Tam Otomatik Lokma Dökme Makinası

Dün Budapeşte’deki Şehir Parkı (Városliget)‘te yer alan Vajdahunyad Kalesi‘nde Orta Çağ Temalı Festival vardı.

Her yıl Mayıs ayında kutlanan festival, bu yıl 18-20 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyordu. Şu an neler olup bittiğini anlatıp kafa şişirmeyeceğim. Sadece festival alanını gezerken denk geldiğim bir makinanın, otomasyon sisteminin kısa bir videosunu paylaşacağım.

Makina, bir nevi lokma dökme işi yapıyor. Bir hazneden hazırlanmış hamur belli sürelerle/şekille kızgın yağın içine dökülüyor. Düşen parça haznede ilerlerken bir taraftan da kızarıyor. İlk bölüme geldiğinde bir tutamaçla alınıyor ve öteki hazneye, diğer yüzü pişmek üzere bırakılıyor. İkinci bölümde de hat boyunca kızaran hamur son tutamaçla alınıp kenardaki tepsiye bırakılıyor.

Enteresan bir düzenek olmuş.

~

Son olarak da dileğinize göre çikolata ve/veya karamel sosu dökülüp, tarçın ve/veya pudra şekeri serpilip üzerine de bayrak dikilerek servis ediliyor. Hepi topu 10 parça tatlı için 495 Ft (~ 4 TL)  cezayı da kesip elinize tutuşturuyorlar.

Afiyet olsun! Acele etmeden tek tek yutun.
Afiyet olsun! Acele etmeden tek tek yutun.

Murat Eray KORKMAZ

Yer içer, gezer tozar, okur yazar. Biriktirir. #kitapmeraki #saatmeraki #kalemmeraki.

3 Replies to “Tam Otomatik Lokma Dökme Makinası

  1. Abi selamın aleykum hayırlı günler sizinle irtibata geçebilmemiz için birebir gorusebilmemiz için ne yapmamız Lazm yada bana ulasirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir