiğiniz bisikletin numarasıyla kiralama terminaline gidip bisikleti teslim alabilirsiniz.
  • Dilediğiniz terminalden bisikleti alıp dilediğiniz terminale bırakabiliyorsunuz. Şehrin bir çok yerinde de bu terminallerden mevcut. Bir yeri gezmek istediğinizde bisikleti bu terminallerden birine bırakıp rahatça gezebilirsiniz.
  • Bisikletler gayet konforlu. Öndeki sepette elinizdeki eşyalarınızı vs. koymanız için yeterli büyüklükte.
Bırakın turistleri şehir halkı da yoğun olarak bu bisikletleri ulaşım için kullanıyor. Sağınızdan solunuz bu şekilde rengarenk –reklamlarla– süslenmiş bisikletlerin geçtiğini göreceksiniz.
Kesinlikle şehri gezmenin en güzel yöntemlerinden birisi bisiklet. Eğer ki biraz ilginiz varsa Viyana sokaklarını bisikletlerle keşfedin.

Murat Eray KORKMAZ

Yer içer, gezer tozar, okur yazar. Biriktirir. #kitapmeraki #saatmeraki #kalemmeraki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir